Kukuruz 2015

ZP 341.... Jos uvek se drzi nekako...


qzq52o.jpg




@duki78

E, to na drugoj slici nama ostaje od kukutuza.....
 
Jedna molba još , kad se stavljaju slike klipova kukuruza u ovoj fazi da se navede broj redova i zrna u redu , koja je gustina i dal je ubrano skraja ili iz sredine jer drugačije nemožemo nešto zaključiti .
DSC05205_zpsxww2mxbs.jpg

Ne možeš ni sa tim ništa zaključiti, neki hibrid ima dublje zrno, neki pliće, neki lakše, neki teže... Kantar je jedini merodavan.
 
Zemlja u ritu, kise nije bilo skoro 2 meseca, posejan Pako oko 15.04. u dosta suvu zemlju, lose pripremljenu, nejednako nikao... Taj sto je prvi nikao ima neki klipcic, ali to nije nista, ovaj sto je kasnije nikao, nema nista od njega, uglavnom jako losa situacija....
20150803104702.jpg

20150803104712.jpg
 
Mozete se hvaliti sa tim klipovima, ali domaci hibridi imaju 10 listova u koji je upakovan klip, a strain svega 2-3. Tako da onda zaista taj klip izgleda lepo, ali kad se odvije vidi se zaista koliki je I koliko je oplodjen. Kod nas u ataru se svaki domaci poznaje, zelen, lep na oko, ali klip bas ni nije sjajan. Strain hibridi nekako drigacije rasporede snagu u ovom losim uslovima. Generalno je tako kod svih stranih i domacih.
 
I neki hibridi , da neimenujem sad , imaju jako dugu dršku od stabla do početka klipa , a noviji bolji kratku i stoje priljubljeni uz stablo pa izgledaju dosta manji , još kad se ovi "odvale" . Domaći izgleda rade tako jer se traži da se odvale "klipčine " , najvažnija je vizuelna slika za komšije :haha:
 
Nekudim ja nikog već samo iznosim zapažanja iz mog atara. Nista lose nisam napisao ni za jedan domaći hibrid, niti sam igde spomenuo neku eventualnu razliku u prinosu. Meni se samo ne svidja to silno lišće oko klipa koje sprečava otpuštanje vlage u jesen.
 
Komsija ima 606 i 666 jako malo podgoreli, izgledaju lepo na oko a kad otvoris svaki drugi treci krezubi .
 
Da li će mu kiša koja je pala u nedelju -ponedeljak iole pomoći.Ogled dekalba ,raniji hibridi.

dscf3649.jpg


dscf3650.jpg


dscf3648.jpg


Sam sebe je "štroijo" kako bi doneo bar neki rod.

Ovaj je neki od Fao 450-500.Ne znam koji je pošto sam bio na kraju parcele gde nema tabli.

dscf3647.jpg
 
Nema tu pomoci(mada nije na odmet),on je zavrsio sa nalivanjem i krenuo da zri kao i uostalom svi raniji hibridi sejani u optimalno vreme,kisa moze pomoci soji da nalije zrno
 
To je i moje mišljenje. Kukuruzu sad ne znaci kiša gotovo ništa jer je kraj vegetacije i počelo je polako zrenje. Cak sta više bila bi i kontraproduktivna jer bi nepotrebno dizala vlagu zrna.
 
kako kod koga ja sam danas bio u ataru i ima svakakvi kukuruza međutim kod mene je naprimjer lg janet mliječan skroz i mislim da mu je ova zadnja kiša i te kako dobrodošla a on je fao 530

- - - - - - - - - -

janet stalno obilazim jel je namjenjen za silažu i nije ni blizu siliranja
 
Kiraj kolko ce tu biti po tvojoj proceni?
Možda ceo ogled u proseku da 3-3,5 t /kj.Uglavnom svaka stabljika ima nekakve klipove ,sem kod fao 600.

- - - - - - - - - -

To je i moje mišljenje. Kukuruzu sad ne znaci kiša gotovo ništa jer je kraj vegetacije i počelo je polako zrenje. Cak sta više bila bi i kontraproduktivna jer bi nepotrebno dizala vlagu zrna.
Dva ili tri hibrida su otpustili klipove i njima kiša ne pomaže .Ostalima će pomoći.
 
Ne mogu ni da ih gledam,nema klipova ili su neki krezubavi.Ovo govorim za konkurentski hibrid iz fao 600.Dekalb iz fao 600 ima klipova .
 
Sve do "crne tačke" vlaga može da ima uticaj u povećanju težine zrna . Tako kaže teorija .

Paorpaor , tako bi trebalo biti , više lišća tj perušine usporava otpuštanje vlage ali isto tako vuče mnogo hrane , pogotovo azota za izgradnju tih listova u periodu kad bi sve trebalo da ide u zrno . Inače zanimljivo da kukuruz u periodu nakon klasanja treba tj iskoristi 30-40% ukupne količine azota.
 
Nazad
Vrh