Korisni saveti za sve i svasta u domacinstvu

SAMA

Moderator
Učlanjen(a)
13 Feb 2011
Poruka
8.395
Lokacija
Stara Pazova
Pokrecem ovu temu u cilju razmene iskustava,kako resiti neki problem u domacinstvu.Npr jabukovo sirce uspesno skida kamenac.Moze se koristiti za skidanje na slavinama.Ja ga koristim za skidanje kamenca na pojilicama za pilice.
Soc od kafe moze takodje biti koristan.Neprijatan miris sa ruku,ako smo hvatali prasice ili slicno se moze eliminisati pranjem ruku socom od kafe.
Siguran sam da postoji jos mnooogo slicnih saveta,koje ce dobri ljudi ne sebicno podeliti sa ostalima.
 
[h=1]Ne bacajte koru od banane, možete je iskoristiti višestruko[/h][FONT=open_sanslight]Sa brojnim blagodatima banane već smo vas upoznali, ali nakon što je pojedete nemojte odmah baciti koru. Proverite na koji je sve način možete iskoristiti![/FONT]
[FONT=open_sanslight][/FONT]
[FONT=open_sanslight]
kora-od-banane.jpg
FOTO:THINKSTOCK
[/FONT]

[FONT=open_sanslight]1. Poliranje cipela. Samo trljajte cipelu unutrašnjom stranom kore, a potom površinu izglancajte mekom krpom.

2. Omekšajte meso. Dodajte koru zrele banane dok pečete meso, kako bi ostalo mekano i sočno.

3. Nahranite ruže. Kora banane bogata je kalcijumom i magnezijumom što cveće voli. Ostavite koru banane pored korena.

4. Smanjite osip i svrab. Utrljajte unutrašnju stranu kore na mesto ujeda insekta ili isušenu kožu, to će smanjiti svrab i crvenilo.

5. Sjajno cveće. Listove cveća obrišite od prašine i prljavštine unutrašnjom stranom kore.

6. Polirajte srebrninu. Izmiksajte bananinu koru s vodom, mešavinu stavite na mekanu krpu i ispolirajte srebrninu.

7. Oterajte lisne uši. Postavite koru banane po vašem vrtu kako biste oterali nepoželjne štetočine.

8. Polirajte kožu. Trljajte kožni nameštaj ili odeću unutrašnjom stranom kore, a zatim ispolirajte mekanom krpom.

9. Izbelite zube. Trljajte zube korom banane oko dva minuta, kod svakog pranja. Mangan, magnezijum i kalijum povoljno će uticati na belinu zuba.

10. Za modrice i ogrebotine. Kada se utrlja u ranu, kalijum iz kore banane pomaže kod procesa zarastanja.[/FONT]

[FONT=open_sanslight]11. Uklonite bradavice. Komad unutrašnje kore banane stavite na bradavice i učvrstite lepljivom trakom. Ostavite da deluje preko noći. Kalijum će ukloniti bradavicu i sprečiti ponovno izbijanje.

12. Uklonite trn. Lepljivom trakom učvrstite komad unutrašnje strane kore na mesto gde imate trn. Prirodni enzimi olakšaće uklanjanje.

13. Poboljšajte kompost. Kora će se brzo razgraditi i dodati hranjive materije u zemljište.[/FONT]

[FONT=open_sanslight]14. Obogatite vodu za zalivanje biljaka. Ubacite koru banane u veću posudu s vodom i pustite da odstoji. Kada budete zalivali kućne biljke, napravite mešavinu odstojale i sveže vode, u odnosu 1:5.

15. Lečite akne. Trljajte aknu unutrašnjom stranom kore oko 10 minuta. Ostatke na licu ostavite što duže, idealno bi bilo umiti se tek pre odlaska na spavanje. Ponavljate postupak svaki dan, dok se lice ne očisti. [/FONT]
 
[h=1]Neverovatni kućni trikovi uz pomoć maslaca[/h]Volite da dodajete maslac u hranu, ali znate li da vam može biti od pomoći i u domu? Od nege umornih stopala do sprečavanja izbijanja modrica, njegova primena je zaista šarolika...

  • Za sjaj metala i kože. Da biste vratili sjaj metalu i koži, potrebno je samo staviti maslac na pamučnu krpu i istrljati površinu.
  • Uklonite mrlju od farbe s plastike. Namažite mrlju maslacem i ostavite na suncu nekoliko dana.
  • Uklonite vodene tragove s drveta. Pokrijte područje slojem maslaca i pustite da odstoji preko noći. Ujutro obrišite čistom tkaninom.
  • Za lopatu za sneg. Premažite lopatu maslacem, te se tako sneg neće lepiti za nju.
  • “Utišajte” vrata koja škripe. Na spojeve vrata samo utrljajte malo maslaca.
  • Uklonite lepak i tvrdokorne mrlje s ruku. Utrljajte maslac na lepljive ruke i uklonite tvrdokorne mrlje.
  • Lakše sečenje hrane. Nož premažite tankim slojem maslaca i lakše ćete seći lepljivu hranu, poput karamele, pite ili sira.
  • Sprečite pojavu plesni. Da se na ivicama polutvrdog sira ne bi stvarala plesan, namažite ih maslacem.
  • Uklonite miris ribe. Nakon pripreme ribe, namažite ruke maslacem i uklonite neprijatan miris.
  • Održavajte luk svežim. Nanesite malo maslaca na ivice odrezanog luka pre nego ga umotate u aluminijsku foliju i duže će biti svež.
  • Sprečite vodu da iskipi. Dodajte kašičicu ili dve maslaca u posudu s vodom kako ne bi iskipela.
  • Kada pijete tablete. Premažite veliku tabletu maslacem, tako ćete je lakše progutati. I ne zaboravite da popijete mnogo vode.
  • Umirite umorna stopala. Izmasirajte umorna stopala maslacem i potom ih umotajte u vlažan i topao peškir.
  • Za negu tela. Koristite maslac kao kremu za brijanje, za negu suve kože i lomljive nokte, omekšavanje kože na rukama, pa čak i negu vrhova kose.
  • Razmrsite ogrlicu. U čvor utrljajte malo maslaca i lakše ćete razdvojiti zamršene delove.
  • Skidanje zaglavljenog prstena. Natrljajte prst maslacem, a zatim lagano skinite prsten.
Sprečite izbijanje modrica. Umasirajte maslac na zahvaćeno područje odmah nakon povrede. Fosfati u maslacu sprečiće izbijanje modrica.
 
[h=1]Limun kao sredstvo za čišćenje: Trikovi za urednu kuću[/h][FONT=open_sanslight]Vaš dom može zablistati i bez upotrebe hemikalija, a uz pomoć jednog lekovitog citrusa - limuna.[/FONT]
[FONT=open_sanslight][/FONT]
[FONT=open_sanslight]
limun.jpg
FOTO:THINKSTOCK
[/FONT]

[FONT=open_sanslight]Limun je prepun lekovitih sastojaka, odlično se uklapa u brojna slana jela i poslastice i koristan je saveznik u jačanju imuniteta. Međutim, tu se njegove moći ne završavaju. Limun je odličan i kao ispomoć u čišćenju kuće. Evo na kojim ga površinam može koristiti kako bi ih očistitli i vratili im sjaj.

Mesing

Uz pomoć limuna možete očistiti mesing, ali obavezno proverite da limunov sok neće naškoditi mesingu. Pre nego što počnete čišćenje koristite malu oblast za testiranje efekta limunskog soka na ovom materijalu.

Kuhinjsko posuđe

Da biste očistili bakarne šerpe i lonce zaprljanje od masne hrane, takođe možete koristiti snagu limunovog soka.

Automobil

Mešavinom soli I limunovog soka u maloj bočici sa raspršivačem, možete očistiti hromirane detalje u vašem automobilu.

Malter

Površine isprljane malterom, možete očistiti tako što ćete na četkicu za zube sipati limunov sok i time čistiti zaprljanu površinu.

Mikrotalasna rerna

Vaša mikrotalasna rerna može biti čista i sveža ukoliko je očistite prirodnim sredstvima. Činiju u koju ste sipali šolju vode i malo limunovog soka čarobnom mešavinom stavite u mikrotalasu i uključite da se greje nekoliko minuta. Izvadite činiju, a čistim peškirom ili kuhinjskom krpom obrišite unutrašnjost mikrotalasne.

Kanta za otpatke, frižider…

Koristeći toplu vodu pomešanu sa limunovim sokom, možete oribati i kantu za otpatke, kako bi uklonili neprijatan miris. Isto tako, ako u vodu za pranje frižidera ubacite sok od limuna, frižider će dobiti dodatnu svežinu.

