Krečenje voćaka kao vid zaštite

sto se tice mahovine, verujem da se jos kora sija mlade su one, a kasnije da ne samo sto mahovine nema, vec i kora ostaje sjajna i nema pucanja kore, ovo za pucanje kore je u jesen pred zimu bitno, mrazopuc,ako su nagla kolebanja temperature zimi onda dolazi do mrazopuca, a i extremni minusi -20...
 
Ako sam išta naučio u ovom forumu, to je da od ove i narednih godina sigurno samo krečim u jesen. :) I zaista, to je jedino logično vrijeme.
 
I to sa sumporom nema da omane da ostane mahovina i sl. smanjuje pojavu mrazopuca znatno, a kora debla jednostavno sija kada se redovno kreci i glatka kao staklo...
 
SavicCerje, jesi nov pa ajde, pročitaj temu od početka, ne samo što ćeš videti koja je razmera, već i razna neka iskustva i priče i eventualno odgovore na nova pitanja koja bi ti se otvorila :)
 
Ja sam stare voćnjake od mahovine oporavio tako što sam u proleće poprskao gašenim krečom komplet po granama i stablima i mahovina je nestala. Ako je negde bila preskočena popravio sam naredne godine i evo već nekolko godina se ne pojavljuje. Mislim da je dovoljno prskanje krečom svake četvrte pete godine.
Kreč je mnogo bolji negašeni iz krečana nego ovaj što se kupuje hidratisani u prahu u džakovima.
 
Čekam da opane list pa će biti lakše krečiti. Prošle godine nisam stigao a ove moram obavezno.
 
A što ti smetaju listovi? Možda na starijim stablima gde su grane se savile ka zemlji pa zato?
 
Niže je formirana krošnja, a pokušaću da okrečim i dio prvih ramenih grana ako i koliko uspijem, a ne može se prići od lisne mase koja se još uvijek dobro drži. Tek prije par dana je bio prvi manji mraz. Inače, hvala ti što me podsjeti tvojim postom da dogovorim kreč unaprijed da mi čovjek pripremi.
Trebaće ga dosta. :ppozdrav:
 
Nema na čemu, prošle godine sam u svemu kasnio pa se sad trudim da sve bude na vreme, tako da ću ja čim pre da okrečim jer su mrazovi krenuli a lišće mi ne smeta kao tebi :osmeh:
 
Pozdrav svima!

Molim za savet:

Dali su 7 dana nakon "plavog kupanja" dovoljno da obavim krecenje sa krec+sumpor+so ili trebam sacekati duzi period?

Radi se o breskvama oko 1 ha.... za krecenje planiram da koristim DM-14 atomizer

Hvala unapred.
 
i mene zanima isti odg, ali po nekoj logici je dovoljno jer se bakar do uvece svakako susi i ne vidim sto bi mu smetalo krecenje posle sedam dana, ali bilo bi lepo da cujemo to od iskusnijih
 
Ako nekom zatreba info, kupio sam sumpor u običnoj apoteci, to imaju "veće" apoteke, tačnije one koje imaju tkz magistralu odnosno koje prave lekove po meri, one tečnosti i slično, cena je 60 para gram :osmeh:

---------- Poruka napisana u 10:02 ---------- Prethodna poruka je at 00:04 ----------

Nikako da ocenim koliko litara vode ide na koliko gašenog kreča? Jel zna neko pravu razmeru?
 
Pa taj fazon, više idem otprilike, dodajem sve dok može da se razmuti bez ostataka :) Primetio sam i da je puno bolje da se sipa lonac vrele vode prvo, lakše se otopi čak i u manje vode...
Recite mi sumpro prvo u malu flašu sa vodom jel, pošto ovako kad se posoli već napravljena smeša samo se naprave grudve? :)
 
Nazad
Vrh