Kruška

Imam posadjeno na 3.5m , jeste malo na knap ,ali prolazim traktorom bez problema za sad.
Jos traktor i nije mali , sirina zadnjih tockova 1.8m i velika kabina.
Bas zbog uklapanja redova sam isao na 3.5m , sad sledeci vocnjak planiram na 4m , posto imam prostora.
Do komsija je kod mene 2.6m , mislim da ce ti ovih 2.25m biti malo.
Ako sadis na sejancu (mislim da pricamo o toj podlozi na ovim rastojanjima) onda je 2.5m u redu ok , ako ides na neku manje bujnu podlogu onda slobodno smanji razmak izmedju sadnica.

Bilo bi dobro da mozes malo vise od 3.5m naravno ,ali ako parcela ne dopusta , onda je na knap tih 3.5m
Sad nisam siguran kojim tarktorom ces obradjivati , ali verujem da imt 533/539 tu moze bez problema da radi.
 
Traktor je imt 558,za sad,a ubuduce verovatno 539,posto imam dosta voca , a 558 je prevelik.:osmeh: Koju podlogu da trazim za manje rastojanje? Npr. 1.5-1.8 m?
 
Pa manje bujna podloga koja je zastupljena kod nas je dunja , BA najvise, pa MA,MC,ADAMS.. Kako vec idu , to moras malo da se raspitas , znam da na adamsu imaju u b.crkvi , ba imaju svi rasadnicari.

Ali prvo analiza zemlje , pa onda odabir podloge. Ako zemljiste ima viska karbonata , nema nista od dunje kao podloge , iskljucivo sejanac i razmaci sadnje o kojima smo pisali.

Postoje slabobujen podloge koje trpe visak karbonata OHF i druge ,ali toga kod nas jos uvek nema.
 
Slike vocnjaka naseg kolege bane30>>


9ee6a19431b213af07be97db1781753f.jpg


743b316c937b3aa401197b6838975692.jpg


6e084741eb8618651bba0d2c436ac386.jpg


170957866caeb6e1cbc0150a05781259.jpg
 
Sto se tice gustine sadnje, sejanac se medjuredno komotno moze saditi na 1.5m, cak i gusce na 1.3m. Red od reda moze komotno na 3.5m, naravno sirinu krosnje treba prilagoditi tome
 
Nisam plugom nego tanjiracom zagrnuo djubre! Od freziranja su bile rupe sad su popunjene a na prolece freza da razgrne...

- - - - - - - - - -

Sto se tice gustine sadnje, sejanac se medjuredno komotno moze saditi na 1.5m, cak i gusce na 1.3m. Red od reda moze komotno na 3.5m, naravno sirinu krosnje treba prilagoditi tome
Kad bih ovu tvdnju neko mogao da mi garantuje 100% nikad ni jedno stablo na dunji ne bih posadio!
 
Nemoguce je sejanac drzati u normalnim gabaritima na 1.3m. Ko god drugacije prica u redu, predajem se.
 
Vidjecu kada uhvatim vremena da uslikam, nije uopste pregusto, moglo bi i gusce. Vidio je i kolga Bundalo da to izgleda dobro i da bi moglo i gusce.
Kod nas covjek ima sejanac na 50 cm posadjen, pregusto je ali vocnjak se odrzava i radja, povrsina je 6-7 mozda i vise hektara.
Ja licno nebih vise ni jednu sadnicu kruske posadio i ovo sto imamo je puno, nikada jabuku nemoze stici.
Kod nas je sve na sejancu, ali po iskustvu ostalih mislim da je dunja ipak bolja.
Sto vise sadnica navija ka divljoj to je gore i vrlo je nepredvidiva.
 
Ti imas na 1.5m ? U kojoj godini ?
Mislim da se secam da si pisao na nekom od foruma , pre par godina, da imas zasad na 2m da si planirao sadnju na manjim rastojanjima.
 
A na you tube ce te naci jos modela za zagrtanje, ovaj je najprostiji ali radi! Ima i fabrickih a ima i u Sapcu da se kupe gotove al nisu 150€ sigurno!
 
Nazad
Vrh