Kukuruz 2015

Kada pricamo o 2012-oj ja sam sejao kermess drugog aprila, i nesto jako malo pre prvog maja koji dan... Onaj rano sejan je dobio tarup u septembru, ni jednog klipa. A onaj kasnije sejan 35 meteri po jutru, ajd sada budi pametan, valja ili nevalja hibrid?
 
Kada pricamo o 2012-oj ja sam sejao kermess drugog aprila, i nesto jako malo pre prvog maja koji dan... Onaj rano sejan je dobio tarup u septembru, ni jednog klipa. A onaj kasnije sejan 35 meteri po jutru, ajd sada budi pametan, valja ili nevalja hibrid?
U suši rani hibridi ako se poseju do 10og aprila se opraše pre onih visokih dnevnih i hoćnih temperatura a kasni posle 25tog posle vrućina i dočekaju koju kišicu, provereno pogotovo na Telečkoj visoravni :osmeh:
 
Upravo tako , stim da kasni još imaju dobre uslove u nalivanju a rani ne ,dok je kod kasnih problem što bude visoka vlaga i što se nemogu sijati veće , ipak rodnije , grupe . Pokazalo se da je u zadnje vrijeme , a zbog klimatskih promjena najgore sijati u optimalnom roku od 10-30 aprila .
Fd24ak6Kdkj_yUzIwPWTR5DGADg.jpg
 
Nisam imao vremena da iznesem svoje prinose kukuruza. Rijec je o pioniru PR37NO1, vlaga 18%, osusen na 14%, prinos 4350kg/ha.
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG] Spremljen na plocu u sobama po 6tona
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG] Imam jedan kraci video gdje smo usluzno radili, ali ne znam postaviti. U cetvrtak imam odraditi usluzno 1h, gotovo za ovu sezonu.. Jos da kazem da je kolega na 30ha imao prosjek 2200kg/ha..
 
Znaci i kod vas prinosi katastrofa.Ja sam ponovo dozivio fijasko sa kukuruzom kao i 2012-te.To se vise nemoze izdrzati, radio sam i analize zemljista,kalcifikaciju ,zaoravao npk (nekakav "physio max")koje je kao namjenjeno za kiselija zemljista, neke parcele su dobile stajnjak,radio sve kako sledi i trebuje al nece da ga j...s.
Jedino sto sam zaradio je fobija od sjetve kukuruza.
 
U suši rani hibridi ako se poseju do 10og aprila se opraše pre onih visokih dnevnih i hoćnih temperatura a kasni posle 25tog posle vrućina i dočekaju koju kišicu, provereno pogotovo na Telečkoj visoravni :osmeh:

Nisam bas najbolje razumeo. Hteo si da kazds da ranije hibride treba posejati na pocetku optimalnom roka, a vece fao grupe krajem aprila ili?
 
Poslednja izmena:
U vezi ove rasprave o gustini, meni je jedan poljoprivredni inspektor u penziji rekao da su njemu neki veliki stručnjaci govorili da sve preko 40.000 biljaka po hektaru je kockanje...
 
Verovatno je u pravu.
Ali danas svi idu na intenzivnu proizvodnju , a ne misle da li je mogu ispratiti, u smislu odgovarajuce agrotehnike/navodnjavanja.

Mislim da kad bi nekom niklo 40 000 biljaka, on bi to presevao, a npr kod dekalba mislim da nema preporucenog sklopa ispod 60 000, al opet papir je jedno a praksa drugo
 
Na međuredni razmak 70cm,ako se iseje na razmak od 30cm u redu,iseje se 47.000 semenki po hektaru
Zaključak : sama setva kukuruza je kockanje :ppozdrav:
 
U vezi ove rasprave o gustini, meni je jedan poljoprivredni inspektor u penziji rekao da su njemu neki veliki stručnjaci govorili da sve preko 40.000 biljaka po hektaru je kockanje...