Kupatilo

Sjajne površine svakog kupatila nakon nekog vremena postaju uflekane od vode, odnosno kameca. Da biste im vratili stari sjaj, koristite limun. Limun isecite na pola, i njime istrljajte površine. [/FONT]
 
SODA BIKARBONA je sastavni deo skoro svih hemijskih proizvoda koji se danas koriste u domaćinstvu. Ovde možete pročitati 50 različitih načina kako da korisno upotrebite sodu bikarbonu i uštedite čak 90% novca koji trošite kupujući razne lepo upakovane preparate koji rade na bazi sode bikarbone

1. Napravite bio-prašak za pecivo, tako da pomešate dva dela plavog kamena, 1 deo sode bikarbone i 1 deo kukuruznog skroba. Osim u prehrani, prašak za pecivo možete koristiti i za čišćenje kuće. Odličan je za uklanjanje mrlja od kafe ili čaja, a ne izbeljuje boju tkanine.

2. Sodom bikarbonom možete ugasiti male požare nastale paljenjem masnoće, drveta, tkanina, ili električnih kablova- šaku sode prospite po vatri.

3. Sodom bikarbonom možete gasiti i požare u automobilu- neće oštetiti ni mehaniku, ni elektroniku.

4. Potopite voće i povrće u rastvor sode bikarbone. Soda će omekšati vodu i bolje ga oprati. Isperite običnom vodom.

5. U kantu za otpatke uspite malo sode bikarbone, pre nego što u nju stavite vrećicu za smeće. Pomoći će da ukloni neprijatne mirise.

6. Potopite platnene pelene u rastvor sode bikarbone, pre pranja u mašini.

7. Mrlje od ulja i masti uklonićete s odeće ako sodu bikarbonu dodate vodi za pranje.

8. Očistite frižider i zamrzivač tako da na vlažnu krpu nanesete sodu bikarbonu i obrišete površine. Isperite običnom vodom.

9. U frižideru i zamrzivaču neće biti neprijatnih mirisa, ako u njemu držite otvorenu posudicu sa sodom bikarbonom, koju je potrebno povremeno promešati. Zamenite je novom količinom sode svaka dva meseca.

10. Soda odlično uklanja mirise mačaka. Na dno kutije stavite sodu, te prekrijte s tri puta većom količnom peska za mačke.

11. U veš mašinu uvek dodajte pola čašice sode, pri pranju rublja i za tu količinu smanjite unos praška . Jednom u nekoliko meseci očistite mašinu, tako da dodate sodu i pustite da prazna mašina odradi jedan ciklus pranja.

12. Češljeve i četke najlakše ćete očistiti rastvorom sode. Uspite u posudu toplu vodu, dodajte 1 kašiku šampona i pola šoljice sode bikarbone. Namačite četke pola sata, isperite u toploj vodi i osušite. Ova smesa će očistiti četke i dati im svež miris.

13. Posude za hranu piće perite u sodi i vodi.

14. Mermerne površine perite u rastvoru od 3 kašike sode na litru tople vode. Pustite desetak minuta da deluje, te isperite običnom vodom. Plastificirane stolice i stolove operite vlažnim sunđerom sa sodom bikarbonom. Da biste uklonili teške mrlje s ove vrste nameštaja, napravite gustu pastu od sode i vode i nanesite je, ostavite da deluje neko vreme, te isperite vodom.

15. Ustajali miris u termos bocama uklonićete rastvorom sode i vode.

16. Staklene i inoks posude za kafu (ne aluminijske!) perite u rastvoru od 3 kašike sode na litru tople vode. Aparat za filter kafu očistite tako da aparat jedan ciklus odradi s rastvorom vode i sode. Dobro isperite vodom.

17. Bočice za bebe odlično će oprati soda otopljena u vrućoj vodi.

18. Roštilj i gradele lako ćete oprati ako po njima pospete sodu, pustite da deluje neko vreme i isperete vodom.

19. Masne podove u garaži i radionici pospite sodom bikarbonom, ostavite da deluje neko vrijeme, oribajte i isperite vodom.

20. Srebro možete ispolirati sodom bikarbonom nanešenom na vlažnu krpu. Utrljajte, isperite i osušite. Ako srebrno posuđe nije lepljeno ili sastavljeno iz više komada, položite ga na aluminijsku foliju u emajliranom loncu. Prokuvajte litru vode s 4 kašike sode bikarbone. Uspite u lonac, pustite da deluje, isperite i osušite.

21. Mašinu za posuđe očistite kao i mašinu za veš – jedan ciklus prođite sa sodom, umesto sa sredstvom za pranje posuđa. Da biste uklonili neprijatne mirise u mašini, na dno pospite sodu bikarbonu.

22. Da biste uklonili zagorelu hranu iz lonaca, ostavite ih da se namaču u rastvoru sode i vode, desetak minuta pre pranja u mašini. Ili ih ručno operite vlažnom žičanom četkom i sodom bikarbonom. Jako zagorene lonce pospite debelim slojem sode, te dodajte malo vode- toliko da navlaži sodu. Ostavite preko noći i drugi dan oribajte.

23. Nerđajuće gvožđe i hrom lako ćete održavati sjajnim ako ih ispolirate vlažnom krpicom sa sodom bikarbonom. Isperite vodom i osušite.

Porculansko i stakleno posuđe perite u rastvoru sode i vode. Isperite vodom i osušite.

24. Smrad iz pepeljara uklonite rastvorom sode i vode. Pospite malo sode bikarbone u pepeljaru da biste uklonili miris dima i ugasili žar cigarete.

25. Kupatilo-kadu, tuš-kabinu, umivaonik i VC-školjku održavajte čistim vlažnim sunđerom sa sodom bikarbonom. U slivnike svake nedelje uspite 4 kašike sode i biće čisti, neće zaudarati i neće se začepiti. Isperite sodu u cevima vrelom vodom.

26. Zavesu za tuširanje potopite u rastvor sode i vode-lako ćete ga održavati čistim!

27. Da biste uklonili jake mirise hrane s ruku, navlažite ruke, snažno ih istrljajte sodom i isperite vodom.

28. Operite zube i zubno meso mokrom četkicom za zube na koju ste naneli sodu bikarbonu.

29. Da biste uklonili smrad iz obuće – patika, čizama, cipela, papuča uspite u njih sodu bikarbonu.

30. Dodajte pola šoljice sode bikarbone u vodu za kupanje – koža će vam biti meka.

31. Da biste izlečili osip od pelena, dodajte 2 kašičice sode bikarbone u vodu u kojoj kupate bebu.

32. Ubode insekata i opekotine od meduza i koprive efikasno će izlečiti pasta od vode i sode bikarbone- nanesite je direktno na povređeno mesto na koži.

33. Nesnosan svrab kože kod ospica i boginja smanjiće kupka u koju ste dodali pola šoljice sode bikarbone.

34. Žgaravicu i pojačanu kiselinu umiriće rastvor pola kašičice sode bikarbone u pola šoljice vode.

35. Grgljajte rastvor od pola kašičice sode bikarbone u pola šoljice vode, očistićete i osvežiti usnu šupljinu.

36. Ako se koristi kao voda za ispiranje usne šupljine, soda ublažava bol nastalu od otvorenih rana i čireva.

37. Opekotine od sunca smiriće oblog od guste paste sode i vode.

38. Ubode insekata smiriće oblog od guste paste sode i jabukovog sirćeta.

39. Pčelinji ubodsmiriće oblog od guste paste sode i vode. Napravite verziju glinamola od sode bikarbone: pomešajte 320 mL vode, 2 šoljice sode bikarbone i 1 šoljicu kukuruznog skroba.

40. Pločice u kuhinji i kupatilu besprekorno će očistiti mešavina praška za pecivo i limunovog soka. Vrućom vodom omekšajte naslage na pločicama, a zatim ih istrljajte pripremljenom mešavinom praška za pecivo i limunovog soka, isperite i obrišite suvom krpom.
41. Soda bikarbona se može koristiti kao efikasan dezodorans – nanesite je pod pazuh, ukloniće neprijatan miris znoja.

42. Ako dete povrati po sebi ili po kauču, navlažite tkaninu, natapkajte sodu bikarbonu i nanesite je na nameštaj ili odeću – miris će nestati.

