Koja je kvalitetna podloga za kajsiju

Kajsija trazi i odredjenu mikroklimu. Kod nas izuzetno dobro uspeva samo u uskom pojasu izmedju planine Jelica, koja deli Cacak od Guce, i brda koja su granica opsine Cacak i takovskog kraja, opstina Gornji Milanovac. Cim predjes preko brda iako je ista nadmorska visina nema kajsija niti uspevaju. Zasto je to tako nije jasno. Kazu da kajsija ne trpi maglu.

Zato ljudi kazu kad hoces da sadis voce prvo pogledaj sta se najvise gaji u tvom kraju, odnosno sta uspeva.
Recimo kod mene nikako ne uspeva breskva a kod Vasovca u Trepci uspeva.
U mom kraju svaka kuca gaji kupine jer izuzetno dobro uspevaju a zato niko ne gaji maline jer se nisu pokazale.
Tako da mislim da je i to jako vazno.
 
Slazem se ja da klima nije sjajna za kajsiju kod mene, ali SVE mi se suse na identican nacin, od apopleksije, a ja sam zapeo da mi bar jedna ostane u zivotu, jer obozavam kajsije. Nasao sam belosljivu i vinogradarsku breskvu, pa cu probati da nakalemim i na jednu i na drugu... Posadio sam i sefteliju (kod nas sejance kajsije zovemo seftelija, negde vidim da tako zovu vinogradarsku breskvu), bolje i to nego da ih uopste nemam...

Nema nista gore nego kad kajsija prorodi, a onda vidim kako visi lisce na jednoj grani ... Doslo mi da placem prosle godine
 
Jutros razgovaram sa jednim starijim covekom, ima poprilican broj stabala raznog voca. Covek se tvrdi da mu se Badem pokazao kao najbolja podloga za kajsiju. Da li je neko od vas kalemio kajsiju na Badem i kako se pokazala takva kombinacija?
 
Gde naci kajsiju kalemljenu na belosljivu
Код Жарковића.

- - - - - - - - - -

Pa šta ti je sad pa to???
Мирабеле су сличне нашим бјелошљивама. Поријеклом су из Француске. Има их више врста.

- - - - - - - - - -

Slazem se ja da klima nije sjajna za kajsiju kod mene, ali SVE mi se suse na identican nacin, od apopleksije, a ja sam zapeo da mi bar jedna ostane u zivotu, jer obozavam kajsije. Nasao sam belosljivu i vinogradarsku breskvu, pa cu probati da nakalemim i na jednu i na drugu... Posadio sam i sefteliju (kod nas sejance kajsije zovemo seftelija, negde vidim da tako zovu vinogradarsku breskvu), bolje i to nego da ih uopste nemam...

Nema nista gore nego kad kajsija prorodi, a onda vidim kako visi lisce na jednoj grani ... Doslo mi da placem prosle godine
Покушај још са румунским кајсијама.
 
На дивљу шљиву би убацио трњину као посредника. Да ли високи или ниски калем (следеће године би ту дошла ДМ1)?
 
Aaa ne druze kontao sam da nema izdanaka pa da koju nakalemim na dzanariku (tu belosljivu), pa da ostavim je tako da imam seme belosljive kao podlogu za kajsiju
 
U mom kraju oni koji koriste belosljivu kao podlogu retko je dobijaju iz sejanca. Najcesce se koriste izdanci. Ali to je zahvaljujuci tome sto se desetinama godinama unazad za kalemljenje koristila belosljiva pa ispod svakog starijeg stabla ima izdanaka. A ima i zapustenih vocnjaka gde se moze naci izdanaka odgovarajuce debljine.
 
Pa zar to nije isto :sta: Samo što je izdanak "prirodni sejanac" i ima ga u vrlo ograničenim količinama. Tu treba više eksperimentisati,kako dobiti veće klijanje koštica. Ja sam ove godine rešio da se malo bolje informišem koje su sve metode naklijavanja i da isprobavam,nešto ću uraditi.

- - - - - - - - - -

Eno gledaj kakve muke muče u "kajsiji" sa novim sortama,međuposrednicima i ko zna čime sve ne. Sejanac belošljive+plemka=majka mara :)
 
Mislio sam na izdanak iz korena maticne biljke (sto se desava i kod oblacinske visnje), a to sto ti govoris je spontani sijanac (cini mi se)
 
Ok sada mi je jasno,maloe smo se pomeli :) ja mislio na ono mlado šiblje oko stabala.Ipak onaj drugi deo što sam pisao ostaje,sad imam još više želje da nešto pokušam,pozz.

- - - - - - - - - -

Ehh izdanci ovi izdanci oni naučih opet nešto .... @Slobo31 A kako rade ožiljavanje,fitobalsamom,sigurno?.Šta mislite dali ima razlike u ožiljavanju reznice izdanka i reznice mlade grančice?
 
Eeeeee kolega "Жиле" ... :osmeh: ... Opet si sve pobrkao ... :osmeh: ...

To kako ti reče mlado šiblje, upravo jesu mladari, samorasti, fidanji ili izdanci, zavisno kako se gde nazivaju. Nastaju od korena matičnog stabla, odnosno nicanjem i rastom iz samih žila. Važno je prilikom odabira za vađenje pronaći onaj koji je sam, nikako ako ih u grupi ima više sa jedne žile ...:ppozdrav:...
 
To kako ti reče mlado šiblje, upravo jesu mladari, samorasti, fidanji ili izdanci, zavisno kako se gde nazivaju. Nastaju od korena matičnog stabla, odnosno nicanjem i rastom iz samih žila.
Nisam znao da to mlado šiblje raste iz korena a viđo sam po ataru na puno mesta,mislio sam da su to spontani sejanci od koštica što su padale :)
I kako se onda otkida taj izdanak baš ću da probam,jel ostane i neki mali koren ili kao obična reznica,jel se premazuje fitobalzamom ili je samo zagrtanje dovoljno za puštanje korena ili se koriste kao obične grančice za kalemljenje? Mnogo pitanja a prosta stvar :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh