Kupina ,sezona 2017 ,cena i plasman

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ја искрено не схватам неке ситуације. Државне институције не могу утицати на цену јагодичастог воћа (конкретно су такве изјаве ишле када је било речи о цени малине). Међутим сматрам да то није тачно. Она им оставља простора да се пред сваку бербу а и у току бербе консолидују, договоре и манипулишу са откупом. Једноставно, својим институцијама- инспекцијама могу контролисати ненормалан улаз откупљене робе у хладњаче без иједног папира или са папиром без уписане цене о откупу. Па када уђу у две- три - четити... хладњаче, утврде да постоји роба за коју немају никаквих папира (па чак ни уговора о чувању и зарзавању без накнаде), нема истакнутих цена откупа, нема овога, нема онога (а у суштини нема ничега осим ево роба, дај робу и ћао) па их лепо затворе, ставе ону црвену траку са написом институције која је затворила хладњачу и зашто, онда би пре откупа морали да поставе цене. Нормално, овоме да предходи бар нека уредба да се откупна цена мора истаћи најмање 15 дана, 30 дана и слично пре почетка откупа, да се мора цена поштовати током откупа а разлиак у цени може бити ако се јасно и недвосмислено утврде класе. Само јасне дефиниције и одредбе којих се морају придржавати. Значи има места за борбу државних институција легалним средствима против бахатог понашања откупљивача. Када кажем бахатог мислим на ове горе наведене ствари које не поштују. Е сада шта би било када би све затворили. Па не би стигли јер би се брзо на видним местима појавиле цене откупа и припремили сви потреби папири. Е тада и произвођач може да одреагује и одлучи на време хоће ли брати или неће и на тај начин подоста уштедети ако реши да прекине са радом (заливање, дохрањивање, можда и које прскање, резање заперака..... списак радова и улагања је повелики). Наравно на овај начин се не може баш све уштедети јер се рицикује цело пролеће али ипак боље него овако. Берба малина скоро прошла а још говоре о ценама. Па где су ПДВ и остали порези и прирези оволико времена, где су таксе и друге дажбине, где су докази о уласку робе у простор једне фирме, где су ..... Ето легалан начин без бојкота, блокада, кидања живаца у преговорима (цењкања као на пијаци где нико никоме ништа не плаћа (осим квите или паркинг места). Значи само да предефинишем- ово није борба државних институциај коеј ен могу да одреде цену хладњачарима. Ово је само предлог дефинисање одређеног понашања откупљивача а он нек стави цену коју хоће али на време и са јасним дефинисање шта је која класа. То је моје мишљење. Цена чачанке у Трстеничком крају 40 а торнфри 50. За лок нес ништа посебно иде као и торн фри (када је реч гајбицама) а у чанчићима смањили на 150 јер се наводо неки контингент вратио.

- - - - - - - - - -

Ја изрекој којекаве ''**greška'' те ако сам мало скренуо са теме опростите. Накупило се. А све се може једноставно решити и сви би имали користи.

Imam samo da dodam BRAVO sve si upravu, ja predao malinu i citavo vreme dok je trajala berba nema cene i sad cujem sto dindzi.... moreeeee....
 
Kako da izgura kad je cena formirana još prošle godine. 70 za čačanku ako bude biće bar za hemiju s ostalo u minus
 
ovde je susa uzela svoj danak... prepolovila je rod,a za 2 dana javljaju 38c

- - - - - - - - - -

pomaze li ista od preparata za susu,tipa slavol,prihrana itd ? vode nemam trenutno
 
svake godine ista prica, muka mi je vise, sad upravo prskam totalom sve kupine I to da povadim sto pre jer vise nemam zivaca. pozdrav za sve koji imaju volju da se dalje bore
 
svake godine ista prica, muka mi je vise, sad upravo prskam totalom sve kupine I to da povadim sto pre jer vise nemam zivaca. pozdrav za sve koji imaju volju da se dalje bore


i ja sam ga kupio neki dan,stoje 3 litra glifosava ,pa ce otprilike biti to ta prica i sa mnom... 40 dinara ovde,ponegde 35 a loh nes 50 kod 10ak otkupljivaca, rauch koceljeva 40 din cacanka + 7 za prevoz... znam sad kad je unistim da ce dogodine biti 200din pa ce mi biti krivo,pa onda narednih 5 godina ce biti 30 dinara,tako da je ipak bolje, kao sto rece neki forumas pa i obicnu travu posejati imacu vece koristi nego od kupine. zali boze samo preko 400 stubova i koliko kg zice je postavljeno i rada i muke al sta je tu je ,kako smo birali tako smo i dobili
 
ne,ne cena je 60din bez pdv,kad dodas 8% pdv ispadne 64,8din takoreci 65dinara Tih 60din ti plate na ruke a ostatak ide na racun

- - - - - - - - - -

svaka sorta je isto,znaci nema odvajanja ista cena za sve
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh