Kukuruz 2018

Sale, hoces da kazes da je 30% previse vlage? Petar i ja danas u razgovoru sa ovim ratarom naucismo da bi trebalo brati sa vlagom do 22-24% najvise. Preko toga, kako nam rece, kocanjka ne moze otpustiti toliku vlagu bez obzira na kakvoj je posle promaji.
Jedino ako je mislio na domace hibride da je kod njih tako, posto evo ovde se ljudi javljaju kako beru od 25-30% vlage.
 
Marko,sve ispod 25 posto ne mozes brati a da se ne kruni prilikom branja,i tu gubitci znaju biti veliki...ja imam takvu kotobanju na takvom mestu da mu sa 25,26 posto nista ne smeta..ako neko nema takvu opciju bolje skidati u zrnu,neke hibride sto brzo otpuštaju vlagu...
Mislim da sam 16te,pisao sam i ovde, probao da skidam 0725 sa 25 osto,i krunio se ko lud,pa sam posle 20 metara odustao...sto bi ostavljao sigurnih 500kg po jutru...
 
Marko, ni u jednom trenutku mu danas nisam dao za pravo, zato sto znam koju vlagu sam izmerio prosle godine u berbi.
Sremac, upravo 0725 je bio ,,sporan" jer navodno nema sanse da sam ga obrao sa 27% vlage a da se nije ubudjao. Jos da sam rekao da se po malo krunio...

Послато са HTC Desire 825 уз помоћ Тапатока
 
Danas smo clan @markokg1982 i ja razgovarali sa vrlo iskusnim strucnjakom iz ratarstva o maksimalnim procentima vlage za berbu kukuruza u klipu. Pitam sada vas koji ste probali i radili, sa koliko % vlage smem da smestim kukuruz u klipu u cardak, i da ne mislim?

Послато са HTC Desire 825 уз помоћ Тапатока
Ja krecem i sa 28 29 % ali cardak visok 4 m sirok,1,8 m i na promajetini samo takoj
 
Mi smo ranijih godina brali kukuruz u klipu pa smo ga brali........... berba je uvek bila u oktobru i nikada nije bilo posle problema.......
Neznam zasto pravite halabuku oko vlage...... berite ga odmah sada i verovatno ce da se ubudjavi.......
 
Da si procitao polemiku od pocetka, bilo bi ti jasno otkud ova, kako ti kazes ,,halabuka". Bitno je da si doneo sud, a to sto nisi ispratio kontekst, to nema veze.

Послато са HTC Desire 825 уз помоћ Тапатока
 
Zavisi i koja se povrsina bere. Stranci brze otpustaju vlagu pa posle par dana branja i vlaga znatno opadne pa eto ti osipanja.
 
Marko, ni u jednom trenutku mu danas nisam dao za pravo, zato sto znam koju vlagu sam izmerio prosle godine u berbi.
Sremac, upravo 0725 je bio ,,sporan" jer navodno nema sanse da sam ga obrao sa 27% vlage a da se nije ubudjao. Jos da sam rekao da se po malo krunio...

Послато са HTC Desire 825 уз помоћ Тапатока

Petre,mozda jednostavno stranci nisu za branje u klipu,bez obzira sto su prinosni...
Elem 6030,640 ili zp606 su hibridi koje sam skidao sa tih nekih 24 posto i nikad se nisu toliko krunili pri brqnju,ili cak nisu u opste...al jbs ga ovi strani kod mene puno bolje rode...

- - - - - - - - - -

A kotobanja je okrenuta tako da bocno udaraju vetrovi,severac i kosava.. al je siroka 2m spoljne mere...i nikad mi se kuruz nije pokvario...
Dok kod drugara je isto tako okrenuta kotobanja al je 3.5m siroka i od 10godina bar tri je morao da kruni brzo posle branja jer je pocinjao da se kvari...
 
Da si procitao polemiku od pocetka, bilo bi ti jasno otkud ova, kako ti kazes ,,halabuka". Bitno je da si doneo sud, a to sto nisi ispratio kontekst, to nema veze.

Послато са HTC Desire 825 уз помоћ Тапатока
Druze pitao si sa koliko vlage kukuruz smestiti u cardak - Odgovor je bio beri u oktobru, tada je vlaga 100% dobra za cardak....
Mada o tome si trebao da razmisljas pri izboru semena za setvu.
Ne znaci ako je pionir ili dkc da ce zasigurno da se kruni, svaka semenska kuca ima hibride za berbu i hibride za krunjenje.
Npr mi smo ranijih godina redovno sejali pionir B23 i brali ga beracem i nije sa klipa falilo ni zrno posle berbe, stavise kada smo probali kombajnom da ga krunimo to je bila muka ziva.......
 
Uopste se ne radi o losem izboru semena, odlicno znam sta radim, i uopste nisam zato pitao.
Radi se o tome da strucnjak koji ce u penziju za par meseci sa mesta savetodavca u ratarstvu tvrdi da se kukuruz NE SME brati sa vlagom preko 24. Moja praksa je pokazala drukcije, zato sam i pitao, da cujem jos iskustava iz prakse.

Послато са HTC Desire 825 уз помоћ Тапатока
 
Mi beremo kad je vlaga 26, 28. A ima kaf smo brali i sa vecom ali mora da je ambar na vetrometini i ne fali mu nista.

Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
Upravo zbog kosave oni i mogu tako siroke cardake pravit a recimo,prosle godine kod mene nije ni duvalo jugo a ono nam najvise i osusi kukuruz.Ja danas kopam stope za novi cardak i ici cu ga najvjerovatnije na 1,3 metra
 
I kod mene su čardaci uglavnom širine oko jedan metar, ja sam 2014. pravio širine 1.7 metara ( 8 x 1.7 x 2.5 m) i nemam problema sa kukuruzom u njemu. Imam i metalni dvanaestougaoni prečnika 4 metra, u sredini kanal 0.5 x 0.5 m za ventilaciju, visina čardaka 5 metara, ni u njemu nemam problem. Sa 30% vlage nikad ne berem, po meni je to jako. Takav kukuruz ne može kako treba ni da se iskipa iz bunkera.
 
Nazad
Vrh