Kukuruz 2020

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Bio bi dobar marketinski potez kada bi neka sjemenska kuca , odnosno trgovac, zastupnik ,,pokazao snimak kako neprodano sjeme od sezone unistava ,baca u toplanu , na deponiju ili slicno.

Nitko ne uništava sjeme, samo neki napišu da je prepakirano, a neki ne napišu ništa. Čak, u pravilu, nije problem prošlogodišnje sjeme ako je pravilno skladišteno. Ove godine sam sijao sjeme (BC Pajdaš tretiran mesurolom) koje je kupljeno 2018. Klijavost je možda bila slabija 2-3% u odnosu na 2018. Berem u klipu, a prinos preračunat na 14% vlage je bio oko 14t/ha (1 kubik klipova=400 kg suhog zrna). Doduše to je bilo na jako maloj površini pa možda nije reprezentativno..
 
Bio bi dobar marketinski potez kada bi neka sjemenska kuca , odnosno trgovac, zastupnik ,,pokazao snimak kako neprodano sjeme od sezone unistava ,baca u toplanu , na deponiju ili slicno.
Nema potrebe, cak i secerne repe seme je odlicno od lane, mozda i preklane. Problem je predeklarisano seme kukuruza staro po 4 i vise godina. A ko je drugi kriv nego kupci jer po 5 godina ne kupe to seme. :D :D
 
Kako koje seme. 2011 mi ostane džak i po ne tretiranog semena jedne semenske kuće (zamalo da napišem Pionir :) ). Te godine nikakvih problema nije bilo ni sa nicanjem ni sa biljkama. Sledeće godine posejem to seme, bez ikakvog dodatnog tretiranja insekticidom kad ono, katastrofa nicanje i katastrofa biljke. Od sklopa je falilo sigurno 30% a i ono što je niklo je uglavnom bilo slepljenih listova, nikakvo.... Onda smo skontali zašto su neki u selu imali problema sa tim hibridom 2011-te (uvalili im staro seme).
 
Ima li jos neko da nije skinuo kukuruz? :) Ja zakazao za sutra, al udari magla 3 dana, ziv nisam sta cu... Imam 3 silosa od armature pa cu mesati duvaljkom i elevatorom, valjda ga osusim bar malo... Ne verujem da ima smisla vise cekati, udarice i ovaj sneg i posle nece moci da se udje u njivu.
 
Ima li jos neko da nije skinuo kukuruz? :) Ja zakazao za sutra, al udari magla 3 dana, ziv nisam sta cu... Imam 3 silosa od armature pa cu mesati duvaljkom i elevatorom, valjda ga osusim bar malo... Ne verujem da ima smisla vise cekati, udarice i ovaj sneg i posle nece moci da se udje u njivu.

Nzm koliko imas ali ako mozes da skines u klipu pa da ga krunis kasnije mozda je pametnije jer bas ima vlage sad.. :(
 
Jbg ja danas odneo na otkup 10t, sto kaze Matic vlaga bila 21,6 placeno po 15din.Sad dal me puno odrali nzm,kako god nisam vise imao s njim gde.Lagerovao sam oko 12 vagona pa sam ovaj 1 prezalio.Zadnjih mesec ipo dana nije sastavilo 3 dana lepog vremena kod nas.
 
Ja danas merio
p 1021 16.8 %
p0105 17.2%
p0412 16 %
zp 427 17.6 %
zp 434 17.8%


Ostavljam ga do utorka da ga opali jos 2-3 mraza i to mu je.U utorak skidanje,pa kako mu bude.
 
To malo ako nesto poprska u nedelju nisje strasno,pise 20 % verovatnoca. Ova dva od -3 da ga udare pa u utorak lepo suncano da se radi. A i kombajner ne moze ranije.

127999844_745246382745300_8695140777574065770_n.jpg
 
Skinuo sam 6 hektara koji su na manjoj nadmorskoj visini i blize gradu.Sa 14.8 do 16% vlage.Ovo sto je ostalo je na brdu,msm ravne su njive ali je veca nadmorska visina (kao visoravan npr). I tamo je vlaga bila oko 18% pa sam jos cekao.Ali od onda je spala svega par jedinica....Kombajner nije mogao danas,tako da ga u cetvrtak definitivno skidamo.
 
Kako ameri pokusavaju da ovrse polijegao kukuruz, uzrok polijeganja izgleda bolest , nisam ispratio sav video
 
Kako ameri pokusavaju da ovrse polijegao kukuruz, uzrok polijeganja izgleda bolest , nisam ispratio sav video
Nemam snimak ali ja sam sa mojim zmajem kosio gori polog od ovog.Sreca je bila sto je tada kukuruz popadao popreko u odnosu na redove. Adapter oklagije kao da nista nerade na ovom jd. Pa to mora da uvlaci i da vuce u njega. Ovde vise taj uredja pravi smetnju nego sto pomaze. Verovatno je vlazna stabljika pa zato sve to tako lose izgleda. Inace taj dodak super ideja narocito kada suncokret popada. Tu je vazno da glave i stablo se uvlaci i da se negomila masa na kljunovima. Mnogo bi mu pomoglo da ima adapter sa bocnim spiralama.

Sent from my S60 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nisam gledao ali koliko znam poleglo je zbog one oluje koju su imali dok je kukuruz jos bio u nalivanju zrna,preko deset miliona hektara ako se dobro secam je osteceno od oluje,nesto tek malo a nesto ovako kao na snimku,pa i gore.To vitlo im je tu kao da spreci zagusivanje iznad uvlakackih lanaca,kao ....
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh