Leska - opšta tema

Taj cvijet je propao i dobro je dok ih je malo

Послато са HTC Desire 816 уз помоћ Тапатока
Tako sam i ja mislio a pokazalo se da su mi to bile najrodnije godine.
Ne mogu da se setim da li 2012 ili 2014 g. skoro sva tonda mi je cvetala krajem novembra ,cvetova koliko hoces a onda minus koji je toliko bio veliki da je moj kraj bio u vestima sa temperaturom od nekih -27 ili -28 stepeni. Dolazio mi jedan pritelj i "konstatovao" da je stvar propala. Srecom ,tonda mi nikada bolje nije rodila nego tada.
 
Ako cvjetaju i rese pa dođe do oprašivanja minus im ne smeta. Prije dvije god sam obilježio 40 cvjetova, Vezao vrpce kod cvijeta, i kad su počele da se odmeću ni jedan cvijet nije dao plod. Zato sam na ovom forumu i pitao koja sorta počne rano da otpušta polen. Ubacio bi nju baš zbog tih ranih cvjetova. Ni divlja ne cvjeta tad, mislim na rese. Nije to problem ako se pokaže da je to manji broj ili poneka godina. Šta ako to bude češće u većem broju?
 
Nastavak priprema njive
Slaze stari brazdu ko lego kocke
a13d331d92608407129edf8dc3d2124f.jpg


Послато са HTC Desire 816 уз помоћ Тапатока
 
Ako cvjetaju i rese pa dođe do oprašivanja minus im ne smeta. Prije dvije god sam obilježio 40 cvjetova, Vezao vrpce kod cvijeta, i kad su počele da se odmeću ni jedan cvijet nije dao plod. Zato sam na ovom forumu i pitao koja sorta počne rano da otpušta polen. Ubacio bi nju baš zbog tih ranih cvjetova. Ni divlja ne cvjeta tad, mislim na rese. Nije to problem ako se pokaže da je to manji broj ili poneka godina. Šta ako to bude češće u većem broju?
Kada tako rano cveta langa ,ni jedna druga sorta ne resa.
Posle toga su nastupili veliki i dugi minusi.
A ovo sto sam naveo je bas vise puta bio slucaj.Svaki put je rodnost bila preko3t/h.
Inace langa ne oprasuje samu sebe a sobzirom na njen kvalitet polena ,tesko da moze i druge.
P.S. Ne menjaj starog :)))
Gde si nasao onaj duvac ,svidja mi se.

- - - - - - - - - -

Ono pod P.S. odnosilo se na Smikija ,izvinjavam se :)))
 
Duvac ,slucajno naletio na olax.ba, nece on meni jos trebati ali cjena je bila takva da nisam mogao da ga propustim, nemam specifikacije za njega ali kad sam ga probao izgledao je prejako

Послато са HTC Desire 816 уз помоћ Тапатока
 
Baš lepo ovo izgleda VDV, ja sam bacio đubar i isprskao za vikend. Ostalo mi sređivanje njive, koje ću ili neću uraditi u nekom sledećem periodu. Iskreno, čekao sam ova kiša da padne, zemlja je kao kamen bila, pa ćemo videti. U svakom slučaju sleduje mi sad korektivno orezivanje, tj formiranje uzgojnog oblika i naravno okopavanje ako ne budem frezovao celu površinu. Mojih 402 sadnice sad pune dve godine za koji dan i neke su me počastile lepim resanjem, koje na njihovu žalost neće biti nastavljeno u narednim godinama jer će te grane biti orezane zarad formiranja pravilne krošnje. :cao:
 
Poštovane (buduće) kolege,
Prošle nedelje mi je čovek traktorskom bušilicom izbušio 528 rupa. Razmak je 6x5. U Svaku rupu sam ubacio po 1-2 kg ovčijeg stajnjaka. Dubina bušenja je 60-70 cm, širina 60 cm, medjutim , na nekim rupama je ostalo dosta rastresite, usitnjene zemlje, tako da je do površine ostalo možda 25- 30 cm. Zanima me koliko treba da bude debeo sloj zemlje koji ide preko stajnjaka da bi bilo bezbedno za koren leske? Planiram: langa, 330 kom., zatim romana 130 i po 35 ludolf i halski džin. Znam da je bilo reči o tome u prethodnim postovima,ali moje pitanje je kako rasporediti,konkretno sorte koje sam naveo, radi što boljeg oprašivanja? Sadnja je planirana za 04.11 ako vremenske prilike dozvole.
 
Baš lepo ovo izgleda VDV, ja sam bacio đubar i isprskao za vikend. Ostalo mi sređivanje njive, koje ću ili neću uraditi u nekom sledećem periodu. Iskreno, čekao sam ova kiša da padne, zemlja je kao kamen bila, pa ćemo videti. U svakom slučaju sleduje mi sad korektivno orezivanje, tj formiranje uzgojnog oblika i naravno okopavanje ako ne budem frezovao celu površinu. Mojih 402 sadnice sad pune dve godine za koji dan i neke su me počastile lepim resanjem, koje na njihovu žalost neće biti nastavljeno u narednim godinama jer će te grane biti orezane zarad formiranja pravilne krošnje. :cao:
Kolike su ti sada sadnice? Da nije rano za formiranje vaze? Mislim ako osusi, osteti ili sta vec neka grana, nema nazad, a u 2 godini mi ne deluju grane dovoljno debele i jake da bi odlucio koje ce ostati. Recimo meni su ove godine oar grana polomile vrane ili neke druge vece ptice koje su sletale i pod cijom tezinom su se grane lomile, nista strasno ali je bilo toga.. Meni je takodje 2 godina a dvogodisnje su sadnice bile kada sam ih posadio. Naravno ima leski koje sad vec mogu bez problema da formiram ali mislim da cu sacekati sledecu godinu da izrastu jos lepo pa onda izabrati najkvalitetnije grane koje se pruzaju u dobrom pravcu.. u ovoj vegetaciji su mi izrasli po dobrih 60-70 cm zavisi kako koji a pratim jedan zasad koji je godinu dana stariji i nije orezivan, dosta su veci i grane su im sada vec prilicno jake i moze se lakse i lepo formirati uzgojni oblik a tesko da ce te grane neki spoljasni faktor ostetiti ( zec, srna, vrana, vetar i sl.. )...

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
 
Druga godina
Ja sam kod sebe isjekao centralnu,razlog je sto je bila poprilicno debela i moja procjena je bila da ako je ne isjecem dogodine ce mi trebari testera, u trecoj godini tj 2018.na zbunovima koji to dozvole orezacu od zemlje 20-30cm i ostaviti 4-5-6. Ramenih grana gdje mi to vocka dozvoli a gdje ne dogodine odnosno 2019. Moji ljesnjaci su sad u trecoj vegetaciji.

Послато са HTC Desire 816 уз помоћ Тапатока
 
Druga godina
Ja sam kod sebe isjekao centralnu,razlog je sto je bila poprilicno debela i moja procjena je bila da ako je ne isjecem dogodine ce mi trebari testera, u trecoj godini tj 2018.na zbunovima koji to dozvole orezacu od zemlje 20-30cm i ostaviti 4-5-6. Ramenih grana gdje mi to vocka dozvoli a gdje ne dogodine odnosno 2019. Moji ljesnjaci su sad u trecoj vegetaciji.

Послато са HTC Desire 816 уз помоћ Тапатока
Smiki ako može foto pre i posle orezivanja grana.

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 
Smiki ako može foto pre i posle orezivanja grana.

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
Nije to nista veliko, samo sam gledao da izbacim centralnu granu u drugoj godini,sad u trecoj cu orezivati radikalnije ali to je tek kraj drugog pocetak treceg mjeseca

Послато са HTC Desire 816 уз помоћ Тапатока
 
Nije to nista veliko, samo sam gledao da izbacim centralnu granu u drugoj godini,sad u trecoj cu orezivati radikalnije ali to je tek kraj drugog pocetak treceg mjeseca

Послато са HTC Desire 816 уз помоћ Тапатока
Smiki ako može prosledi da pogledam tu središnju koju si izbacio a posle u trećem mesecu prosledi druge fotke. Pozdrav.

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 
Kolike su ti sada sadnice? Da nije rano za formiranje vaze? Mislim ako osusi, osteti ili sta vec neka grana, nema nazad, a u 2 godini mi ne deluju grane dovoljno debele i jake da bi odlucio koje ce ostati. Recimo meni su ove godine oar grana polomile vrane ili neke druge vece ptice koje su sletale i pod cijom tezinom su se grane lomile, nista strasno ali je bilo toga.. Meni je takodje 2 godina a dvogodisnje su sadnice bile kada sam ih posadio. Naravno ima leski koje sad vec mogu bez problema da formiram ali mislim da cu sacekati sledecu godinu da izrastu jos lepo pa onda izabrati najkvalitetnije grane koje se pruzaju u dobrom pravcu.. u ovoj vegetaciji su mi izrasli po dobrih 60-70 cm zavisi kako koji a pratim jedan zasad koji je godinu dana stariji i nije orezivan, dosta su veci i grane su im sada vec prilicno jake i moze se lakse i lepo formirati uzgojni oblik a tesko da ce te grane neki spoljasni faktor ostetiti ( zec, srna, vrana, vetar i sl.. )...

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока

Pozdrav VDV,
Sve je kod mene isto kako si ti napisao. Isti razvoj i isti problemi. Oko orezivanja, mislim da nije rano početi već sad tamo gde ima šta da se orezuje. Tamo gde nema, tj male sadnice i slično, eventualno prekratiti i čekati povoljnu priliku. Ja tu sad imam jednu dilemu a odnosi se na jedan deo sadnica koje su se razvile u formi niskog stabla. Da opišem pošto sliku nemam trenutno. Kreće centralna grana nekih 5-10 cm iznad tla i onda se formira krošnja sa ramenim granama. Kod ovakvih sadnica, a njih je nekih 30-tak nemam nikakvih izbojaka sa strane. debljina debla je nekih 30mm nakon druge godine od sadnje. Moja dilema je da li u ovakvom slučaju ostaviti sadnicu da se oblikuje u formi niskog stabla i raditi samo korektivno orezivanje, tj vađenje nekih unutrasnjih grana, radi prozračivanja krošnje ili uraditi jako orezivanje i čekati izbojke i onda formirati pravilni žbun iz zemlje. Kako vreme curi, ja sam nekako sve više sklon da te sadnice ipak ostavim da idu kako su zamislile tj da samo uradim korekcuju orezivanjem povremeno. Gubi se vreme na čekanju, godine se nižu. Za ostatak sadnica ide varijanta totalnog žbuna naravno sa 6 do 8 ramenih grana i neću čekati debljinu nego odmah ostavljam ono što se lepo namestilo od grana a ostalo sečem bez obzira na debljinu. Hoću da kažem svesno žrtvujem bilo kakav rod naredne 2-3 godine zarad pravilnog formiranja uzgojnog oblika i nekog pretpostavljenog boljeg roda u doba pune rodnosti. e da, bio bih zahvalan nekom od iskusnijih lešnikara da li može da potvrdi ili demantuje bolju rodnost klasičnog žbuna od niskog stabla.

Evo iskopao sam neku sliku od letos. Da ne bude zabune ovo po sredini mi je bašta između dva reda lešnika :osmeh:
WP_20170715_14_26_15_Pro.jpg
 
Nemoj mnogo da se opterećuješ. Izaberi 3 - 4 možda i 5 grana koje ćeš njegovati, oblikovati po želji i puštati da rastu. Bitno je da budu pravilno raspoređene u prostoru. Tako ćeš formirati uzgojni oblik kotlaste krošnje ili vaze, koji se inače može vidjeti kod breskve, trešnje, oraha. Vremenom će iz zemlje izbiti izdanci koje ćeš ti kada ti zatreba, odnjegovati, a ukloniti jednu od grana.
 
Moja dilema je da li u ovakvom slučaju ostaviti sadnicu da se oblikuje u formi niskog stabla i raditi samo korektivno orezivanje, tj vađenje nekih unutrasnjih grana, radi prozračivanja krošnje ili uraditi jako orezivanje i čekati izbojke i onda formirati pravilni žbun iz zemlje. Kako vreme curi, ja sam nekako sve više sklon da te sadnice ipak ostavim da idu kako su zamislile tj da samo uradim korekcuju orezivanjem povremeno. Gubi se vreme na čekanju, godine se nižu. Za ostatak sadnica ide varijanta totalnog žbuna naravno sa 6 do 8 ramenih grana i neću čekati debljinu nego odmah ostavljam ono što se lepo namestilo od grana a ostalo sečem bez obzira na debljinu. Hoću da kažem svesno žrtvujem bilo kakav rod naredne 2-3 godine zarad pravilnog formiranja uzgojnog oblika i nekog pretpostavljenog boljeg roda u doba pune rodnosti. e da, bio bih zahvalan nekom od iskusnijih lešnikara da li može da potvrdi ili demantuje bolju rodnost klasičnog žbuna od niskog stabla.
Naravno da neces seci i cekati izbojke posle toliko vremena.Jedino sto mozes je da te sadnice ocistis od zemlje jace nego ostale jer na taj nacin ce u donjem delu biti vise sunceve svetlosti i samim tim vise sanse da se pojave mladi izbojci a da im se pri tom olaksa i pravilana forma.
Moj savet je da se sadnice pre trece vegatacije ne orezuju.Meni se desavalo da neke zaista napredne sadnice orezem posle druge vegatacije .....odlicna forma ,sve super sto bi rekli ali mi se na njima desavalo da bas tada pokvare formu.Jednostavno dok su jos mladi i tanki izbojci usled povoljne osvetljenosti i viska prostora umeju i da suze krunu ili da udju u sredinu.Posle trece vegaticije izbojci su vec snazniji i formiraniji a usled velike konkurencije prave siru krunu i pravilnije formiraju zbun. Sa rucnom testericom na preklapanje ,presecicete svaku staru centralnu granu u 3-4 poteza.Posle toga sve je lakse.
Po meni je isto tako neminovno da je rodnost klasicnog zbuna najveca ali nije moguce uvek na pocetku zivota sadnice dobiti idealnu formu. Obicno se ta idealna forma dobija tek pocetkom obnavljanja rodnih grana kada ste u stanju formirati onako kako zaista zelite. Izboke koji obnavljaju zbun ,treba poceti ostavljati vec posle 8-9 godine.
 
Znaci ni centralne ne dirati pre trece.Ja ih odseko jos prosle godine na 15% sadnica:)!Ti zbunovi su mi sad poprilicno gusti!
 
Nazad
Vrh