Ležaj(Opšta tema).

Aaa Bobo guglao si,ja sam mislio da to mozda neko zna napamet.SP mu znaci specijalna preciznost,i taj je najskuplji P-51 onda P-46 i tako dalje su sve vece i vece tolerancije naravno u mikronima.Da valjkasti je ravno dvoredni skoro valjak do valjak,i plus mu rupa u konusu.
 
Aaa Bobo guglao si,ja sam mislio da to mozda neko zna napamet.SP mu znaci specijalna preciznost,i taj je najskuplji P-51 onda P-46 i tako dalje su sve vece i vece tolerancije naravno u mikronima.Da valjkasti je ravno dvoredni skoro valjak do valjak,i plus mu rupa u konusu.

Za kog vraga bi itko trebao znati ovakve podatke "iz glave" naravno da sam guglao, ne poznam nikoga tko bi mi ove podatke znao reci napamet...

U danasnje doba kad je telefon s internetom u svakom dzepu, bilo bi stvarno blesavo uciti ovakve stvari a da mi ne trebaju u zivotu.


I opet dolazimo do teme IMT i da se u njegov mjenjac moze ugraditi bilo koji imalo kvalitetniji lezaj. FAG proizvodi lezajeve po cijelom svijetu i ako je kutija original zapakirana, nema da bude "laznjak" i njima vjerujem da su dobri. Na tesko dostupna mjesta ugradjujem FAG lezajeve a na mjesta gdje je lako do njih doci ili nisu velika opterecenja ugradjujem kineske CX lezajeve koji su mi se pokazali kao odlicni. Cak sam CX ugradio u ukapcalicu prednje vuce na 5106 koliko sam u njih siguran. Kad mjenjac budem radio na 5106, svakako FAG ide unutra i nista vise...
 
Izgleda da je taj ruski malo meksi i elasticniji pa se prilagođava opterecenju.:haha::haha::haha:::novac::::novac:::ppozdrav::ppozdrav::ppozdrav:
zato me i zanima jer kad se spomene mjenjac na traktoru. tu bih ugradjivo najkvalitetnije dijelove. ali npr vitlo i slicne gvozdjurije na kojim nije bitno kad se raspane lezaj jer nece nista podrobit stavljam te ruske. jeftini su, a rade poso. nekoliko vecih mehanicara vec pljuje SKF, zale se da se raspadaju. ja odkad znam za sebe SKF je bio mama kad je lezaj u pitanju na nasim prostorima. vjerujem i dan danas kad bi se dofatio pravog SKF da ne bi bilo problema. ali nase trziste niko ne kontroslise i svako lijepi etiketu koju stigne pa zato ne zelim da kesiram a ono smece. moje misljenje. prenosim svoje iskustvo, a sad ko kako zeli nek ugradjuje.
 
Na beraču,konkretno na tarupu crkli ležajevi i kupim skf,odmah za obije strane jer računam da sam miran.Odem u njivu drugi koš kontrola rukom kućište onako dobro toplo,podmažem ponovo i u berbu.Sledeće kipanje palim kardan remenje pišti ja dole kućište vrelo.Kupovina uzimam osovinu i opet skf kontam ne valja osovina kad ono opet dan i zaribalo_Odem na buvljak kupim oba ležaja ruska za 11e i idućih 6 sezona miran,ni mlaki nisu bili a skf sam plaćao 26e po komadu.Toliko o skf-u.
 
Ja lepo dođem u prodavnicu da kupim ležaje spojničke i ovi govore da 208 13 kuglica ne postoji
 
