Leska - opšta tema

Da li u ovom slucaju seci ovu glavnu zasadjenu?
9qeous.jpg
[/IMG]

- - - - - - - - - -

U ovom slucaju kad je malo izbojaka?!
 
Stvarni ja furam zbunastu formu pa prema tome ta varijanta otpada:)!Pitanje je da li da isecem sad tu zasadjenu ili da cekam sl.februar zbog malog broja izdanaka a i lisnu masu bih znatno smanjio!Voleo bih da cujem iskusnije kolege koji su isli na formu zbuna?

- - - - - - - - - -

Sa druge strane mozda secom iniciram rast novih izbojaka a i ovi sadasnji bi porasli brze...
 
Da, i ja sam čuo da se posle izvesnog broja godina vadi centralna. To je valjda ona što je nastala od sadnice koju smo posadili? Nisam se toliko još bavio orezivanjem i formiranjem ali me ovo zanima...
 
Da li u ovom slucaju seci ovu glavnu zasadjenu?
9qeous.jpg
[/IMG]

- - - - - - - - - -

U ovom slucaju kad je malo izbojaka?!

Цобе,

Мени супер садница изгледа, али за овај мој први засада где хоћу стабло... :)

Ако хоћеш жбун, ако оставиш ову главну садницу, она ће ти гурати нове младаре из пупољака и ићи у ширину и висина. Наравно, ићи ће ти и нови изданци, као и ови стари у висину.

По мом мишљењу, ако хоћеш жбун, сеци ову главну...

Поздрав
 
Imam poasađenih 30-ak lijeski. Dio je u obliku stabla, a dio u obliku grma (žbuna). Mogu li ih tako ostaviti, ili je bolje sve svesti na jedan uzgojni oblik? Ako treba svesti na jedan oblik, koje su prednosti i nedostaci svakog od njih?

Prošle godine se u ljetu osušilo dosta lišća i neke grančice. Može li to biti posljedica suše (prekasno sam počeo zalijevati) ili se radi o bolesti. Suhe grančice sam još krajem ljeta orezao, a zimsko-proljetno orezivanje još nisam uradio. Fotkano u IV, V i VII mjesecu (vidi se datum u nazivu slike).

WP_20170407_15_23_03_Pro

WP_20170506_18_11_05_Pro

WP_20170714_09_09_16_Pro
 
Na prvu mi fali okopana tj. frezirana zemlja radi boljeg upijanja vlage itd itd a o vodi da ne pricamo...inace lepo ti je tu:).Pozdrav.
 
Цобе,

Мени супер садница изгледа, али за овај мој први засада где хоћу стабло... :)

Ако хоћеш жбун, ако оставиш ову главну садницу, она ће ти гурати нове младаре из пупољака и ићи у ширину и висина. Наравно, ићи ће ти и нови изданци, као и ови стари у висину.

По мом мишљењу, ако хоћеш жбун, сеци ову главну...

Поздрав

Pošto se ne javlja niko sa iskustvom prilažem samo mišljenje.
Slažem se sa "stvarnim" da se nastavi sa formom "žbunasta vaza" tj da se uklanjaju izdanci.
Koliko se ja razumem u medicinu Vaš zasad le već par godina star, a italijani kažu da se žbun formira tako što se već u proleće odseče stablo koje je posađeno u jesen i lošiji izdanci. Ostavi se 3-5 najjačih ili najbolje raspoređenih izdanaka koji će formirati žbun !!!???
Vaše leske već nameravaju da rode i odsecanje razgranatog stabla je povratak za godinu dve u nazad.
Baš me interesuje kada ste posadili i šta.
Pošto cenim da je ovo vrlo ozbiljna odluka ona je na vama i stvarno bi bilo dobro da se javi neki znaja.


Molio bih Vas da nas obaveštavate o daljim postupcima.
Srećno.

- - - - - - - - - -

Imam poasađenih 30-ak lijeski. Dio je u obliku stabla, a dio u obliku grma (žbuna). Mogu li ih tako ostaviti, ili je bolje sve svesti na jedan uzgojni oblik? Ako treba svesti na jedan oblik, koje su prednosti i nedostaci svakog od njih?.....................

Amerikanci furaju stablašice jer imaju velike plantaže koje se potpuno održavaju mehanizacijom.
Sa interneta sam stekao utisak da ostatak sveta više gaji žbunje.
Meni se više sviđa stablo i zato sam svoje leske (4 od 6 (šest)) formirao u "žbunastu vazu" tj. vrlo nisko stablo. Uklanjam letoraste a krošnju formiram od nekoliko ramenih grana. Dva kalemljena sistemski imaju stablo 30-50cm (i nemaju izdanke), a ostale sam prinudio.
S obzirom da 30 komada nije mnogo da se ne može postići predlažem ti da obe forme zadržiš i sam iskusiš, a sa nama podeliš iskustvo. Još nigde nisam pročitao ozbiljno poređenje roda ove dve forme.
Rod se uglavnom razlikuje zbog broja sadnica po površini jer stablašice se ređe raspoređuju.
 
a italijani kažu da se žbun formira tako što se već u proleće odseče stablo koje je posađeno u jesen i lošiji izdanci. Ostavi se 3-5 najjačih ili najbolje raspoređenih izdanaka koji će formirati žbun !!!???

???Može izvor i citat?

Što se tiče forme, ja bih se prilikom formiranja zasada za biznis držao samo dva načina. Za stablo tu je kalemljena na Mečiju lesku. Drugi način je nekalemljena u svom prirodnom obliku. Znači žbun od 4-5 grana gde se nakon određenog perioda počinje sa planiranom zamenom istih.
 