43. Soda odbija vodu od stakla – nanesite sodu bikarbonu na vlažnu tkaninu i obrišite prozore i automobilska stakla iznutra i spolja

44. Dodajte sodu bikarbonu u vodu u koju potopite pasulj – biće lakši svarljiv.

45. Vremenom različiti sunđeri za pranje posuđa počinju zaudarati. Prokuvajte ih u vodi kojoj ste dodali sodu bikarbonu.

46. Sodom bikarbonom efikasno možete očistiti platnene torbe i kofere. Pospite malo sode bikarbone, te četkicom utrljajte u tkaninu- zatim usisajte ostatke sode s torbe.

47. Sodom bikarbonom lako se čiste tosteri i mikrotalasne pećnice. 80 g sode bikarbone, pomešajte u pastu s 1 kašičicom sirćeta. Nanesite vlažnim sunđerom na unutrašnje zidove mikrotalasne. Isperite i ostavite vrata otvorena 15 minuta, da nestane miris.

48. Kad čistite živinu, dodajte 1kašičicu sode bikarbone u provrelu vodu. Lakše ćete odvojiti perje, a meso će biti čisto i belo.

49. Mrlje od raznih bobica uklonite tako da navlažite to područje vodom, napravite pastu od podjednake količine vode i sode bikarbone i nežno utrljajte na mrlju.

50. Stari recept za uklanjanje svakog traga vlage s tepiha je posipanje sodom bikarbonom. Ostavite najmanje sat-dva i usisajte. Isti prašak riješiće vas i “mirisa” kućnih ljubimaca na tepisima, na kojima ga ostavite da deluje preko noći, a nakon toga temeljno usisajte.
Dobra je i za smrad nugu
:osmeh:
 
Kako napraviti sredstvo za ciscenje.
- Uzmite običnu staklenu teglu od 800 ml, možete i veću.
- Napunite teglu do vrha koricama od mandarina, narandza ili limuna ( ili sve zajedno)
- Teglu napunite do vrha 9% – nim alkoholnim sirćetom.
- Dobro zatvorite i ostavite teglu 2 – 3 nedelje na tamnom mestu.
- Nakon toga, rastvor procediti kroz gazu ili cediljku.
Sipajte rastvor u raspršivač i vaša tešnost za brisanje, čišćenje i dezinfekciju prostorija je gotova!Ovo orudje u vašim rukama lako će pobediti:- bilo koju prljavštinu na horizontalnim površinama- miris „slučajnih šala“ vasih kučnih ljubimaca na tepisima ili u čoskovima- tragove rđe i buđjavih fleka na kuhinjskim površinama- tragove od kamenca na pločicama ili staklima tuš kabine u vašem kupatilu
- uporne mrlje na podu- prljavštine sa časa i drugih staklenih predmeta- ovo je odlično rešenje za dezinfekciju pločica , lavaboa i wc šolja ( kao i osvezivac vazduha u toaletu i kupatilu)
rating_on.gif
rating_on.gif
rating_on.gif
rating_on.gif
rating_on.gif
 
ima li nesto za unistavanje budji [plesni] na zidovima. ove godine je toliko pobudjavio zid da je neverovatno. davno smo to u drugoj kuci necim premazali ali se nemogu setiti ali je unistilo. cini mi se da je u pitanju rastvor plavog kamena bio ali nesmem garantovati. dal neko zna ima li jos kakvo sredstvo za unistiti to crnilo.
 
[h=1]Kako da očistite buđ ( plesan )?[/h]
okt 10, 2013 3

[h=2]Uklanjane plesni sa izbeljivačem[/h]Izbeljivač može ubiti gotovo svaku vrstu unutrašnje plesni sa kojom dođe u kontakt, zajedno sa sporama, ostavljajući površinu čistu i otpornu na budući razvoj buđi.

Nažalost, korišćenje izbeljivača ima efekta samo ako plesan raste na ne – poroznim materijalima kao što su pločic, kade, stakla i stolovi. Izbeljivač ne može da prodre u porozne materijala i tako ne dolazi u kontakt sa plesni koja raste ispod površine materijala kao što su drvo i zidovi. Korišćenje izbeljivač na ovim materijalima će ubiti pleasn na površini, ali će koreni plesni ostati u unutrašnjosti i plesan će se uskoro vratiti.
[h=2]Kako ukloniti plesan sa izbeljivačem?[/h]Izbeljivač proizvodi oštra isparenja pa se potrudite da prostorija bude dobro provetrena pre nego što počnete. Takođe bi trebalo da nosite rukavice tokom ovog procesa kako bi zaštitili svoje ruke.
Kako da očistite buđ ( plesan )?

