Koje djubrivo i u kojoj kolicini koristite u kukuruzu?

Ako je po k.jutru, da nije mnogo 140kg uree blizu korena. Koja je sejalica na kojoj udaljenosti od vrste stavlja dubrivo?
 
5 cm pored 5 ispod semena, klasika.
Sejalica je diskosna maja a depozitori disk home made, kutije od maseey ferguson
 
Nije loše. Sviđa mi se što MAP ides pre same setve. Kod drugara se jako lepo pokazalo
Pozz komšo.
Nekako mi najpametnije zvuci podeliti ga.
A znamo ga kukuruz u ranom stadijumu ne usvaja bas najbolje fosfor tako da mu sigurno dobro dodje sto je blizu.

Probali smo jedna kutija samo urea a druga mešano urea+map i primetila se razlika prvih par nedelja u korist miksa.
 
Na koji princip mesas ureu i map da budu u dovoljnoj meri izmesane u tanku pri distribuciji?
 
Na koji princip mesas ureu i map da budu u dovoljnoj meri izmesane u tanku pri distribuciji?
Nazalost nikakav. Ručno ili lopatama u prikolici pa prebacimo kantama u kutije od sejalice. To je negativno ako se granulacija ta dva djubriva razlikuje. Al sta da radim kad nema takva formulacija da se kupi ( nutri map mi je posebno zanimljiv blizu korena a azota malo)
 
Upravo zbog tog mi nema logike takav nacin mesanja djubriva i djubrenja. Sa nekim NP ili NPK formulacijama u odredjenim kolicinama bi dobio planirane kolicine N,P,K uz manje posla i slicne troskove, a MAP samo da se unosi kao osnovno djubrivo u jesen sa zaoravanjem.
 
Samo zaoravanjem nije blizu korena.
Kada budu te formulacije kod nas onda cemo ih koristiti.
Do tada cu probati ovo
 
Cilj zaoravanja MAP-a kod kukuruza je spustanje P koji je sporo pokretan kroz zemljiste a biljke kao kukuruz u kasnijim stadijumima imaju dovoljnu povrsinu korena da ga usvajaju sa te dubine.
Formulacija ima samo treba izracunati kolicinu/ha i daleko bolje proci nego lopatom mesati i nikad ne izmesati dobro.
Po meni samo ako vec planiras nastaviti tako onda samo MAP ici u depozitorima a ureju ici rasipacem.
 
Fosfora treba i do korena i dublje.
Dobra formulacija bi bila oko 40:10:0
Vec sam rekao da ovo radim probno na par njiva. Bez brige ne lopatam celo prolece 😉
 
Kolicinu N iz ureje koju unosis i P iz MAP-a mozes dobiti i sa 150 kg NP 20:20, s tim sto je N u NP u amonijacnom obliku, jos pogodnijim za start ...
 
To je jedini oblik priblizan, al nutri map ima vise materija u sebi.
yara ima formulaciju bas za kukuruz al ne opravdava cenu.
 
Cilj zaoravanja MAP-a kod kukuruza je spustanje P koji je sporo pokretan kroz zemljiste a biljke kao kukuruz u kasnijim stadijumima imaju dovoljnu povrsinu korena da ga usvajaju sa te dubine.
Formulacija ima samo treba izracunati kolicinu/ha i daleko bolje proci nego lopatom mesati i nikad ne izmesati dobro.
Po meni samo ako vec planiras nastaviti tako onda samo MAP ici u depozitorima a ureju ici rasipacem.
Moze i u spartanju unositi azot ne mora celom povrsinom ...
 
Poslednja izmena:
Stigla analiza zemlje, na 3 parcele u razlicitim delovima atara pH u H2O od 6.4 do 6.8 a u KCI od 5.4 do 5.8. Kad se to sve svede na neki prosek to ispada blago kiselo zemljiste. Da li inace izbacujete UREU u potpunosti na takvoj zemlji ili idete sa nekom kombinacijom tipa UREA + AN ?
Ja se nesto razmisljam da idem samo AN u kukuruze a AN + KAN za psenicu.
 
Nazad
Vrh