Krompir

Au pa to nama za kućnu upotrebu kojima treba 20 do 50kg pitanje da li se isplati sadnja.
Наравно да се исплати. Куповао сам неко наше семе све прва класа набуџена и гарантована... Прошле године сам купио то увозно холандско и била је друга прича.
Ове године ме убедише из Пољокомерца да нема увоза семена из холандије. Значи да су слагали. Па нисам узео него неки ф1 наш.
Не гајим наду... али остало је од прошле године тог холандског... па ћемо видети... за своје потребе ће бити и замладе кромпириће...
 
Moji godinama nisu imali krompir kako treba, sadi se 30 do 40 kg.
Jedne godine uhvati ga mraz on samo što niko, jedne godine invazija zlatice, jedne uzraste u travu.
Jedne godine baš kad uhvati vrućina ćale nije stigao da ga zalije uvek paprika i paradajz imaju prioritet.
Jedne godine na batlo odličan rod ga nema nigde nije bolovao, dobijao vodu, prihranu preko lista, prilikom zagrtanja dobio KAN.
Zato im i pričam da batale nasade jedan dva reda za mlad ostatak prodavnica/kvantaž

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 
Za ar i po.
I to jedva.
Ja bih recimo bio zadovoljan kad bi od toga izvadio 500 kila. Toliko mi otprilike bude u dobroj godini.
Ovo se poklapa s mojim iskustvom, ali sjeme kalibracije 28-35.

Ovo je jedan od 6 džakova, znači 150 kg.
Planiram setvu na 40 cm u redu, 70 cm redovi. Procena je da će mi trebati oko 5 ari, ili grešim?

Sent from my M2101K7BNY using Tapatalk
Ja radim redove na 75 cm, a razmak u redu od 30-35 ovisno o kalibraži. 40 cm mi se čini dosta rijetko, ali možda bih ove godine trebao probati.

Kupio sam 10 kg sorte Solana. Nikad nisam čuo za nju. Čak sam mislio da je prodavačica krivo rekla jer postoji sorta Solara, no i na etiketi piše Solana.
Ima li netko iskustva s tom sortom ili barem neke podatke o sorti?
 
Jučer popodne pofrezao dio za krumpir (jedan prolaz frezom)


Nakon 3 sata, drugi prolaz i istovremena izrada jaraka za sadnju.


Tek kad sam poslikao, vidio sam da imaju pravac kao kad pas piša pa sam malo ručno popravio.


Alat kojim je odrađen posao.


Danas je dan za počinak. Sadnja (ručna) slijedi u ponedjeljak.
 
Са времена на време излети на сајту купујем продајем механичка сејачица за кромпир за мотокултиватор. Није пуно новца а вреди.
 
Jučer popodne pofrezao dio za krumpir (jedan prolaz frezom)


Nakon 3 sata, drugi prolaz i istovremena izrada jaraka za sadnju.


Tek kad sam poslikao, vidio sam da imaju pravac kao kad pas piša pa sam malo ručno popravio.


Alat kojim je odrađen posao.


Danas je dan za počinak. Sadnja (ručna) slijedi u ponedjeljak.
N
ema slika alata.


Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 
  • Like
Reagovanja: Mne
Malo manji plug imamo samo za frezu tj. nije plug nego vise povecana ona maticica, namotaju se krpe dodatno ili se stavi balon od 6l i tako dobije na dodatnoj dubiji i sirini.
Vrlo primitivno ali posto u kraju se sadi dosta mala kolicina krompira zavrsava posao
 
Jel ima neko iskustva sa navodnjavanjem krompira?
Javljaju lepu kišu za nedelju dana, krompir još nije izašao iz zemlje, ta koša će mu pomoći, ali da li ga treba navodnjavati, ako opet nastavi suv period?
Kažu da krompiru ne treba mnogo vode, ali kakva su iskustva?

Sent from my M2101K7BNY using Tapatalk
 
Moji nisu sadili jer je suva zemlja, pre neki dan cale i zet isli da zalivaju luk kako bi nikao, posto je malo nasadjeno 6kg isli i kantama ga polivali. \Krompir zalivamo, isto kao papriku, paradajz, ide jesenje djubrivo 3*15, probali 2-3 godine ono 8-16-24 ali nisam primetio da je bolje radjao, onda u nagrtanju ide KAN. Ako nema kise obavezno ide zalivanje ali u redove, vidjao sam da ljudi zalivaju i odozgo, to nismo problai prosto imamo malu povrsinu pa nam se ta ulaganja neisplate. Motor na pumpu, creva voda u vadu i pustaj vodu, nisam primetio da krompir od toga se kvari, samo ide vise trave
 
Ми кромпир не заливамо уопште. Посејали смо недавно, рачунамо има влаге у земљи, и израсте мало касније, свакако спорије расте, и донесе мањи принос, али ми то гајимо неконвенционално, отприлике према средњовековним стандардима, што се тиче заливања, прихране, заштите итд.
Приликом сетве измалчирамо сеном између редова и између оџака/кућица, па нема ни окопавања.
Принос буде скроман, произведемо отприлике за себе и фамилију и пријатеље и то је то. Имали смо прошлогодишњег кромпира до пре месец дана, што није никакво чудо јер не трошило много.
Прошле године сам експериментално сејао кромпир у стајњаку и компосту, и родио је исто као и у ледини коју смо разорали. Још је у ледини било боље јер су стајњак изровариле волухарице или неки слични глодари, и ту је било трулих и начетих кромпира. Ове године сејали смо само у ледину, а у стајњак ће традиционално ићи дулеци, планирамо да их расадимо тамо негде око Васкрса.
 
