Kukuruz u monokulturi i Diabrotica

Ja sejem dve godine kukuruz na kukuruz pa onda suncokret. Ali možda probam i tri godine kukuruz u mono kulturi.
 
Imao sam prosle godine na jednoj njivi kukuruz na kukuruz, ove godine na drugoj njivi imam kukuruz na kukuruz. Uklapam neke plodorede, za sad nema problema.
 
Kada ima diabrotice onda je svejedno sta je predusev. Ja imam 11 lanaca 3 godina kukuruz na kukuruz i nema stete za sad koliko sam video.

Послато са Redmi 6A помоћу Тапатока
 
Kada ima diabrotice onda je svejedno sta je predusev. Ja imam 11 lanaca 3 godina kukuruz na kukuruz i nema stete za sad koliko sam video.

Послато са Redmi 6A помоћу Тапатока
Pa ne bih se ja složio sa tobom. Ako je pred usev bilo žito pa suncokret ti u zemlji nemaš larvi diabrotike tako da ti šteta jedino može biti diabrotike koja se izpilela na drugoj njivi i kod tebe doletela kao odrasla jedinka i samo ti jede svilu. A ako je kukuruz u mono kulturi 3,4 godine onda imaš i larve to jest crva koi će ti jesti i koren kukuruza i plus ona od gore svilu i eto katastrofe u najavi.
 
Jedne godine mi popadao na 4.5kj jedne se peklapalo oko 1kj svuda na drugu godinu.Od tada ne sejem ni brazde kuruz na kuruz,a nemam ni potrebe za tim jer je na soji i bolja zarada.Koliko sam cuo od ljudi kazu dijabrotike nema ili ima malo na manjim parcelama a na prljavim skoro nema uopste
 
Ja sam sejao i sejaću kukuruz na kukuruz jer nema diabrotike u delu atara gde ja imam njivu, što ne znači da se ona neće vratiti što ne bih voleo jer bih tada morao menjati navike.
 
Kada je zemlja kvalitetna možeš kako hoćeš.Kada imaš mrcine kao mi onda je malo drugačija situacija.
 
Kod mene kukuruz u monokulturi ako je samo 2 godine, zlatica jebe pa rastura, u pocetku zakrzlja, i ako dune povjetarac, odmah se nagne i popada. Uvijek imam takvog oko 2,5 ha, ali su mi to odprilike i potrebe za silazom.
 
Obisao sam te parcele gde je 3 godina kukuruz, svila netaknuta, svuda je ok.
Bilo je kod nas parcele kuruz posle detelinr pa je bilo dosta stete,Tada je bilo u ataru svuda katastrofa te godine. Juce vudim komsijinunjivu 8 godina kukuruz, ima mozda %5 povijenog.

Послато са Redmi 6A помоћу Тапатока
 
Kod mene je prošle godine nestalo diabrotice , plamenca i sovice a ove godine nema ni komaraca ?? Šta im se desilo zabrinuo sam se . Pojačale su grinje , Fitoftora u soji na 2 parcele pravi dar mar i hrastova stjenica čisto da nebude dosadno . Da umalo da zaboravim i žičnjaka je bilo katastrofa.
 
Nazad
Vrh