Karfiol

za vikend posečeno za hladnjaču apatin 7 tona po 20 din.
prinos će biti oko 9 tona na 0.30 ha ja zadovoljan.nisam u gubitku nešto će bit i zarade..
idemo dalje...
 
Већ дуго нема никог на овој теми па да мало оживимо...
Код мене полако расте броколи, карфиол, купус... ево и слика

99mlc2.jpg
 
Pozdrav svima! Novi sam ovde, zovem se Nenad, ne radim nigde pa sam odlucio da sadim neko povrce. Posejao bih oko 2kj. karfiola. Mislim da posadim vise sorti, npr cortes,malagu,santa mariju i amerigo. Zanima me vase misljenje o izboru sorti, da li je ovo ok. ili da menjam. Malo sam sadio baste oko 10ari, imao sam i karfiol malagu i santa mariju, bile su ok ako im das sve uslove ako ne zakrzljaju, kasnile su oko mesec dana, pa mislim da kombinacijom sorti obezbedim neku konstantnu berbu. Sta mislite o tome?
 
Ako se ne varam 2kj je oko 1,2hektara. Moram ti prvo reći da je to po meni prevelika površina za karfiol i za iskusne proizvođače koji imaju svoje kupce, a kamoli za početnika. Još ako nije dobra godine za prodaju eto velikih problema, a ulaganja nisu mala. Ja karfiol radim ako se ne varam 23 godine i nikad nisam imao preko 70 ari, a radim ga u etapama, stiže sukcesivno od kraja avgusta pa do decembra. I svake godine se desi period kada je prodaja očajna i jedva se proda po nikakvoj ceni, a bogami desi se da nešto i propadne. Karfiol je veoma osetljiva biljka, ako se ne obere i proda u danu može da se baci. Zato ti savetujem da smanjiš planiranu površinu pod karfiolom, na primer, 50 ari u četiri etape u vremenskom razmaku 15-20 dana je puna kapa, a u ostatku parcele posadi brokoli, kelj, kupus. Što se tiče hibrida, ova tri koja si naveo, za malagu ne znam jer je nisam radio, svi su približno iste vegetacije. Ja ti preporučujem ono što radim zadnjih 5-6 godina i veoma sam zadovoljan, a to je kombinacija Chambrod i Santamaria od Rijk Zwaan. Razlika u vegetaciji je nekih 7-10 dana.
 
Ok.Hvala puno. Uvazicu tvoje misljenje, gledacu da smanjim, ali ne znam onda sta da posejem, kupus bio jeftin ove godine a dosta je i propalo. Mozda izmesam ovo sto si naveo ili iskombinujem tako nesto. Imao sam malagu na 4 ara, bila je ok, bujna i velika lisna masa, dobro je pokrivala glavicu(0.8-1.5kg zavisi kad je odseces), samo sto je kasnio oko mesec dana zbog vrucine verovatno a i bunar mi bio presusio pa sam jedva uspeo da dopremim neku minimalnu kolicinu vode, nisam mogao intezivno da natapam zemlju.
 
Ako se ne varam 2kj je oko 1,2hektara. Moram ti prvo reći da je to po meni prevelika površina za karfiol i za iskusne proizvođače koji imaju svoje kupce, a kamoli za početnika. Još ako nije dobra godine za prodaju eto velikih problema, a ulaganja nisu mala. Ja karfiol radim ako se ne varam 23 godine i nikad nisam imao preko 70 ari, a radim ga u etapama, stiže sukcesivno od kraja avgusta pa do decembra. I svake godine se desi period kada je prodaja očajna i jedva se proda po nikakvoj ceni, a bogami desi se da nešto i propadne. Karfiol je veoma osetljiva biljka, ako se ne obere i proda u danu može da se baci. Zato ti savetujem da smanjiš planiranu površinu pod karfiolom, na primer, 50 ari u četiri etape u vremenskom razmaku 15-20 dana je puna kapa, a u ostatku parcele posadi brokoli, kelj, kupus. Što se tiče hibrida, ova tri koja si naveo, za malagu ne znam jer je nisam radio, svi su približno iste vegetacije. Ja ti preporučujem ono što radim zadnjih 5-6 godina i veoma sam zadovoljan, a to je kombinacija Chambrod i Santamaria od Rijk Zwaan. Razlika u vegetaciji je nekih 7-10 dana.
koji mozes od tih karfiola moze da se bere pocetkom septembra ja sam uvek radio karfiole kao drugu kulturu ali treba mi lepe robe i ranije u septembru ali koji to moze da izdrzi samo sa zalamanjem ne volim vezivanje to je uzas nikad zavrsiti.
 
Megidon, zato i nisam naveo dužinu vegatacije karfiola koje sam preporučio, jer ona koja je u prospektima je u optimalnim uslovima. Dobro si primetio da je prošle godine kasnio zbog ekstrenmo visokih temperatura, nekima i po mesec dana. Međutim to se donekle može korigovati češćim zalivanjam.
Bocar Darko, preporučujem ti Santamariju jer je pokrivanje glavice fenomenalno, ako je dobro ne zagledaš, uopšte ne primetiš da je stigla za branje, kada malo razgrneš lišće obraduje te glavica 1,5-2kg u proseku. Što se Chamborda tiče on ima lošije pokrivanje i više je za neku ranu proizvodnju (branje maj, jun) međutim ja ga koristim zbog kraće vegetacije u odnosu na Santamariju tako da u jednoj sadnji dobijem dve etape za branje u razmaku od 7 dana.
 
samo jos jedna stvar znaci santa mariju posadis u kontejnere 20 aprila i rasadis ga od 1 do 5 juna izdrzava leto i bere se pocetkom septembra to mora biti prvi i glavni usev da bi dosao u septembru ili se varam.
 
Tačno tako, može i 10-tak dana radije da stigne, ako su povoljni uslovi i prava agrotehnika. Vegetacija u optimalnim uslovima je 80-85 dana.
 
Pozdrav svima kupio sam freedom i vinson 5000 semenki posejao ga pre 15 dana a niklo svega 30-ak struka stvarno ne znam u cemu je problem rasad je u kontejnerima i u kupovnoj zemlji prodavac mi se kune u sve zivo da prodao ko zna koliko kese i svima dobro niklo dal je kasno da ga podsadim ili da sacekam jos koji dan nisam pametan.
 
nešto si zabrljao ili nije zaliveno na vreme ili je klica pregorela u zemlji...

kupi rasad.. kasno je
 
Rasadio sam oko 1kj karfiola pre desetak dana. Sav mi karfiol nekako deluje slogiran, listovi spolja zute i suse i skroz su nekako flekavi a srednji list onaj sto ide iz stabljike ljubicast, nisam siguran koliko treba natopiti zemlju prilikom navodnjavavnja, mozda nema dosta vode, da li treba da bude bas blato ili je dosta da zemlja bude normalno vlazna?
 
Hvala na odgovoru. Odoh sad da rasadjujem kupus (bravo) i brokoli (maraton i partenon). Ne znam koliko ce biti, kupusa je bilo 7500 semenki a brokolija 5000, ali izgleda nije pola niklo. Sto ostane zemlje posejacu kornisone.
 
pozdrav zašto mi karfiol ne glaviči.
ima ogromno lišće i samo to, inače je u bašti za sopstvene potrebe
 
Nazad
Vrh