Koju rasu pasa imate ili volite

Od prvih 10 šampiona među nemačkim ovčarima nekoliko ih je bilo bele boje. Naknadno su belu boju pasa izbacili iz uzgoja. Sada postoje Švajcarski ovčar i Kanadski ovčar. Ne znam kakva je razlika, jer obe rase vuku direknu vezu od Nemačkog ovčara i standardi su im skoro identični.
 
Od prvih 10 šampiona među nemačkim ovčarima nekoliko ih je bilo bele boje. Naknadno su belu boju pasa izbacili iz uzgoja. Sada postoje Švajcarski ovčar i Kanadski ovčar. Ne znam kakva je razlika, jer obe rase vuku direknu vezu od Nemačkog ovčara i standardi su im skoro identični.

Svajčarski beli ovčar


- - - - - - - - - -


đađo74 Kakav je S.O. kao ljubimac i koliko si ga platio,ja imam u planu nabavku novog ljubimca,pa ne znam za koju rasu da se odlucim

Osnovne karakteristike kolega možeš pročitati u ovom prethodnom (linku) tekstu odgovora. E sad, svaka jedinka je priča za sebe, kako generalno tako i u jednom leglu. Kao i kod nas ljudi osobine su individualne. Ja sam birao štene koje je slabije aktivno, a generalno sve zavisi kakva su čija očekivanja odnosno potrebe. Lično sam jako zadovoljan, prvenstveno strpljenjem i ljubavlju koju taj pas pas pruža, jer se prosto trudi da vam udovolji na svaki način. Dobar je sa decom, dobar čuvar, oprezan i nepoverljiv prema nepoznatima, ali ne preterano agresivan. Inteligentan je i brzo uči ,voli da vreme provodi u igri, dugo da trči da juri, ali samo ako ima nekoga ko će mu "asistirati", u bacanju lopte i slično. Ako vi ipak odlučite da sedite, on će biti pored vas i strpljivo vas čekati, koliko god da je to potrebno. Ako se na vreme socijalizuje, slobodno se može šetati bez povodca (naravno tamo gde je to dozvoljeno), jer se od vlasnika ne udaljava. Može izdržati hladno vreme jer ima i poddlaku, međutim na velikim vrućinama voli da se odmori, isplazi jezik i popije dosta vode. Voda ne sme biti hladna jer su skloni oboljevanju krajnika, što se manifestuje blagim hramanjem koje često može prelaziti sa jedne noge na drugu i mora se lečiti antibioticima. Drugi zdravstveni problem može nastati u vidu displazije kukova, pa je poželjno štenca kupiti od proverenih odgajivača i od dobrih i zdravih roditelja. Naravno kvalitetna hrana, dodatak kalcijuma i pravilan odgoj takođe su bitni faktori za zdravlje psa i izbegavanje displazije. Što se održavanja tiče, nisu previše zahtevni, ne linjaju se mnogo osim u leto kad spada poddlaka, ali se to reši par dana malo češćim četkanjem. Mogu se držati i u zatvorenom prostoru, nisu mnogo lajavi i veoma jasno taže da izađu napolje kad imaju fiziološku potrebu, pa čak i dok su još mali. Ponoviću da uglavnom sve ove osobine važe i za Nemačkog a slične za Belgijskog ovčara. Cene su poslednjih godina dosta niže nego pre, pa se mogu naći veoma pristupačno ali i platiti dosta skupo ako želite imati potomka nagrađivanih i poznatih roditelja. Na googlu možeš pronaći oglase i ljude koji ih prodaju. Moje iskustvo sa ovim psom je odlično i svakom bih preporučio ovu pasminu. Nadam se da sam bar malo pomogao. Ako vas, ili nekog drugog još nešto zanima, pitajte a ja ću se potruditi da vam prenesem onoliko koliko znam ...:cao:

image-778f72b930d7cb21ab.jpg
 
Poslednja izmena:
Naš ljubimac je Džek Rasel terijer, prava "napast" od psa.


Džek Rasel terijer (engleska rasa) - - - "Mali vragolan" - - - :cao: . :cao: . :cao:


1337047286Jack_Russell_Terrier_600x390.jpg


Poreklo
Džek rasel terijer nastao je u Engleskoj tokom 19. veka, zahvaljujući lovcu i svešteniku po kome je rasa i dobila ime – Džeku Raselu. Ukrštajući svoje oštrodlake foks terijere, sveštenik i strasni lovac, Džek, dobio je psa goniča, lovca na lisice. Džek rasele često zovu i lovačkim terijerima. Posebno su popularni u Velikoj Britaniji i Severnoj Americi, gde se koriste u lovu na sitnu divljač i lisice.
Građa
Džek rasel terijer je okretan, vrlo pokretljiv i aktivan pas, snažnog i mišićavog tela. Mužjaci su teški između 6 i 8 kg, i visoki između 33 i 38 cm. Ženke su nešto lakše od mužjaka, dok im se visina kreće od 25 do 33 cm.
Jack-Russell-Training.jpg
Dlaka
S obzirom na karakteristike dlake, postoje dva tipa - oštrodlaki i kratkodlaki. Dlaka je pretežno bele boje, sa smeđim ili smeđe-crnim "flekama" po glavi, leđima ili repu.
Karakter
Džek Rasel terijer je veseo, živahan, odan i umiljat pas. Dobro se slaže sa decom, a najviše voli da se igra sa igračkama i da trči. Potrebno mu je puno aktivnosti, igre, šetnje, trčanja. Ukoliko planirate da ga držite u stanu, morate mu obezbedite najmanje sat vremena trčanja u prirodi. Zna biti tvrdoglav i neposlušan, pa mu je zato potreban čvrst i istrajan vlasnik. Iako se lako dresira, ukoliko nemate iskustva sa psima, ova rasa nije za vas.
Pogledajte:







 
Poslednja izmena:
Dzek, se kao i vecina danasnjih pasa ne koristi za svoju prvobitnu namenu na zalost. Cesto ga srecem po gradu, drze ga ljudi u stanu, valjda zato sto je malog rasta pa misle kako je laksi i jednostavniji za "odrzavanje", ali kada ispolji svoju terijersku narav onda nastaju problemi.
 
Nazad
Vrh