Jel ima neko iskustva sa navodnjavanjem krompira?
Javljaju lepu kišu za nedelju dana, krompir još nije izašao iz zemlje, ta koša će mu pomoći, ali da li ga treba navodnjavati, ako opet nastavi suv period?
Kažu da krompiru ne treba mnogo vode, ali kakva su iskustva?

Sent from my M2101K7BNY using Tapatalk
Svemu treba voda . Iskustva imam samo preko sistema kap po kap . Sto vise vode i djubriva to vise krompira . Ja cu sutra poceti da sadim krompir ( ne volim da zurim ) . U rov stavim crevo za kap po kap . Zalivanje svaki put kada je zalivanje i posle nekog vremena iako je crevo u rovu , rov se napije vode i promeni boju i vidi se zalivanje . Posto vestacko djubrivo ne koristim to utice na prinos i krupnocu krtola . Ali se oko toga mnogo ne sekiram . Neko mi je davno rekao da u vreme cvetanja krompir voli da pliva u vodi kako bi stvorio sto vise krtola . Posle kao manje ali ni to nema logike jer u susi krtole ne mogu mnogo rasti . Ali znam da pri velikim temperaturama i kada je rov pun vlage donji deo biljke ( cime ) pocinje da podgoreva tako da je tesko biti pametan .
 
Krompiru treba i kalijum ako se dobro secam to sam negde procitao da mu bude krtola krupnija i ukusnija, zto znaci da prilikom cvetanja trebalo bi mu obezbediti vlagu i kalijum.
A kako stitte od zlatice krompir?
Nekada su baba i deda isli i tresli ih u serpu pa na put i gazi. Krompir nije bio prskan inekticidom samo ako je trebalo plavim kamenom i krecom.
 
Mora insekticid . Previse je gubljenje vremena ici i tresti , podizati list i gledati da li su jaja polozena . Uvek promakne nesto i onda treba ubijati i mlade zlatice . Ja prolazim sa dva prskanja . Kada se pojavi dosta mladih zlatica idem sa kontaknim ( valjda se tako kaze ( dok je postojala aktara sa njom sam i rezultati tog prskanja su bili 100 % )) . Posle 7 dana idem sa alverdeom i posle tog prskanja na krompiru 21 dan nema zlatice . Naravno u spric ide i neki fungicid i prihrana . Trebalo bi i trece prskanje ali sve zavisi u kom je stanju zelena masa krompira . Tako ja radim i znam da mi se sada profesionalci zbog ovoga smeju ali kapiram da je ovakav krompir premija za organizam 😊
 
Ja konačno moram namestiti sistem za kap po kap i u krompir, iako je površina od par ari, ipak treba previše vremena da se to sve polije crevom i komplikovano je vući crevo, lomi krompir, kvasim se i nemam vremena za to pored ostalih obaveza. U vreme vrućina loza krompira sagori za 2-3 dana ako nema vlage u zemlji.
 
Mi isto samo 2x prskamo, jedne godine smo morali i 3. jer ono je bila najezda.
Uvek kada se prska ide neki fungicid i prihrana, plus dodajemo izmedju prskanje djubrivom od koprive.
Meni se isto Aktara pokazala kao najbolja, nji sam koristio i u basti a i kuci za cvece. Sada sam uzeo dve bocice za po 10l , mislim da je jedna bas Alverde
 
Eto skoro isto radimo 👍
Ali znaj da kada imas najezdu i veliku kolicinu mladih zlatica alverde nije bas najbolji . Zato sto ih ne ubija odmah nego vremenom a za to vreme mogu mnogo ostetiti lozu . Od fungicida sam postao pristalica samo fungicida na bazi bakra . Mislim da strasnu stvar rade .
Inace slusaj sledecu pricu kako rade jaki igraci ili bar manji deo . Zicar pored bolesti je najgora stvar za krtolu . Pa su se ljudi dosetili da insekticide koji idu u zemlju protiv njih stave X3 vise . Onda ide traktor s vremena na vreme koji zagrce krompir i svaki cas mesa taj insekticid . A karanca sitnica . 28 dana je . Veci problem je ako ovo neko radi a vadi mladi krompir .
 
Uh da da bušenje krtole, jbga šta je tu je mi u zemlju ništa.
Samo ga zadnjih godina koprivom prihranjujemo.
Na primer one kesice što prodaju 2 na 10l što idu postale imune zlatice tj ubije ono stare ali mlade i jaja jok.
E da ko zaliva vodom u red tj.pušta vodu može da uradi sledeće, plavi kamen u čarapu na duplo stavi čarapu i spusti u red u koji pusti vodu.
Mi to radimo već par godina sa krompirom, paprikom i paradajzom

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 
Nazad
Vrh