Kukuruz 2010

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja sam ove godine bio prijatno iznenađen ujednačenim merenjem vlage na različitim otkupnim mestima. Vršidbu sam počeo oko 08:45 i bila je još rosa. Kukuruz u prvom kamionu je imao vlagu 20.4%. Dan (u nedelju) je bio sunčan i malo vetrovit, pa je u drugom kamionu izmereno 20.1% vlage. Ja sam na kraju (oko 14h) punio moje dve prikolice i pošto sam imao gumi-defekt kukuruz sam odvezao tek sutradan i to na drugo otkupno mesto. Vlaga je bila 20.0%.

Inače, kukuruz je bio F02 a prinos je 6248 kg/kj vlažnog kukuruza. Već sam govorio da sam imao dosta polomljenog kukuruza na petom kolencu još pre metličenja i za to smatram odgovornim Talisman (zajedno samnom :D), sa kojim sam prskao u sedmom listu kukuruz. Samo nisam ni bio svestan kolika je razmera toga sve dok sad nisam sedeo na kombajnu i gledao. Bilo je mesta gde je jednostavno prestajala buka iz kombajna jer nije bilo ni jednog klipa da uđe u kombajn. Uz sve to i klipovi nisu bili nešto posebno. To pripisujem đubrenju i mislim da ću dalje zaobilaziti Fertil. Uzgred, znam kako treba da izgledaju klipovi F02 jer sam video na drugim njivama gde sam znao da je sejan i bili su veći nego kod mene.
 
Y 54 nikad bolje! Sa 2kj 16580kg zrna sa 17,7 vlage, bačen 150kg urea, predusev soja a prethodno bačen 5 vagona stajnjaka po jutru.
 
ovrsio sam neki dan d12 strasan prinos sirovog sa 23% vlage sa 3kj 27100kg kad su obracunali na jus ostalo 21450kg ja sam prezadovoljan
 
pionir razne sorte za mojeg zivota rekordan prosek oko 64 metera po jutru vlage od 13.8 do 22.5 drzavna zemlja vestak nista izlazak iz poseda
 
Evo i mog primera, na istoj parceli sam imao B 23, D 12 i Kermes. Vlaga je isla od 21% do 25 % kod Kermesa koji je primetno bolje curio od Pionira. Ukupan prosek je bio 6200 kg/kj JUS kvaliteta. Jesenas sam razbacio 200 kg Fertilovog 8-24-16 po jutru, a pred setvu 150 kg AN-a. Kise je bilo u izobilju, a bogami i leda. Sejao sam oko 15. aprila. Bilo bi neposteno da kazem da nisam zadovoljan, dakako da jesam, ali cu iduce godine gledati da posejem hibride koji malo brze otpustaju vlagu.
 
Ne znam ja sam, kazem vecinu od 6 vagona predao po 20 vlage bilo nesto i po 19 ,ali mislim da je ove godine bas zbog takve vlage bilo bolje u cardak stavljati jer ne verujem da sa onim sto spadne i troskovima moze da ode do 25 posto prinosa !
Ne znam dal ima neko iskustva sa krunjenjem iz cardaka u jesen recimo vlagom 22 i u leto vlagom 14 na vagon kolko moze da spadne ako ostoji primer 8 meseci ?
 
Spas je u kukuruzu
N. S. | 09. novembar 2010. 21:01 | Komentara: 5
Srbija i ove godine može da se nada odličnim rezultatima u prinosu kukuruznih klipova. Moći će da se izveze dva miliona tona


KUKURUZ, kako procenjuju stručnjaci, i ove godine može da bude glavni izvozni “adut” Srbije, koja čvrsto drži svoju poziciju u 10 najvećih izvoznika ove žitarice u svetu. Kako procenjuju u Privrednoj komori Srbije, ove godine bismo mogli da imamo 6,85 miliona tona kukuruza, za sedam odsto više nego u 2009. godini, a to će omogućiti da izvezemo dva miliona tona ove žitarice.

Rekordan izvoz, inače, zabeležen je 2005. godine. Tada je izvezeno 2,1 milion tona kukuruza.

Kukuruz u Srbiji je, inače, obran sa više od 80 odsto, od ukupno 1,2 miliona hektara, koliko je zasejano. Prinos je vrlo solidan i u proseku je sa hektara ubirano više od pet tona zrna.

Na samom početku poslovne godine za kukuruz, u oktobru, kako precizira Vukosav Saković, direktor Udruženja “Žita Srbije” izvezeno je 183.000 tona ove naše najzastupljenije žitarice, pa se, na osnovu ovakvog početka, mogu očekivati solidni izvozni rezultati.

- Glavno tržište za naš kukuruz je Evropska unija, u kojoj završava čak 80 odsto ove žitarice - navodi Saković. - Preostalo se plasira u okolne zemlje, BiH, Makedoniju, Crnu Goru i Albaniju. Dešava se, čak, da kukuruz iz Srbije, posredstvom velikih svetskih izvoznika, završi i na tržištima Dalekog istoka, odnosno Koreje i Japana.

- Srbija se, međutim, sporo vraća na tržište Bliskog istoka i severne Afrike - kaže Saković. - Sa ovog tržišta potisnula nas je Ukrajina, koja ima nešto povoljniju cenu, a i bolje mogućnosti za transport, pošto ima svoje more.

Na prvom mestu među izvoznicima kukuruza, kako precizira Saković, su SAD, koje svojim kukuruzom “kontrolišu” od 55 do 60 odsto svetskog tržišta. Visoko su plasirani i Brazil, Argentina, pa i Ukrajina, a Srbija je, po izvozu, u rangu sa Južnom Afrikom. Evropska unija, inače, na ovoj listi, kotira se kao jedna država, a unutar ove organizacije, ispred Srbije je bila Francuska, Italija, a povremeno i Rumunija.
 
Sa ovim je zvanično završena sezona kokuruza za ovu godinu! :ppozdrav:
Najbolje mi se pokazao hibrid Agres 83 sa plodom od 6t po jutru(lancu).
16jgb2a.jpg

28uh35c.jpg
:ppozdrav: :ppozdrav:
 
Kod mene će možda sutra biti gotov kukuruz.
Danas smo radili čudan posao .Brali smo ručno i iznosili sa malom prikolicom na kraj parcele.Tada je ubran kukuruz ubacivan u kombajn .Ovo nikome nebi poželeo da radi.


Što je moglo da skinemo sa kombajnom smo skinuli

Ukupno smo danas skinuli oko15 t ali neznamo sa koje površine,vlaga je 19,2%
Sve ovo radimo zato što moramo da oberemo "NAŠ" usev pre lopova.Ispada da mi krademo svoje.U svoj toj žurbi i kidanju mašina u ulazak iz atara u naseljeno mesto mi poljicija napiše prijavu ,zato što nisam prikopčao vazduh za kočnice.Nije pomoglo objašnjenje da smo iz njive jedva izvukli prikolicu sa dva rusa i da smo raskačili vazduh da ga ne pokidamo, te da sam posle zaboravio da ga ponovo prikopčam.
 
juce smo zavrsili sa kukuruzom za ovu godinu.

Najmanji prinos je bio 4700 kg / KJ ( hibrid R10 ) na parceli od 9.5 KJ ali na tako mali prinos nije uticao hibrid nego je tu parcelu posteno silovala voda
Najveci prinos 8420 kg/KJ ( B23 sa 18.2 vlagom )

najmanja vlaga 15.2
najveca vlaga 18.2

Sa susenjem sa prosao kao nikad do sada. Prijatelj je kupio susaru i sada je poceo da susi kukuruz usluzno.
Prosecno sam od 1 vagona vlaznog kukuruza dobio nazad 9.300 kg sto u prevodu znaci odbici samo 7 %. Do sada smo uvek nosili u drustveni silos i nikad nisam prosao ispod 20% ma koliko bio suv kukuruz, a nerado se secam i takvih godina kada je kukuruz bio malo vlazniji i ladno nam odbijali i 35%
 
Proizvodjac susare je napisao da je potrebno 120 litara nafte za susenje jednog punjenja od 2 vagona. E sad da li je to dovoljno ili trosi manje neznam nisam ga pitao ali cu ga pitati cim se sretnemo. A sigurno postoji velika razlika u potrosnji u zavisnosti od vlaznosti jer nije svejedno da li se susi na JUS sa 28% ili 18% vlage
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh