Korišćenje silaže u ishrani koza i ovaca

Aha ,pa ovo funkcionise,onda vam saljem jos koju:
p1070733rl8.jpg


ovako izgleda pokrivena silaza

Na ovoj slici je jos samo ostala ivica najlona da se fiksira da vetar ne kida najlon,
p1100057qo3.jpg
 
@ miljko imas i temu moje blago pa kad ti je vec tako dobro krenulo ajde objavi i koju sliku svojih blejavica :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Silaza je jako zahvalna u prehrani domacih zivotinja i to prvenstveno u proizvodnji mljeka.
Za silazu je jako bitno nazin pripreme i zatvaranje. Takodjer od cega je i u kojim uvjetima pripremljena.
Silaza mora biti napravljena u sto kracem roku, dobro zbijena i hermeticki zatvorena.
U protivnom ne dolazi do dobrog zrenja silaze, a narocito treba biti pazljiv s temp., odnosno s zagrijavanjem silaze, koja nesimje preci 37 °C, uprotivnom prvi ciklus zrenja silaze nema dobar zavrsetak i nakon otvaranja naci cese mufa, pljesni, prevelika konc. Clostridija itd. Kao takva nije pogodna za prehranu zivotinja a narocito za proizvodnju mljeka, jer moze doci i do povecane kolicine mikotoksina u mljeku.
Potrebno je biti pazljiv i s odabirom npr. kukuruza za pripremu. Kao prvo treba biti drugacije posijan za razliku od kukuruza koristenog za zrno, zatim treba odabrati pravo vrijeme za pripremu, jer ukupna vlaga u kukuruzu ne smije biti veca od 70 %. U protivnom nije dobro zrenje silaze.
UIpitna je upotreba silaze kod proizvodnje mljeka, odnosno sira. Ovisno o tipu sira koji se proizvodi u dosta slucajeva ne moze biti koristeno mljeko zivotinja hranjenih silazom.
Npr. kod proizvodnje permezana ne smije se upotrebljavat prehrana silazom.
 
Objavio sam par slika u temi govedarstvo/spremanje senaze od leguminoza od ovog proleca kad smo pravili senazu od lucerke
Pozdrav
 
drugari, kako vam ide spremanje hrane za zimu?
Mi smo jedan deo prve deteline, negde oko 3 ha silirali i tu istu parceli zbog loseg vremena koje ide i drugu. Tek ce izgleda treca biti za seno. Ova godina je dosta nepogodna za susenje, bar do sad, ne znam kako je u vasem kraju ali je kod nas bilo jako tesko pa smo zato i slilirali sto ce na kraju ispasti bolje, cini mi se.
 
Kod mene je vreme bilo dosta pogodno zadnjih 10 dana pa sam ga iskoristio i zavrsio sa prvim travama mada je zbog kvaliteta trave valjalo i ranije kositi al valjda ce sledeci otkos biti jos kvalitetniji.
 
kod mene je skoro svim ljudima propala pokosena detelina na njivi,ili su je uneli onako crnu,ja sam cekao da stane kisa pokosio i izbalirao same gole stabljike deteline,odrvenile pa ovce,a ni koze nece da jedu
 
ne znam kakve ambicije imate, koliko zivotinja za koje spremate hranu ali vam mogu reci da je senaza veliko olaksanje posla i dovoljna su dva dana bez kise, ne sa suncem, samo bez kise da moze po njivi normalno da se vozi. Mi smo planirali da susimo drugi otkos za jaganjce ali je vremenska prognoza bila losa zadnjih dana tako da su brat i deda silirali 2,7ha sami. Do sad nam je ta parcela dala u dva otkosa oko 90t senaze. Siliranjem se dobija mnogo na vremenu sto znaci gotovo sigurno jedan odkos vise a nama je to 30-40t hrane. Dok je bilo ovo suncano vreme kosili smo mlade deteline i to susili ali 6ha lucerke se ne mogu uarditi za nedelju dana kad se susi. Razmisljajte mozda o tome, da ne pricam koliko je senaza kvalitetnija hrana od susene deteline i kad se lepo pokupi sa listom a da ne pricamo o tome kolika je razlika kad pokisne. Citava proizvodnja se mnogo pojeftinjava.
 
Miljko jasno mi je sta pricas i u planu mi je kupovina samoutovarne prikolice bar za narednu sezonu u potrazi sam da nadjem nesto u solidnom stanju jer stado sve vece ljudi sve manje koji mogu da pomognu znas i sam kako je ako bog da dogodine ceo prvi otkos ode u rov.
 
Senaza je silaza od trave ili lucerke. Pravi se tako sto se trava ili lucerka pokosi, kosi se nesto ranije nego za seno da nema previse celuloze, sto znaci dok trave ne izbece cvet odnodno neposredno pre pupoljanja deteline. Posle kosenja se biljka malo prosui, u zavisnoszi od sunca pola dana do dan i prikupi na otkosi. Samoutovarnom prikolicom koja ima nozeve se sakuplja detelina i transportuje u silo rov. Tamo se istovaruje, prska inokilantima(starter kulture bakterija sa pomaganje pri vrenju) ili se dodaje 3-5% prekrupe kukuruza. Sve se dobro sabije i pokrije i posle 6 nedelja se moze koristiti. Gubitci proteina kod susenja deteline u odnosu na senazu oko 40% ako pokisne 70% i vise. Ukupni gubitci hranljivih svarljivih materija od40-60%, beta carotin je nakon susenja oko 15% od pocetne kolicine a kod senaze oko 70% . Mnogo toga govori za senazu i na zadadu se gotovo iskljucivo koristi takav oblik hraniva jer je sve drugo previse skupo i manje efikasno.
 
miljko vezano za senazu posto je poznato da se silaza koja je za razliku od senaze dosta usitnjenija mora vilama kupiti iz silo jame jer je sabijena, hocu da kazem mora se dobro zapeti kad se uzima, kako to ide sa senazom mora li necim posebno da se sece ili moze isto vilama, nadam se da si razumeo koja je sustina pitanja, to mi nekako zapalo za oko? :sta: :haha:
 
ovo je dobro pitanje, vidi se da razmisljas o procesu do kraja :bravo:
mi imamo silo rov gde se silaza uzima sa ceone strane citavom potrsinom.Uzimanje kukurzne silaze na taj nacin je ,slobodno mogu reci, lako.Uzimanje se vrsi povijenim vilama pod uglom od 90 stepeni i uvek se pocinje odozgo nekih 20cm u napred i tako nekih 2 m sirine i do dole, tako da za dva dana bude odseceno 20am cm po citavoj povrsini.koliko ce silo rov biti sirok zavisi od broja zivotinja ali svaka 2-3 dana mora se uzeti 20-ak cm da se ne bi kvarila, pogotovu kad je toplije vreme. Senaza se nesto teze uzima jer su slamcice duze, 5-10cm.Do ove godine smo takodje uzimali vilama stim sto je za razliku od kukuruzne silaze uzimanje se vrsi stepenasto da se ne bi moralo cupatu vec opet skidati sloj po sloj. To je malo problematicno jer povrsina bude dosta velika pa moze biti problem kad je toplije vreme i ta odsecena porsina nije glatka. Ove sezone cemo probati da secemo. Video sam kod jednog odgajivaca da sece manjom motornom ili elektricnom testerom a umesto mineralnog ulja za lanac koristi jestivo ulje tako da nema nikakvih problema kod kontaminacije hrane. Takvim nacinom uzimanja je odsecena povrsina glatka i time se smanjuje prodiranje vazduha.
 
to je dobro resenje s motornom testerom i ekonomicno.po vasarima se pojavljuju i elektricni nozevi za secenje silaze,nisu skupi pogledaj i to,kazu da su efikasni ljudi koji ih imaju
kod mene u komsiluku koriste naostrene asove i motike za secenje tj kopanje silaze,bolje je od vila resenje ,manje pusta vazduh
 
Senaza se nesto teze uzima jer su slamcice duze, 5-10cm zar ne kosite travu kad je veca, bar 20-25cm ili je sitnite necim?
miladinovicu sve je bolje od vila i lopate, sve manje zulja :D
 
napisao sam gore da na samoutovarnoj prikolici postoje nozevi koji seckaju biljku na doj duzini. Trava, odnosno detelina bude i 50-70cm. Seckanje je bitno zbog sabijanja i da se stabljika otvori da bi se seceri iz trave oslobodili odnosno da bakterije mogu brze da dodju do supstrata.
Post je spojen: [time]1277027552[/time]
_________________________________________________
na nasoj stranici imas par slika kako izgleda rov odnosno prikolica pa mozes da pogledas ako do sad nisi.
 
Sečenje silaže se obavlja sečkom-nožem za sečenje silaže u obliku slova Y, a radi se kao sa ašovom, po slojevima, tako da nema rasturanja. Bolji kovači mogu i sami da naprave.Veličina sečke-noža varira od širine odnosno veličine silo jame.Kada se istupi izoštri se i seče perfektno.Jeftino i praktično rešenje.
 
Nazad
Vrh