Kukuruz 2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Napisi sta si zakljucio? Da zemljisna hemija redukuje sklop? Da nikosulfuron u bilo kojoj dozi smanjuje prinos? Da monsun skrati biljku? Da dikamba iskrivi kukuruz?

Upravo tako . Jbg trenutno ispada da je zemljišna hemija jako dobra . Pravilno primjenjena , ove godine , i ako malo redukuje sklop , to vjerovatno radi s-metalohlor , ništa nije ni smetalo (možda je i bolje :haha: ) . Ali kasnije primjene , kad je kukuruz u stresu , kakvom god , itd , to je strašno . Ipak je bolja zemljišna , originalna po mogućnosti , pogotovo da ide orig Dual , pred kišu ili inkorporirana , možda ići sa skupljom hemijom zemljišnom , pa onda korekcija što prije , ne čekati porast korova , može i dikamba rano , bolje nego kasnije koješta .

Ukratko najbolji je kukuruz kolko sam pratio sa kvalitetnom zemljišnom hemijom i ranom korekcijom dikambom ili mezotrionom ili Laudis ali rano , i ako je ikako moguće bez hemije za uskolisne kao nikosulfuron i slično . Ako rizomskog sijerka nema mnogo bolje ga ostaviti nego preći cijelu njivu sa kinezima .

Mišljenja sam da ako je kukuruz izgoreo oko klasanja ili ima manji klip i slično to je do suše , a ako je ostao nizak , to je nešto drugo.
 
Momo isti zaključak imam sa suncokretom,pratio sam obične hibride prskane samo na crno,na crno i za uskolisne,clerfild na crno,na crno i uskolisne,na crno i pulsarom ,na crno,pulsarom iza uskolisne,neprskane i ekspres prskan pa ubijen od hemije.Ali otvori novu temu pa da švrljamo.
 
Danas sam gledao ogled KWs-a na izlazu iz Stepanoviceva prema Zmajevu. Bolji kukuruz ove godine nisam video, izgleda kao u kisovitoj godini. Bolje izgledaju Konsens i Mikado od ranijih grupa.
 
Poslednja izmena:
To sve se pokaze kada je ekstremna godina. Kada nakon primene samo desetak dana budu pogodni uslovi za biljku, anuliraju se stetni efekti hemije. Vredelo bi otvoriti temu, uticaj herbicida na smanjenje prinosa kod gajenih kultura.:ppozdrav:
 
Slazem se Bojceticu u potpunosti s tobom.
Ljudi ispada sad da vise ne smemo prskati ili ne u u nekim preporucenim dozama jer dolazi do nekog ostecenja po biljkama ali sto Bojcetic kaze samo u slucujaju ovakvih usranih susnih godina!
U svim normalnim godinama biljke se regenerisu brzo nakon prskanja a toga je bilo koliko sam primetio i ove godine!
Slike, primera radi, mog kukuruza od 9 Juna, su takve da je taj kukuruz sa tim sklopom imao potencijal za prinos veci od 1400O kg/ha a mesec dana kasnije za prinos od 1700kg/ha da bi jos malo kasnije doslo do toga da nece biti ni 500 kg.
Zakljucite sami jel su u pitanju herbicidi ili iskljucivo susa?!
Sve ovo o cemu sam napisao mogu slikovito da dokumentujem!
 
Juce kad sam prolazio jugom Srbije dole od granice prema Leskovcu ima bas dobrih kukuruza. Njima kao da nije susa. Negde ima da ni jedna liska nije podgorela. A vidise da ima dobrih klipova. I nema razlike da li su male ili velike povrsine. Jedino ima razlike u gustini. Ali kazem tamo ce ljudi brati lepe kukuruze.
 