  • Za uklanjanje plesni sa izbeljivačem koristi se odnos od jedne šolje izbeljivača po litru vode ( tj. oko 1 mera belila na 10 mera vode ).
  • Nanesite mešavinu na neporozne površine sa plesni bilo korišćenjem spreja ili koristeći kofu i sunđer ili krpu.
Ne morate da isperete površinu posle toga ( osim ako se ista ne koristi za pripremanje hrane ili je površina sa kojom su u dodiru deca ili kućni ljubimci ) tako da izbeljivač može sprečiti plesan da se razvija u budućnosti.
[h=3]Da li izbeljivač uklanja plesni?[/h]Iako je aktivni sastojak izbeljivača, natrijum hipohlorit, koji je glavni sastojak mnogih proizvoda za uklanjanje plesni, postoji mnogo razloga da se koriste alternative izbeljivaču koji sadrži hlor.
Jedan od razloga je što izbeljivač ne može u potpunosti da uništi plesan koji raste unutar poroznih materijala. Hlor u izbeljivaču ne može da prodre u porozne površine kao što su zidovi ili drvo. Hlor ostaje na površini poroznih materijala a samo vodena komponenta izbeljivača se apsorbuje u materijal, obezbeđujući više vlage kojim se plesan hrani .
Neke vrste buđi na površini mogu biti uklonjene, ali korenje plesni ostaje netaknuto, što znači da će se plasan ubrzo vratiti. Možda je to razlog zašto neki ljudi veruju da prskanje plesni izbeljivačem ne utiče na njeno uklanjanje, nego samo izbeljuje boju, tako da je više ne možete videti.
Još jedna mana izbeljivača je da se može oštetiti materijal koji se čisti, jer je hlor oštra, korozivna hemikalija. Isparavanje hlora iz izbeljivača takođe proizvodi jake gasove koji čak mogu biti otrovni kada se pomešaju sa amonijakom. Postoje bezbednije alternative kao što je, recimo, sirće koji ne proizvode opasne gasove ili ostavljaju za sobom toksične ostatke. Iz tih razloga izbegavajte da koristite izbeljivač i ako morate da ga koristite, koristite ga samo na neporoznim površinama.
[h=2]Uklanjanje plesni sa sirćetom[/h]Sirće je blaga kiselina koja može da ubije i do 82% vrsta buđi. Međutim, ima određene prednosti kao prirodno i bezbedno. Sirće je netoksično i ne ispušta opasne gasove kao što je to slučaj sa izbeljivačom.
[h=3]Kako ukloniti plesan sa sirćetom?[/h]Kako biste uklonili plesan koristeći sirće, koristite belo destilovano sirće koje možete jeftino kupiti u svakom supermarketu.

  • Sipajte malo sirćeta bez razvodnjavanja u neku flašu kojom možete prskati.
  • Poprskajte sirće na buđavu površinu i ostavite da odstoji sat vremena.
  • Obrišite poprskano područje sa vodom i pustite da se osuši. Svaki miris sirćeta treba da nestane u roku od nekoliko sati.
Ako želite da korištenjem sirćeta sprečite pojavljivanje buđi na određenim površinama samo poprskajte površinu sirćetom i ostavite tako. Ponovite ovo svakih nekoliko dana da osigurate da će ova površina ostati bez plesni. Ovu metodu možete koristiti i na pločicama u kupatilu ili drugim teškim neporoznim podovima.
[h=2]Uklanjanje plesni sa amonijakom[/h]Kao izbeljivač, amonijak će ukloniti plesan na tvrdim neporoznim površinama kao što su stolovi, staklo ili pločice, ali je neefikasan za uklanjanje plesni koja se pojavljuje na poroznim materijalima, kao što je drvo.
Još jedna mana korišćenja amonijaka je da je to jaka, otrovna hemikalija. Kao što smo već rekli, nikako ga ne mešajte sa hlorom. Hlor pomešan sa amonijakom se čak koristio kao hemijsko oružje tokom Drugog svetskog rata.
Pored toga, iako amonijak može da uništi plesan na površini, spore mrtve plesni su i dalje alergene, tako da ćete morati da se uverite da ih uklonite posle.
[h=3]Kako ukloniti plesan koristeći amonijak?[/h]
  • Da uklonite plesan koristeći amonijak, napravite rastvor 50% amonijaka i 50 % vode u spreju i nanesite ga na buđave površine.
  • Obavezno proverite da li je amonijak koji koristite „čisti amonijak“ to jest, da tak piše na etiketi.
  • Ostavite poprskane površine nekoliko sati pre nego što ih isperete.
Često deterdženti i proizvodi za čišćenje plesni sadrže amonijak. U tom slučaju samo pratite uputstva na etiketi i budite sigurni da ih ne mešate sa izbeljivačem.
[h=2]Uklanjanje plesni sa vodonik-peroksidom[/h]Vodonik peroksid uklanja plesan jer je to sredstvo protiv gljivica, kao i anti- virusno i anti – bakterijsko sredstvo. Vodonik peroksid je dobra alternativa za izbeljivač baziran na hloru jer je bezbedan za upotrebu i ne uništava životnu sredinu, niti za njim ima ikakvih toksičnih ostataka, niti proizvodi otrovna isparenja kao što je to slučaj sa izbeljivačom. Hidrogen sa oko 3% koncentracije prilično jeftino možete kupiti u svakoj apoteci.
Vodonik peroksid efektivno ubija plesan na mnogim materijalima kao što su odeća, podovi, kupatila, zidovi te na raznim predmetima, kao što su kuhinjski aparati. Pošto je vodonik peroksid agens za izbeljivanje takođe vam može pomoći da se uklone fleke koje plesan ostavlja.
[h=3]Kako ukloniti plesan sa vodonik-peroksidom?[/h]
  • Sipajte 3 % hidrogen peroksida u sprej .
  • Poprskajte buđavu površinu u potpunosti, tako da plesnive površine budu zasićene vodonik-peroksidom.
  • Ostavite površinu da odstoji 10 minuta, dok vodonik peroksid ubije plesan.
  • Zatim obrišite površinu da bi ste uklonili plesan i mrlje koje ona ostavlja .
  • Na kraju obrišite površinu da biste uklonili spore plesni.
  • Takođe možete da koristite sirće sa vodonik-peroksidom tokom čišćenja za efikasnije uklanjanje plesni. Nakon toga držite sprej na tamnom mestu, jer svetlost umanjuje efikasnost vodonik peroksida.
[h=2]Uklanjanje plesni deterdžentom i vodom[/h]I rastvor deterdženta i tople vode može da se koristi za čišćenje plesni na neporoznim površinama.
[h=2]Uklanjanje plesni sa sodom bikarbonom[/h]Soda bikarbona je poznata kao prirodno i bezbedno sredstvo za čišćenje domaćinstva. Ali, možete da koristite i sodu bikarbonu za čišćenje plesni u vašem domu. Za razliku od drugih sredstava za uklanjanje plesni koji sadrže jake hemikalije, soda bikarbona je blaga ( pH 8,1 ) i bezopasna za vašu porodicu i kućne ljubimce.
Pored uklanjanja plesni, soda bikarbona uklanja i mirise i tako da možete da je koristite da se oslobodite mirisa koje buđ ostavlja u kući. Soda bikarbona takođe apsorbuje vlagu koja pomaže nastanak plesni.
Sirće se često koristi zajedno sa sodom bikarbonom prilikom čišćenja plesni budući da sirće ubija različite vrste plesni od sode bikarbone.
[h=3]Kako ukloniti plesan sa sodom bikarbonom?[/h]
  • Dodajte jednu četvrtinu kašike sode bikarbone na bočicu vode koju koristite za prskanje.
  • Protresite bocu da se soda bikarbona rastvori u vodi.
  • Poprskajte plesnivu površinu sa mešavinom sode bikarbone i vode.
  • Zatim sunđerom ili četkom za ribanje uklonite buđ sa plesnive površine.
  • Kada ste očistili plesan, isperite površinu vodom da očistite svaki njen ostatak.
  • Poprskajte ovu površinu mešavinom sode i vode i pustite da se osuši. To će sprečiti ponovni nastanak plesni.
Možete da koristite krpu umesto spreja za čišćenje plesni pomoću sode bikarbone:

  • Natopite krpu u vodi, a zatim dodajte četvrtinu kašike sode bikarbone na nju.
  • Trljajte krpom plesnive površine.
 
Bison ima proizvod za budj, pakovano sa pumpicom i sundjerom,koliko se secam koristi se na vec krecenim povrsinama , a za pre krecenja ima proizvod (ne secam se imena) kojim se natopi zid koji budjavi i posle krecenje.
 
