Kotobanje

kod nas dosta ljudi pravi cardake tako sto urade svaki peti stub betonski i urade betonske "vencanice" okolo.ostavljaju ankere iz ploce i sa donje strane vencanice i tu postavljaju drvene stubove i na njih letve!dosta je jaca konstrukcija i dosta laksa za izmenu propalih stubova... slikacu kod strica pa cu postaviti...
 
Jel neko u skorije vreme trgovao sa polovnim kotarkama - kotobanjama ili već kako ih gde zovu. Kako to ide, da li neko to kupuje i kako se kreću cene.
 
Ja sam prosle godine kupio polovan cardak dimenzije 1,8x3,5x15m za 700€ i puno je bolji od onih sa vasara
 
Umesto starog ,dotrajalog ,danas počeli da dižemo metalni ,sličnih dimenzija.


 
60x40 x3 mm,za mrežu još nisam siguran.Možda bude i žica.Na staroj je 40 godina bila žica i još je dobra.
Čardak je dug 11,5 m, širina je 2,3. Visina ,prednji kraj 3m zadnji 2,5,tako da će limeni krov biti samo na jednu vodu.
 
Kada bih pravio novu kotarku,nikad vise ne bi pravio na 1 vodu,pa prema komsiji.
Takva kotarka nikad nemoze da se napuni do maximuma.
Mozda jedino crnac neki koji ce non stop da lopata klipove do krova.
 
I na dve vode isto treba crnac da lopata da bi se napunila do solja. Ova ce biti malo vislja od prethodne, nije ni planirano da se puni do krova. Ona gornja polja nece biti zatvorena zicom, kroz njih ce ulaziti elevator, pa koliko stane. Samo da bude kukuruza da je napunimo, ostalo cemo lako
 
I na dve vode isto treba crnac da lopata da bi se napunila do solja. Ova ce biti malo vislja od prethodne, nije ni planirano da se puni do krova. Ona gornja polja nece biti zatvorena zicom, kroz njih ce ulaziti elevator, pa koliko stane. Samo da bude kukuruza da je napunimo, ostalo cemo lako
Tako je Rale,nije problem ni biti crnac samo neka rodi.

---------- Poruka napisana u 17:24 ---------- Prethodna poruka je at 17:13 ----------

Ovaj moj u drugom dvoristu je dug 13 metara,8 metara je duzina 3 metra a 5 metara je cak 4.Mnogi su mi govorili,tj.mom ocu nemoj toliko siroko kvarice se,ne valja,ovo-ono...Medjutim Hvala Bogu do sad nije bilo problema.Jedini problem je kada padne puno snega i kada krene da se topi.Pad smo napravili na nas da ne bi imali problema sa komsijom.Ovo je 10-a godina ambaru.Visina je na visljem kraju oko 300 cm a na nizem oko 260

---------- Poruka napisana u 17:25 ---------- Prethodna poruka je at 17:24 ----------

2rzutsl.jpg
 
Kod nas niko ne pravi sire od 2m. Stric kad je cuo i 2m rekao je da je puno i da treba 1.6-1.7m jer ce se u sredini pojas ukvariti. Za sada sam daleko od cardaka, ali kad budem pravio definitivno cu na 2m (mnogo povecava zapreminu u odnosu na 1.6-1.7m). Kad moze na 3 i 4m sirine moce i na 2m. :osmeh:
Sto se tice krova. Po meni je ipak bolje na jednu vodu. Lakse je kad se samo zavlaci levator, nego kad je krov na dve vode pa treba ga naparkiravati na rupe/otvore ostavljene u krovu. I u jednom i u drugom slucaju treba "crnac" ako hocete da bude maksimalno napunjeno, s tim sto na dve vode je katastrofa ispod, jer nema vazduha ni sa jedne strane. Bio nekoliko godina u takvim cardacima i vrlo dobro pamtim muke kad se zavrsava takav cardak...
 
Naravno. Pozicija mi je odlicna, ali bez obzira na to ne bih se usudio sire od 2m. Jeste da je skuplje napraviti metar vislje, nego prosiriti, ali to je investicija za 20+ godina.
 
Naš čardak koji smo pravili pre 2 godine je širok 2.3 metra i na odličnom je mestu što se tiče vetra,problema nismo imali.Rale obratite pažnju na polja kroz koja planirate da ubacujete kukuruz elevatorom.Ako su niska elevator će kačiti gore u krov pa ga nećete moći namestiti kako treba.Isti problem je kod mene pa mora da ide preko levka.
 
Nazad
Vrh