Koliko godisnje posecete i potrosite drva..?

Ova tema bi trebala biti aktuelna u narednom periodu. Moja porodica i ja potrošimo između 8 i 9 m2, a roditelji u selu 6 do 7 m2, znači negde u proseku oko 15-ak godišnje, što realno i nije neka velika potrošnja računajući da su u pitanju dva domaćinstva. Dok sam koristio etažno grejanje sa alfom, toliko mi je bilo potrebno samo za nju, plus tona uglja za loženje noću. Imam svoju hrastovu šumu odličnog kvaliteta pa drva ne kupujem, međutim troškovi seče, vuče i prevoza izađu poprilično, otprilike negde oko polovine vrednosti same količine drveta. Ipak o generacijskom čuvanju šume ni ne razmišljam, ali ni o prodaji, jer za mene i mislim još dve generacije će imati, a duže od toga ni šuma ne bi izdržala, posle duže godina i ona stari, truli i suši se. Ja ne proređujem već sečem redom, tako da je na površini koju sam sekao pre desetak i više godina izrasla i brzo napreduje nova mlada...
 
Za ovu sezonu pripremljeno 10 metara bagreme,onih 25 metara sto su vec slozeni od preklane su u rezervi,uvek ima nesto da se nasece ali stalno se i trosi.
 
Eto doslo na red i tih 25 metara da se trose,bolje ja da ih polozim nego da ih crvi pojedu,ali za divno cudo nema nikakvih ostecenja na drvetu,a ove godine je jajo velika potraznja ogrevnog drveta jer nacionalni park nije prodavao drva i onda su svi trazili kod privatnika,cena ce krece od 2 700-5 000 rsd
 
Ovogodišnja gomila...😬
"Nek' puknu dušmani, ja i dalje volim ceo svet....." 👋🍻

20191029-095743.jpg
 
Da ne kvarimo puno temu,al da ti odgovorim
Soja broj jedan
Kurzovina broj dva
Žitna slama isto odlična za grejanje ali pepela čudo božije,4 puta više od soje..
 
Za 2 kuće (50 i 40 m2) oko 10 m3 drva i 2 t uglja. Imam 45 ari šume (od toga je 10 ari bagremar).
 
Jeste da u Vojvodini ima malo šuma, ali 6000 dinara za m3 bagrema je baš mnogo. Kod mene u selu je m3 bagrema 3000 dinara.
 
Nazad
Vrh