Video sam u prodavnici u bocici sa pumpicom zove se SAVO-protiv budji i plesni(tako pise).Neznam koliko je efikasno?
 
Kako naostriti makaze


Ne želite ići frizeru, već sami oblikovati vašu frizuru, ali makaze su vam previše tupe za to? Naoštrite makaze uz par laganih koraka i problem će biti rešen!

Kako naoštriti makaze za šišanje


  1. Odsecite komad aluminijumske folije. Isecite malo veći komad i trudite se da vam se nezgužva.
  2. Uzmite tupe makaze i počnite njima da seckate aluminijumsku foliju. Postupak ponovite 10 – ak puta i makaze će vam biti naoštrene.
 
[h=3]Upoznajte ljekovitost mladih listova, mlade ljuske i nezrelih plodova oraha[/h]• 18:48:00 • Oznake: ljekovito voce



Malo se zna o ljekovitosti mladih listova, mlade ljuske i nezrelih plodova, koji pomažu kod mnogih bolesti, a najdjelotvorniji su ako se beru početkom maja.
U narodu je poznat kao čistač krvi, a dobar je i za liječenje plućnih bolesti, katara crijeva, jačanja mišića i vida.
U kupkama i kao obloga koristi se protiv inficiranih rana i ekcema, kožnih bolesti, upale očiju. Kao ulje je dobar za kosu, a štiti i od opekotina izazvanih sunčanjem. Jezgro sadrži 65 odsto ulja, bjelančevine, ugljene hidrate, fosfor, kalijum, magnezijum, vitamine B i C, željezo. Zato je izuzetan detoksikans, sekretolitik, laksativ, antidijabetik.
Posebno je djelotvoran čaj od mladog lišća, koji uz dodatak meda jača i čisti organizam, poboljšava zdravstveno stanje. Koristi se za probleme sa varenjem, kostobolju, krvarenje zuba i bolesti zubnog mesa, gnojnih osipa, prekomjernog znojenja nogu i protiv bijelog pranja.
List sadrži čvrsto etarsko ulje žućkaste boje, tanin, materije ljutog i gorkog ukusa. Uglavnom se sakuplja u junu i julu po lijepom vremenu, ali je mnogo bolje da se upotrijebi dok je svježe i zeleno, jer sadrži neraspadnute ljekovite sastojke. Sušenjem se ovi mijenjaju i kvare, pa i listovi dobijaju tamnu boju.
Mladi, zeleni orasi obiluju vitaminom C pa se stavljaju u med i daju bolesnima, slabašnoj djeci i malokrvnima. Zreli plodovi imaju mnogo ulja i jedu se sirovi ili kuhani. Izvrstan su izvor masnih kiselina omega-3, zbog čega uspešno snižavaju holesterol u krvi.


Znojenje stopala
U dva litra vode potopite po pet supenih kašika isitnjenog orahovog lišća i kore mladog hrasta. Stavite u ključalu vodu i kuhajte desetak minuta. Kada sadržaj bude mlak, u njemu operite noge. Poslije pranja ih nemojte brisati, već ostavite da se osuše na vazduhu.


Za jačanje kose
U mašini za mljevenje oraha sameljite deset supenih kašika jezgra oraha, a zatim ih stavite u litar 96-postotnog alkohola. Flašu dobro zatvorite i dvije sedmice držite na toplom mjestu. Tom tečnošću masirajte kožu glave svako veče i poslije toga je osušite.


Protiv bolova
Pomiješajte litar nerafinisanog maslinovog ulja sa 10 supenih kašika isitnjenog orahovog lista. Smjesu ostavite mjesec dana na toplom mjestu, uz svakodnevno mućkanje više puta, nakon toga time masirajte bolna mjesta.


Sa medom
U kombinaciji sa medom, orah je izuzetan prirodni lijek jer organizmu obezbjeđuje sve neophodne vitamine, minerale, bjelančevine, masti, ugljene hidrate. Naročito je efikasan kod iscrpljenosti i malokrvnosti. Sprema se tako što se 500 grama livadskog meda pomiješa sa 500 g mljevenih oraha i jednim limunom. Ovako spremljen lijek se uzima na svaka tri do četiri sata po jedna kašičica, do oporavka.


 
Nazad
Vrh