Ove godine sijao FAO grupe 300 na 50% na 22,5cm i 50% povrsina na 26cm. S tim da sam posijao i povrsinu koja je bila pod luceristem na 22,5cm ne bi bilo nista, lucerista kad su suse losije rodi. Najvise rodio pionir "otporan na vodu" sijan na 26cm i to FAO 260 , a najmanje jedan domaci, sreca povrsina je zanemariva vise sijan kao test , taj domaci je bio na istoj parceli kao i pionir a prinos pionira je bio 5t/kj a ovog domaceg oko 2t/kj. Ukupno sav prosijek 4,5t/kj.
Dok ovi sto su sijali domace hibride prosjek ispod 3t/kj.

Nemam iskustva sa dekalab hibridima ali prosle godine sam sijao singentin FAO300 na 25cm, totalno pogresno od njihove preporuke, imao sam 7,8t/kj. Kako nisam imao isti sijan gusce ne mogu da kazem da li bi rodio vise ali sumnjam. Jedne godine relativno povoljna Imao sam pionir, jako slabo nikao i jedno 30% biljaka je bacilo 3 klipa, neki hibridi mogu da kompenzuju sklop sa vise klipova.

Uglavnom drzim se preporuke jednog profesora koji je tu drzao predavanja , i rekao :" koliko bacas gnojiva toliko gusto sadi":)
 
Eto , to ti samo kaže , pusti analize i preporuke , nije u pitanju hrana nego voda . Nemože kukuruz uspješno da se uzgaja ni svagdje u ravnici a kamoli na bregovima i brdima . Nema šta u dubini da nadje u julu i avgustu , pogotovo u ovakvim godinama klimatskih promjena , a takvih će nažalost biti sve više .
 
Na mom podrucju kukuruz nekako izdrzi susu samo u onim crnim teskim zemljama koje ljeti ispucaju da noga komotno propadne u pukotinu al takve zemlje nemam puno i na njoj sijem lucerku.
Na proljece cu sijati 60% manje kukuruza u odnosu na dosadasnju praksu.
Kazi mi Momo u vezi soje,sijao sam je samo jednom i to 1ha prije 12godina,jel i ona kriticna kao i kukuruz u pogledu visokih temperatura i nedostatka padavina?
 
Vidi šta uglavnom siju eco bosanska posavina i poljoprivrednik . Drži se pšenice i drugih ozimih usjeva , mogao bi i suncokret , probaj malo pa dk ne udješ u štos . Ima na suncokret i solidna subvencija . Kukuruz i soja donje parcele.
 
Znaci soja je isto rizicna kao i kukuruz.
Eco Posavina i Poljoprivrednik siju sve, cinimi se, osim duvana, prakticno smo komsije.Cuo sam od njih kad su mi vrsili kukuruz da ce sto je moguce vise posijati psenice ove jeseni a vidim da imaju dosta i uljane repice bar na ovom mom podrucju(s obzirom da imaju zemlje od Odzaka pa do Bos. Grahova),kako vidim kukuruz su imali los izgleda da i oni dizu ruke od njega.
Osnovni zadatak mog ratarstva je proizvodnja hrane za moju stoku a ne prodaja zitarica e jedino kad bi suncokret doro uspjevao pa da ga prodam a kupim kukuruz.
 
U mom kraju ovamo Srbac , Gradiška , Dubica ima područja za kukuruz i soju . Ne svagdje , ali ima zemlje gdje može . Derventa teže , držite se ozimih usjeva , možda suncokret eventualno . Oko Broda i prema Svilaju može . Problem je u tome što su se promijenila vremena i recimo za proizvodnju kukuruza može se uklopiti samo sa prinosima 9t i više , a to se bez navodnjavanja može očekivati samo u nekim lokacijama u riječnim dolinama .
 
Sta reci a ne zaplakati.:haha:
Prije 15 godina kad sam orao fergusonom i to u proljece, sve radio napamet kukuruz radjao kao lud na ovim mojim brezuljcima.
Sta ce biti u buducnosti mozda nebi ni volio da znam...
 
Nazad
Vrh