Ljudi vi se napričašte o ležajevima a ja osta u dilemi šta ugraditi da mjenjač nebi rastavljao za kratko vrijeme.Neznam ima li taj fag naći u seleni čini mi se samo wbf koji je jeftin i navodno skf koji je "kao" orginal
Mani se ti prijatelju lezaja iz selene, nije taj lezaj ni S od Skf-a, sve je to kopija i kinesko, ni slucajno da stavis u mjenjac. U Klokotnici kod Doboja imas zastupnika Skf lezajeva, i tu je lezaj skuplji 3-4 puta nego u Seleni, ali i vrijedi. Kolega koji ima kombajn kao i ja, otisao mu lezaj na kvacilu, kupi u Seleni Skf lezaj 11km, radi pola dana i zariba, svaki dan po dva komada mijenjao, i kad sam bio u Njemackoj reko kupicu ti ja tamo lezaj, cijena jednog lezaja je 22e, stavio lezaj i odradio sezonu, i sigurno ce jos dosta dugo raditi. Prnjavor 3 znam o cemu pricas, mijenjao sam i ja to, ali kvalitetan Skf ne dodje 26e vec 50e po komadu. Slazem se da se ove kopije, i kineski lezajevi mogu postaviti gdje se lako zamijeni, i gdje nece napraviti havariju ako se lezaj raspadne, ali staviti takve lezajeve u mjenjac i slicno, to je totalna ludost. Sve u svemu koliko para toliko i muzike....
 
Znam ja za selenu i njihov kvalitet to je već oprobano. Ima i u prijedoru na ulazu trgovina s ležajevima poznatih imena A za ovaj 208 sa trinaest kuglica ima još neka oznaka pričao sa više majstora to svi potvrđuju da mora da ima 13k. obični nevalja Čuo sam da AGROKOP Kobatovci imaju taj ležaj koji je orginal ugradnja IMT-a.Za dobar kvalitet nikad nije puno platiti ,A to što trgovci govore moj druže 577 trgovačka posla oni bi da uvale ono što imaju i prave se blesavi da taj ležaj ne postoji raspitaj se malo bolje

- - - - - - - - - -

Otvori temu ležajevi pa da tamo pitamo Ipak se radi o ležaju na mjenjaču imt
 
Pa ne znam bas... Ako je crkao jedan lezaj i drugi su dotrajali zar ne? I ako idu lezajevi u kvalitetu a ne neki ruski s vasara za 5€, pa dihtunzi, novo ulje, nakupi se tu dosta "za popiti"...

Ruski sa vasara,5 puta bolji od Timkena sa hologramom ,kupljen u trgovini.jos kad je taj ruski konyerviran sa onom smrdljivom mascu koju kad umazes rukdm ne mozes oprati,.pre par dana imao sam losa iskustva sa Timkenom,i nikad vise necu da ga vidim.
 
Ruski sa vasara,5 puta bolji od Timkena sa hologramom ,kupljen u trgovini.jos kad je taj ruski konyerviran sa onom smrdljivom mascu koju kad umazes rukdm ne mozes oprati,.pre par dana imao sam losa iskustva sa Timkenom,i nikad vise necu da ga vidim.

Desi se i naj boljima. Ja sam imao vise nego jedno lose iskustvo s vasarskim lezajevima pa tako da moja prica meni drzi vodu. Ista stvar i s remenjem, Optibelt mi na kombajnu nije izdurao ni 20 sekundi oko tri remenice, sav se iscijao i pokidao, nesto nevjerovatno a remen NOV. Vratio stari ispucali Borovo i eno ga jos na kombajnu. Necu NIKAD reci da je Borovo remen kvalitetniji od optibelta kao ni za lezajeve s vasara da su bolji nego novi zvucnijeg imena.

Jednostavno se desi. Npr "strucnjaci" mi nudili C3 lezajeve za ugradnju u kombajn i svi mi trgovci govorili da je to jaci lezaj od obicnog i da tu nema greske. U 10 dana tri lezaja pokidam na jednom te istom mjestu. kad je drugi otisao skidao osovinu i kuciste, nosio majstoru da pregleda je li sve u centru, kaze da je. kad vise nije u trgovini bilo "kvalitetnih" lezajeva, ugradio sam kineski CX obican naj obicniji i sad ce mu na kombajnu biti kako mi se cini 4 sezona...

Moguce je da si i ti nasjeo na pricu da je C3 jaci a sto je naj smjesnije u svim trgovinama ovdje FAG C3 je JEFTINIJI od obicnog FAG lezaja u istoj dimenziji... Nije razlika nista drasticna ali dovoljno je da je jeftiniji.
 
Bobo,CX je poljski lezaj,nije kineski,nekog osrednjeg kvaliteta je...nisam ja naseo,ja koristim zivkove lezajeve,ugradio sam ih nekoliko hiljada,i nisam imao nikakve prituzbe,,dok me timkem razoarao...napisacu uvece kad budem imao vremena.
 
Bobo,CX je poljski lezaj,nije kineski,nekog osrednjeg kvaliteta je...nisam ja naseo,ja koristim zivkove lezajeve,ugradio sam ih nekoliko hiljada,i nisam imao nikakve prituzbe,,dok me timkem razoarao...napisacu uvece kad budem imao vremena.

Da, poljski... Samo sto su poljaci od kineza uzeli strojeve i tehnologiju tek toliko da na njemu ne pise "Kina"... Sve u svemu za cjenu koliko kosta ODLICAN i bolji od bilo kojeg vasarskog lezaja.
 
Sta ima veze odakle su masine,ako rade po poljskoj tehnologiji,nemozes mdm ubetiti,da poljci nekad nisu imali dobre lezajeve,isto kao i sssr,ili cehoslovacka,
 
I taj CX je kinesko smece samo ga potpisali Poljaci , u trgo agenciji to kupujes na kile , manji ako kupujes 25 komada ili vise , dodje kao dva M10 vijka osrednje duzine u lokalnoj trgovini. Negdje ce raditi i ti na kilu a negdje nece. A i taj Timken , FAG i ostali prave se na raznim mjestima od Portugala, Rumunije, Kine do onih MADE IN GERMANY , da li su iste kvalitete , ja sumnjam.

Slika (link) govori vise od rijeci

recimo ovaj je 6309 je 10 puta suplji od CX-a https://www.trgo-agencija.hr/lezaj-6309-mc3-fag.aspx

a evo i istog CX-a https://www.trgo-agencija.hr/lezaj-6309-nr-cx-45x100x25.aspx
 
Sta ima veze odakle su masine,ako rade po poljskoj tehnologiji,nemozes mdm ubetiti,da poljci nekad nisu imali dobre lezajeve,isto kao i sssr,ili cehoslovacka,

Samo ti kazem da je to Kineski lezaj. Koliko god ti to zvucalo cudno. Tvornica u poljskoj je kinesko vlasnistvo i radi se prema kineskim specifikacijama. Kako je Njemacki FAG "made in korea" i dalje FAG i prodaje se po "njemackoj" cjeni, tako je i CX kineski lezaj "Made in Poland" al po "kineskoj" cjeni.

Daleko od toga da su losi lezajevi, naprotiv, CX lezajevi su mi se pokazali super gdje god sam ih ugradjivao al cinjenica je da ih rade samo u poljskoj a ne sirom svijeta kao FAG ili ostale tako da je kvaliteta koliko-toliko ujednacena. Opet ja za mjenjac traktora vise vjerujem FAG, TIMKEN ili SKF nego CX ili Z&S...
 
Upravo sam to hteo reci. Prilikom lose ugradnje se napne i ne bude u dobrom polozaju i onda moze biti 5x Timken nece valjati.
 
A ugradnja, pa zar mislite da svi ugradjuju pravilno.

Ja bih prije rekao da taj lezaj nije ni vidjeo Timken tvornicu nego neka kopija , kao i Goodyear kombajnsko remenje iz Srbije , kod nas skupo i to papreno , donijeli ljudi iz Srbije vrlo povoljno, na kraju se ispostavilo da veze nema sa Goodyear remenjem , neko obrusio original oznake i nalijepio novu oznaku , u usporedbi sa originalom i najveci laik moze vidjeti bog i sesirdzija, a tek poslije montaze na kombajn​
:haha: , moze poceti spremati novac za novi remen
. Bobo da taj tvoj optibelt mozda isto nije iz istog izvora​
:haha:.
 
Nazad
Vrh