Logika je vrlo korisna nauka. Gledaj logicki, da li ti vise posla uradis sa svojih 10 prstiku na obe sake ili samo s 1 prstom od obe sake?
 
Sadnica je prutic, izdanci rastu u prvoj drugoj i trecoj vegetaciji,nakon trece vegetacije ostavljaju se ramene grane, dio tih grana cinice i izdanci, ja cu ostavljati od 4-6 ramenih grana , tamo gdje nema uslova odnosno dovoljan broj grana i izdanaka za ramene grane ostavlja se ono sto ima , bice joz orezivanja.
U prethodnim postovima nenad je napisao da se pravi zbun formira tek nakon obnavljanja ramenih grana.

Послато са HTC Desire 816 уз помоћ Тапатока
 
Na prvu mi fali okopana tj. frezirana zemlja radi boljeg upijanja vlage itd itd a o vodi da ne pricamo...inace lepo ti je tu:).Pozdrav.

Nekad je bila livada. Pošto nemam stoke, bolje da uberem neki plod nego da s livade čistim travu, koju ne trebam. Sadnja nije odrađena profesionalno. Samo su iskopane jame 1x1 m dubine 70 cm. Pognojeno je s NPK 7-20-30 i posađene su sadnice.


Amerikanci furaju stablašice jer imaju velike plantaže koje se potpuno održavaju mehanizacijom.
Sa interneta sam stekao utisak da ostatak sveta više gaji žbunje.
Meni se više sviđa stablo i zato sam svoje leske (4 od 6 (šest)) formirao u "žbunastu vazu" tj. vrlo nisko stablo. Uklanjam letoraste a krošnju formiram od nekoliko ramenih grana. Dva kalemljena sistemski imaju stablo 30-50cm (i nemaju izdanke), a ostale sam prinudio.
S obzirom da 30 komada nije mnogo da se ne može postići predlažem ti da obe forme zadržiš i sam iskusiš, a sa nama podeliš iskustvo. Još nigde nisam pročitao ozbiljno poređenje roda ove dve forme.
Rod se uglavnom razlikuje zbog broja sadnica po površini jer stablašice se ređe raspoređuju.

Hvala na informaciji kako si ti napravio. Poslušat ću tvoj savjet i ostaviti mješoviti nasad.
 
???Može izvor i citat?


IL NOCCIOLO
GUIDA ALLA COLTIVAZIONE
ASCOPIEMONTE S.C.
ORGANIZZAZIONE PRODUTTORI FRUTTA A GUSCIO
.......
........
Sistema a cespuglio
Sistema policaule caratteristico dei noccioleti coltivati in Piemonte e, in particolar modo nell’Alta Langa, dove gli astoni messi a dimora in autunno vengono in primavera capitozzati a livello del terreno.
A seguito delle operazioni di capitozzatura, i germogli emessi vengono selezionati in Pianta allevata a cespuglio base alla loro vigoria e posizione e i 5-6 che rimangono serviranno a dare vita al nuovo cespuglio. Sistema di allevamento semplice da realizzare, ma di difficile operatività nella fase di pulizia basale della pianta, viene generalmente scelto negli impianti situati ad altitudini più elevate e nei terreni meno fertili.
.....
......
 
Svako ima pravo i izbor da uradi da li će džbun ili nisko stablo u vidu vaze. Važno je da daje rod!.

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 
Svako ima pravo i izbor da uradi da li će džbun ili nisko stablo u vidu vaze. Važno je da daje rod!.

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
Moram još dopuniti zašto seći već formirano i jako stablo i vratiti se nazad dve do tri godine zaradi džbuna?

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 
Цобе,

Мени супер садница изгледа, али за овај мој први засада где хоћу стабло... :)

Ако хоћеш жбун, ако оставиш ову главну садницу, она ће ти гурати нове младаре из пупољака и ићи у ширину и висина. Наравно, ићи ће ти и нови изданци, као и ови стари у висину.

По мом мишљењу, ако хоћеш жбун, сеци ову главну...

Поздрав
Cobe ostavi to tako a seci te izdanke.

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 
Logika je vrlo korisna nauka. Gledaj logicki, da li ti vise posla uradis sa svojih 10 prstiku na obe sake ili samo s 1 prstom od obe sake?

U voćarstvu bi po ovoj logici bila zabranjena rezidba..ili je nauka drugačije prihvaćena...Svakako je sve stvar izbora, bilo naučno ili ne.

Cobe to si mogao i ranije da koriguješ ako ti je smetalo a sigurno si je primetio sa obzirom koliko si aktivan na temi, ja bih lično to ostavio, brzo će i mlade za njom u vis, eventualno skloniš one bočne koje su im na putu.
 
Moram još dopuniti zašto seći već formirano i jako stablo i vratiti se nazad dve do tri godine zaradi džbuna?

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
On kada bude izbacio sredisnju granu ,ovi mladi izboji ce u roku godinu-dve dana biti duplo veci nego sto bi bila ova centralna da ostane.
Ne samo da nece izgubiti dve-tri godine "jakog" roda , nego ce onda kada to bude zaista rod ,imati dva puta vise.
To sto Italijani prve godine sve izravnjaju sa zemljom voleo bih da vidim.Najveci broj zasada im nema sistem zalivanja a sadnica koja je tek posadjena tesko da moze prve godine da da neki znacajan broj izbojaka.....dobrim delom prve godine ne da ni jedan.
 
Nazad
Vrh