Ima jedna parcela koju redovno pratim od same setve,jer je covek bas lose pripremio i kasno,pa kad sam mu sejao maja samo grebala odgore,ja terao coveka da ide zamnom i zatrpava seme..posle kad je kukuruz bio 4 5 lista zovem na tel da ide da prska,ima korova dosta,posle ga sretnem kad je vec bilo kasno,biljke od 9 do 11 listova on krenuo dikambom,ja navalio da prospe to i da ni slucajno ne prska a njemu valjda bilo zao datih para pa ipak opleo,posle jedno pola sata sat pade kisa,nalon par dana ja prolazim i vidim da se ns kukuruzu nista ne primeti a korovi koji su do kolena zdravo izgoreli..i celo leto ta parcela izgleda sasvim pristojno,cak medju boljima,hibrid je zp e sad dal 427 ili 555 nisam bas zapamtio gde sam mu sta sejao,razmak 22 cm...ili cu mu ja vrsiti ili drugar brati pa cemo videti i prinos,bas me zivo zanima posto se kosi sa svim mojim misljenjima sta i kad i kako treba raditi...
 
sareno je oko leskovca.pala je jedna dobra kisa 3 juna ali ne svuda...gde je pala kukuruzi su dobri.takodje ima ne veliki ali ipak prepoznatljiv broj parcela koje se navodnjavaju...
 
c73cd61d7a8cfde13836346111291a80.jpg


Redosled- dkc 5222,pioneer 1114,pioneer0725,dkc 5007.

Isti atar,ista agrotehnika,isti datum setve...

Послато са GT-I9100 уз помоћ Тапатока
 
Moja greska, levo dkc 5830 fao 600, desno pionir P0837 fao 630, na repistu, ista hemija, sejano istog dana, sta reci....
Obilazio dobar deo atara, njiva ima sarenih, ima zrelog skroz, a ima I parcela nakojima kukuruz izgleda kao da je normalna godina
2017-08-12-18.jpg
 
Pioneer 0412, predusev suncokret, zaorano 100kg/kj 3x15 i 100kg ureje na prolece, setva na 26cm. Sta se ovde desilo nemam pojma jer parcela nije bas pogodna za kukuruz. Inace svuda gde smo posejali 0412 je dobar ali ovde je najbolji.
0126ddffe090478a056375ea433d464f.jpg
577796520d9016ef2e2177547943196f.jpg


Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
Rašo ne znam da li pratiš grupu dobra zemlja ali bi na tvoje slike dobio jedno tonu komentara da si posejao GMO i da si veliki izdajnik jer ne seješ domaće. :haha:
 
Rašo ne znam da li pratiš grupu dobra zemlja ali bi na tvoje slike dobio jedno tonu komentara da si posejao GMO i da si veliki izdajnik jer ne seješ domaće.
Samo me pusti dobre zemlje, vece pajsere nisam video nego tamo sto se javljaju. Imam ja i zp posejano, slikacu sutra, ali postajem izdajnik na jesen jer necu vise sejati nase kukuruze.

Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
Ja koliko vidim ovdje je Peet najvise najebo sudeci po slikama...ostala vecina se mjeri prema prosloj godini pa kuka a kako se ide prema berbi sve bolje slike kukuruza se postavljaju.
 
Kod mene je pala prva dobra kisa veceras od setve kukuruza.E sada nikad se nije desilo da ovako kasno padne ovakva kisa, pa me interesuje za kukuruz koji je podgoreo do klipa a nije jos obesio klip da li ova kisa znaci?i da li znaci za kukuruz koji je skoro u vostanoj zrelosti?Da li ce sto god bolje naliti?Nazalost mnogo je vec oborilo klipove i ako ima zelenog lista....
 
Samo domace, to i Vucic kaze !! :osmeh:


U okruženju mog propalog DKC 5031 stvari stoje:

1) NS 4051 fantazija, sejan na 21 cm, prinos ću saznati kad ga skine pošto su klipovi kratki, ali su puni ko oko

2) NS Tisa, dobro dobar, sejan na 27 cm, verujem da će i prinos biti uobičajen za ovdašnje prilike jer klipovi su mu koliko podlaktica

3) ZP 666, isto na 27cm, moćno deluje, prskan samo na crno, nije špartan, nikakvo đubre nije dobio

4) AS 72 ili 70, ne upamtih lepo brojku, solidan, sejan na 35cm.

5) NS Radan, sejan na 27cm, zelen, jedar, ali će u silažu pošto klipovi nisu puni, loša oplodnja bila.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh