kunicarstvo za pocetnike

Te sa oglasa ili Jomapeksove?
 
Imaš u Jomapeksu, 370 dinara komad. Staje 7 deci vode u njih. Šalju i brzom poštom.

DSC00969%20(Copy).jpg
 
Pojilice su odlične, mislim da je pravi izbor ja ih obično kupim na sajmu,imam deset komada i za sada bez problema.
Ja imam 4 i stvarno su odlične. Sad čekam da mi stigne još 4-5 komada.

Drobac dali dolaziš trećeg na vašar.

Pa ja živim na vašaru. :haha:
Ja sam tu odmah kod onog krsta, iza SUP-a, u ulici gde je mlin, ako znate gde je to. Mogu navratiti, a možete i vi do mene, taman da vidite kaveze i zeke. :)
 
Pozdrav svima,
interesuje me nešto a nigde nisam uspeo da nađem neku temu o tome pa rekoh da priupitam ovde. Kad sam krenuo u nabavku zecova dali su mi savet da obavezno tražim zekane PRVE LINIJE! Jer zekani cetvrte - pete linije kote veoma malo. Dakle koja je fora sa tim linijama? Kako se to gleda? Šta je to u stvari? Ja sam uzeo hajkome prve linije. Koje će linije biti njihovi klinci?
 
Misli se na generaciju. Najbolja proizvodna svojstva imaju hajkomi donešeni iz Francuske, kao i panonci iz instituta iz Mađarske, dakle F0 generacija. Svaka sledeća generacija ima sve slabije proizvodne karakteristike, kao i kod tovnih pilića.
 
Misli se na generaciju. Najbolja proizvodna svojstva imaju hajkomi donešeni iz Francuske, kao i panonci iz instituta iz Mađarske, dakle F0 generacija. Svaka sledeća generacija ima sve slabije proizvodne karakteristike, kao i kod tovnih pilića.

Znači klinčadija od ovih mojih Hajkoma će biti F2?
 
Imam panonce (2 zenke i 1 muzjaka) i lepo je krenulo sa kocenjem. Izveli su 7-9 kunica svaki put i tako je bilo oko godinu dana.
Sad se medjutim desava da jedno leglo uspe, drugo zgaze.
Kod zadnjeg, aktuelnog legla jedna zenka je okotila 10 malaca. Pustam ujutru da sisaju kunici, pa onda zatvorim kotilicu i zenka nema pristup gnezdu. Evo sada su stari 7 dana i ostalo ih je 3.
Zenke su stare 2 godine. Da li je moguce da nemaju dovoljno mleka? Razumem da od 10 ugine 1-2 komada ... ali da ostane 3. :(
Hranim ih raznovrsno (koncentrat, seno deteline, ovas, jecam i suncokret po malo), vodu imaju konstantno.
 
Druze nema potrebe da iz zatvaras jer zenka sama zna kada treba da uzali u kotilicu i da ih doji....Moguce je da kada je ti prinudno pustis ona pocne da ulazi u kotilicu par puta i slucajno ugnjeci zecica...PS osavi otvorenu kotilicu i nece biti problema....
 
Druze nema potrebe da iz zatvaras jer zenka sama zna kada treba da uzali u kotilicu i da ih doji....Moguce je da kada je ti prinudno pustis ona pocne da ulazi u kotilicu par puta i slucajno ugnjeci zecica...PS osavi otvorenu kotilicu i nece biti problema....

Pa ok shvatam ja to. Ali zasto ih zgazi.
U mojoj blizini postoji farma kunica, gde su sve kotilice zatvorene i otvaraju se svakog jutra na 15 minuta kada zenke ulaze i doje. Rekoh da probam tako.
 
Zečica Hajkoma ima četiri meseca, ima oko 4kg možda malo više. Rečeno mi je da kad nabije 4kg da je pustim na parenje. Objasnjeno mi je i kad da je pustim na osnovu vizuelnog pregleda. Ja je pregledam svaki dan već 15 dana i ništa... Ništa se ne menja. Jel to moguće? Mislim može li da se desi da nema tih promena na polnom organu? Kako da znam kad da je pustim kod zekana?

- - - - - - - - - -

I jos jedno pitanje, planiram da posejem neku vrsu deteline. Koja je najbolja za kunice? Lucerka, crvena detelina, bela detelina..?
 
Pusti je druze kod zeca,cisto da oseti miris muzjaka.Verovatno se tad nece pariti ali vec posle 3-5 dana bi trebala da dobije "nagon"......Tako ja radim sa mladim zenkama vec duze vreme i pokazalo mi se kao delotvorno. Sto se tice deteline,ja mojima dajem lucerku ali ne bih znao da ti kazem koja je najbolja....Prosle godine sam davao "trojku" i isto su je dobro jeli.Bitno je samo da nije mnogo krupna i presusena.:ppozdrav:
 
Dr druze, ako imas problema oko pripustanja usili je malo i hranom. Obavezno joj daj zobi (ovsa) po volji i persuna. Persun cini cuda videces.
 
Zob joj dajes po volji. Nemoj joj davati kukuruz, zito,suncokret. Mozes joj dati i jednu kasiku lanenog semena (ja mojima dajem jednom nedeljno obavezno). Persun joj dajes po malo jednu saku ako nije naucena na zelenu travu kao i maslacak. Ako je vec naviknuta na zelenise onda bez brige.
 
Nazad
Vrh