Kruška

Ja bih izbacivao sve te zarazene mladare ili sekao 20-30cm ispod zaraze u zdravo ,posle svakog reza makaze u alkohol ili neko druge dezinfekciono sredstvo , nakon rezidbe prskaj ekstrasolom kad si vec kupio ,pa javi rezultate
 
Moje kruske ne izgledaju najbolje, malo im se uvija list kod nekih. Da li je to zbog vrucine ili treba necim da se prska?
Prskao sam pre deset dana sa ovim sve u jedno mesano: Tonus, Antracol, Murtonic.

Evo kako izgledaju:



 
erwinia101.jpg
erwinia100.jpg
erwinia105.jpg
erwinia106.jpg


- - - - - - - - - -

šta to može biti, nije valjda ervinia..prije tog nekih 6-7 dana sam prskao abamektinom, kaptanom, horusom i silwetom..

Nije ervinija komsija. To ti je janus. Neki ga zovu osa vrsikara. U Slatini ga zovu kosac. U Drugovicims nema ime.
 
I kod mene sam sinoc primetio u kruskama iste simptome i silno se uplasio da je ervinija. A onda se setih da je ovde nedavno bilo reci da takve simptome izaziva i osa srcikarica. Uzmem jaku lupu i zaista se lepo vide ubodi u krug oko mladara. Vidim da je perfection registrovan protiv nje ali citajuci komentare vocara amatera da ima samo jedan napad i da ne vredi prskati u dilemi sam sta raditi. Za sada sam samo odsekao napadnute mladare.
 
Ljudi jel pratite vi malo teme? Kakva crna erwinija, iz aviona se vide ubodi ose srčikarice, nema 5 dana kako smo o tome pričali.

Ne možeš ništa da radiš, odseci ispod mesta uboda i to je to, one nalete pa prođu.

Klikni na sliku za veći prikaz, ima zaokruženo gde su ubodi.


 
Мене је овако пресјекло да је бактериозна пламењача, али су ми људи на овим страницама објаснили да је од осе. Она боде у мају и после је нема. Ја посјечем младаре и запалим. Имам двије дуње и ако на њима видим палеж онда ћу да дигнем узбуну. Прочитао сам на мрежи да се пламењача појавила између Илијаша и Високог.
 
Tako cu i uraditi, hvala.
Inace bio sam predvece ponovo, i izgledale su puno bolje, mozda je ipak bilo do sunca:
9aa66c7afc81b851e43b675975bc6b65.jpg
 
Poslednja izmena:
Svaka čast, voćar amater iz prve, vidio sam sledeći dan da ima nekih insekata na mladarima i crne spiralne ubode. Sve sam orezao i iznio iz voćnjaka. Poprskat cu ekstrasolom da ih poguram, a i preventivno zbog erwinie.
Kako komsija odakle si voćar amater
 
Nisu - ovo mi je pokusaj odrzavanja kruske u organskom uzgoju [bez pesticida i vestackog djubriva] - imam 200 komada na otprilike 10 ari, pa ako mi se pokaze ok sadicu vecu parcelu, ali na sijancu.
Sadnice su na BA29 podlozi
 
Komplikovana je kruška,kad se ovol'ko muče sa svim hemijama i čudima.Mislim da ćeš morati često da obilaziš voćnjak da bi štitio prirodnim preparatima,ako ti je uz kuću onda je ok.Zato ako ti to uspe......npr. u Beogradu ima organska pijaca gde je sve nekoliko puta skuplje nego inače.A tek organska rakija......uspeće ti to samo ima tu puno rada.....:ppozdrav:
 
Hvala na zeljama, treba obilaziti istina - a inace cini mi se momentalno da moje solidno izgledaju nego ove koje su tretirane koktelima pesticida
Inace slike sam postavio bas iz razloga da se vidi da ipak moze i bez pesticida da biljka izgleda zdravo i lepo napreduje.
 
Hvala na zeljama, treba obilaziti istina - a inace cini mi se momentalno da moje solidno izgledaju nego ove koje su tretirane koktelima pesticida
Inace slike sam postavio bas iz razloga da se vidi da ipak moze i bez pesticida da biljka izgleda zdravo i lepo napreduje.
Крушке је могуће органски узгојити са два прскања бакарним средствима и минералним уљем годишње. Принос је мањи него у обичној производњи и понека крушка може да има понеку мрљу. Прошла година је била кишна да кишнија не може бити и ја нисам имао неки велики напад болести ни на лишћу ни на плоду. Имам посађене врсте: конферанс, виљамовка, киферов сијанац, пакамс тријумф, мавм отпорну НС 1, једну којој не знам име и калуђерку. Једино је на калуђерки било трулежи (а и то једна грана ниска па је трава закачила). Услов је рјеђа садња и ђубрење стајњаком. Када би код нас органска крушка била за половину скупља ја бих је узгајао за продају. Овако, ова органска је упола јефтинија од обичне јер има понеку мрљу.
Криви су купци који трче за крушком која се пресијава.
Органски могу да узгојим крушку, јабуку, аронију.
Друге воћке имају неку болест која не да 100 посто органски узгој:
бресква има коврџавост лишћа, кајсија сушење цвјетова, шљива има шљивину осу (мада мислим да за њу има органско рјешење)...
 
Opet da kažemo, drugačije je kad imaš par komada kod kuće u odnosu na par desetina ari ili koji hektar guste sadnje, plus svuda oko tebe voćnjaci ko zna kako održavani.

Ja sam tako hteo da probam sa trešnjama u njivi barem dok su mlade samo list imaju, da štitim organski ali prosto ne vredi, tih skoro 140 komada koje imam, što i nije neka cifra u odnosu na mnoge ovde, prosto treba samo time da se bavim. Cenim da jedan čovek sam, uz minimum mehanizacije, organski može da proizvodi ne više od hektar odnosno 300 stabala voćaka...i to da se samo time bavi. Uz korišćenje bočnih freza i ostale mehanizacije možda nešto više, ali problem tih alatki je što uništavajući travu i korove ne možete da imate posađene komplementarne biljke koje možete imati samo ako planirate da okopavate redove.
 
Nazad
Vrh