Koje ulje sipate u motornu testeru za lanac

Ja na mom stihl-u 341 sam za 6 godina potrosio dva maca duromatic dva pogonska prstena i sigurno 40 lanaca.Dakle jedan mac izgura 20 lanaca i jos uvek nisu odokativno za zamenu ali ih preventivno zamenim.Doduse ni lance ne potrosim do markera i menjam ih cim se potrose dve trecine ili se istegnu.Ne skracujem lanac nikad ma koliko da zubi deluju ok jer znam da je istegnutost posledica slabljenja elemenata za spajanje a sa time se nije igrati.Te lance i maceve dajem na poklon jednom komsiji koji ima istu kao moju testeru i svaki put me covek zeza i tvrdi da luksuziram.Njemu se naravno redovno desavaju pehovi u vidu pucanja lanaca kidanja dekla spadanja ,pregrevanje testere produvavanja semeringa i kojekave zezacine.Moja testera josuvek nije otvarana a njegovu sam vec dva puta generalno radio doduse bez zamene cilindra i klipa koji su za divno cudo perfektni.Dakle akrike semerinzi i lezaji na radilici.Isekao je boga oca sa njom i jos uvek je dobra po pitanju kompresije, ne bas kao moja ali dobra je.
 
Imam testeru Tomos 770 od 1980 godine i odavno sipam za lanac staro ulje. Vodilica jos sluzi, a kolko sam para ustedeo na ulju mogao bih da kupim novu testeru a kamo li vodilicu i pumpu. A svake godine secem drva puno, koristim ga u gradjevini i sve to uglavnom na hrastu. Medjutim vrlo cesto ostrim sa ramom za turpiju i nikada ne trpi zbog tupog lanca.
 
Imam Husquarna 359 i za lanac uvijek kupim neko ulje koje je namijenjeno za njega (testerol ili lancoil), inace sa svojom pilom samo za sebe nasijecem drva koliko mi treba tako da nema potrebe da stedim na ulju jer ga i ne potrosim mnogo, godisnje najvise do 2 litre
 
Moja Tomos-Husqvarna 61FF nije "videla" Lancole, Testerole... jedno 10-12 godina. Redovno sipam preradjeno ulje, ponekad ga "prekrstim" sa malo SAE 30 na tocenje i Bog da nas vidi :osmeh:
Pumpa sljaka opusteno, a lanac i mac su potrosna roba koja se menja nakon sto se istrosi.
 
Nazad
Vrh