Kombajnski motori

Vrlo dobro, Gospodine Siniša1979! Još samo da dodamo da ulje može dospeti u komoru za sagorevanje i preko turbokompresora. A o drugome ćemo sutra.
Gde je zapelo sa razmatranjem problema?Bas me interesuje sta pise u tom tvom prirucniku:cvetic:
 
E j..ala majka ako taj problem,koji sam naveo,pise u nekom prirucniku..... I ja cekam da vidim dal neko zna. Samo nece niko da razmislja... Inace taj problem je bio kod jednog drugara na 142-ci i puno majstora je pokusalo da odgonetni problem ali niko nije znao. Na kraju je covek sam pronasao problem i otklonio ga sa par kljuceva i parcetom zice.
 
Gospodine Gorane IHC, u životu nisam video čoveka u tim godinama a da se ponaša tako detinjasto.

Eto, pošto ja do kraja sledeće nedelje neću imati vremena da se bakćem s ovim pitanjem, da li biste bili toliko ljubazni da nas odmah prosvetlite i kažete u čemu je problem? Bilo bi korisno kako za nas, tako i za Vas jer se ne sećam u kom postu ste poslednji put napisali nešto korisno.

Unapred zahvalan.

A Vi Gospodine Siniša1979 nemojte još odavati rešenje. Pitanje mi je interesantno ali sada stvarno nemam vremena da se sa time bavim.
 
Ako motor dimi plavo ili sivkasto u voznji a u radu ne dimi onda je problem nepostojanje termostata 99,9%.

@Sinisa1979

Da nije kod tvog drugara bio problem zapusen iberlauf pa nije imao gde da tera paru a najpre ce proterati na membrani AC pumpe ili semeringu PVP? Podrazumeva se da se svuda ulje bucka pa uz paru bude i ulja..
 
ako je grejac na s46 motoru na naftu moze ion da pusta gorivo u sistem za usis.. i dimit ce plavo...
 
Ako motor dimi plavo ili sivkasto u voznji a u radu ne dimi onda je problem nepostojanje termostata 99,9%.

@Sinisa1979

Da nije kod tvog drugara bio problem zapusen iberlauf pa nije imao gde da tera paru a najpre ce proterati na membrani AC pumpe ili semeringu PVP? Podrazumeva se da se svuda ulje bucka pa uz paru bude i ulja..
Nije iberlauf.
 
Sta je na kraju nagradno pitanje? :cvetic: Jel' nafta u ulju ili turbo kompresor u S46 [koji je tek nahnadno pomenut], il' plavi dim [ ''na leru''], il' crni dim u turi :sta:
Sve mi se cini da je glavno pitanje:'' Koliko znaju oni koji rade u pomenutoj oblasti''? Sumnja moze da postoji, ali kako je majstoru razgovarati o doticnom problemu serviranom ''na nekoliko tacni'' uz prizvuk ironije i omalovazavanja- zna svaki dobar majstor :spavam:
''Kada mi se isplazi dete na ulici, samo se nasmejem i prodjem''. Sta bi drugo?
 
Nego imam ja pitanje za sve strucnjake na papiru i u praksi. Za sve koji misle da znaju odgovor nek mi kazu kako moze ulje da prodre u naftu. Tj ako nisam bio jasan kombajnski motor s-46 je u pitanju i odjednom se pocelo pojavljivati ulje u pvp i komplet instalaciji d2. KAKO? Ajd da vas cujem.
Nagradno pitanje nije ni jedno jer nema nagrade. Eventualno....... :ppozdrav:Ja sam postavio pitanje dal neko zna sta se desilo tom motoru ili je imao takav slucaj. Kombajn radi i odjednom se ugasi. Kad se ustanovilo da su filteri neobicno prljavi zamenili su se drugima da bi nakon 10-ak min rada kombajn ponovo stao. Ponovo zamena filtera i opet ista prica. Tu coveku prvo padne na pamet prljav rezervoar. Skidanje ispiranje vracanje... I jedan dan u punoj sezoni je izgubljen.... Sutradan agonija se nastavlja istom metom i istim odstojanjem ali uz dodatak izgaranja anlasera koji ni nije bio najsjajniji. Jos jedan dan u sezoni vrsidbe je prosao a kombajn stoji.... vlasnik poziva majstora za pumpe jer on vise nema zivaca da trazi kvar. Pumpadzija je sutradan sve ispocetka proverio ocistio izluftirao upalio kombajn i sve super. Ali na kratko! Nakon 10-ak min rada kombajn zadimi plavo i ugasi se.... Pumpadzija otkriva da se u pvp i komplet sistemu goriva nalazi mesavina ulja i d2. Skida pumpu odlazi kuci remontuje vraca se montira napokon kombajn upali ali prica i dalje ista... Opet jedan dan prodje a problem nit se sije nit se paara.... E sad dalje nisam siguran dal je vlasnik zvao nekog drugog pumpadziju da sredi pvp ili ne,ali znam da je izgubio min 7dana sto je u sezoni nedopustivo. A inace je veoma tanak sa zivcima i onda beez dalje od njega! Nakon uzaludnih pokusaja opravke vise majstora covek je sam uspeo da pronadje kvar i otkloni ga bez ikakvih troskova. Ne mogu reci da mu ni jedan majstor nije pomogao. U pocetku je vlasnik mislio da je prljav rezervoar i da je to uzrok prljanju filtera ali je prvi majstor za pvp otkrio da nije to nego da se pojavljuje ulje u nafti! Jedino nije znao kako. E to ja vas pitam! Kako je ulje dospelo u naftu? Tacna servirana,bez priloga ironije i omalovazavanja!
 
Ulje u nafti...

Sad samo na glas razmisljam...

Nafta ide od rezervoara, preko Ac pumpe (tu joj je moguc prvi dodir s uljem) u filtere, i iz filtera u PVP (drugi doticaj s uljem) iz PVP ide prema brizgaljkama i visak nafte preko povrata nazad u rezervoar... E sad il svi mi nesto propustamo il koji bog...

Ako je "sve u redu" a kombajn radi 10 minuta i ugasi se rekao bih da se negdje spljostilo crijevo za dovod goriva, sto nije nemoguce s obzirom da AC pumpa mora vuci gorivo iz rezervoara do motora, al to i dalje ne objasnjava ulje u gorivu... mozda se od tog potlaka u sistemu goriva na neki nacin ulje u AC pumpi uvuce u sistem, kombajn od ulja zadimi plavo i ugasi se. Crijevo se vrati u svoj polozaj, opet palis kombajn, on opet radi, crijevo se spljosti, "od nekud" povuce ulje, zadimi plavo i ugasi se...

Hmmm, zanimljiv problem nadasve, a da se rijesiti bez troska s komadom zice s obicnim alatom...

Jedna od mogucnosti (sansa 1: 1 000 000) da su se neka dva crijeva proglodala i da je tu doslo do mjesanja tekucina. Posto je ulje u nafti, rekao bih da se radi o nekom od uljnih crijeva pod pritiskom, jer da nije tako, bilo bi nafte u karteru... Al ne znam, nisam kraj kombajna, pa ne mogu pratiti kuda sta ide, i mogu samo nagadjati o cemu se radi.

Sad necu moci spavati, sanjat cu ovo... Zivo me zanima...
 
E sad vidis kako je bilo vlasniku,i on nije mogao spavati! Mala pomoc. Kombajn se gasio iskljucivo zbog prevelike kolicine ulja u sistemu. Ili ga je sam vlasnik gasio kad je vec poceo dimiti kao lokomotiva. Nije imalo smisla da radi vise. Al nije vakuum... Sad dal je bas bilo 10 ili vise minuta ne secam se ali nije puno radio pa se gasio. I da,problem je resen sa par obicnih kljuceva.... Da ne kazem uz pomoc stapa i kanapa. Krajnje banalni kvar i kad budete zeleli reci cu vam. S tim da moramo sacekati da i clan Atilla M kaze svoje,ali sad se covek sprema za ispit pa nema vremena da se bakce sa ovom zagonetkom. Sto je potpuno razumljivo!
 
Bobo@ Upravo tako. Kada je dovod iz rezervoara blindiran prljavstinom [ ali ne apsolutno zacepljen] dolazi do teznje pumpe da odradi svoje- u cemu i uspeva, ali za posledicu imamo stvoreni veliki vakum koji dovodi do usisavanja ulja preko membrane, prema filterima, pumpi VP i nazad u rezervoar.
Pitanje je samo koji lik ne bi odmah uocio gubitak snage i potrosnju ulja.Odgovor bi bio: onaj kome je kombajn uvek trosio ulje i ko je imao nemaran odnos prema masini od koje ocekuje fin ucinak.
 
Hmmm, Od jednom se pocelo pojavljivati ulje u gorivu...

Ja sad stvarno vise ne znam gdje bih gledao. Mjenjao bihi AC pumpu, PVP bila kod bosiste vise puta, na nju ne sumnjam... Trazio bih dalje po crijevima kako rece prije, a nije odusak zacepljen kako je Bubu napisao a toga se sam ne bih nikad sjetio...

Povrat nafte u rezervoar bih gledao da nije i on zacepljen, ali nema od cega, jedino da je nesto iz rezervoara zacepilo, a kroz PVP ne moze doci nista...

Zagonetka vrijedna razbijanja glave... Sinisa, daj nam cesce ovako sta... Jos ne odustajem, nego cu jos malo mozgati...
 
Sinisa . Dali je otkacen grejac u usisnoj grani sa dovoda nafte ? Nisi naveo sta se desilo sa uljem u karteru tj dali je digao nivo ulja (pomesao sa naftom) ili je nivo pao usled ulja koje je izvuceno iz kartera mislim dali je ulje u sistemu za ubrizgavanje uopste iz motora ?
 
Nazad
Vrh