Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Nego, kad krecete da kalemite na spavajuci pupoljak?
Ја сам пробаво прекјуче. Намонтирао сам нож на калемарске маказе за спавајући пуп али имам проблем. Код исецања на подлози (шљива) је све ОК али код узимања пупа са кајсије одваја се кора од дрвенастог дела исечка. Могуће је да је то због оволиких киша па је кајсија пуна сокова. У сваком случају после петог калема сам одустао док се мало не просуши.
 
Poštovani mislio sam okalemeti jedno 200 sadnica sa jednom starom kajsijom, planirao sam da podloga bude dzanarika a posrednik stenlej, pa me zanima da li je bolje kalemljenje sad uraditi pa na jesen posaditi već okalemljeno ili na jesen posaditi stenlej na planirano mjesto pa na proljeće okalemiti kajsiju???

Srdačan pozdrav.
 
visoko kalemljenje tj. kalemljenje kajsije na posrednik se radi sa proleca
po meni nema potrebe saditi stenlej u vocnjak pa onda kalemiti - prosto jer zauzimas zemlju
nakalemiti u prolece kajsiju visoko i tek na jesen je presaditi u vocnjak

e sad mene licno zanima posto mi grane svaki put poteraju pupoljke koje poskidam u februaru (mislim na grane) - da li se grane mogu cuvati u zamrzivacu?
 
Nego, kad krecete da kalemite na spavajuci pupoljak?
Ja sam eksperimentisao nesto 29 jula i juce sam skinuo rafiju, evo kako izgleda, sta mislite da li se primilo:



Na donjem delu pupoljka vidi se zelena boja i pupoljak je cvrst, peteljka je ispala.
 
Poslednja izmena:
Zavrseno kalemljenje danas na spavajuci pupoljak,malo se teze odvajala kora na ali sve u svemu islo lepo 200kom tresnja sorta Crvena na magljivi
 
Znac,i krenulo je. Ja cu danas sutra nesto malo da probam. Mozda nesto uradim i na chip, videcu.
 
ostalo mi je dzanarika - oko 20-ak sad vec pri zemlji i precnika 4 cm podloge koje nije uspelo kalemljenje prosle godine
ovih dana sam nakalemio i po 3-4 pupoljka na njih u visini grananja uglavnom na 80-90 cm prvi (da bude prva grana) pa na drugu stranu 20 cm vislje drugi (druga grana) i opet 20-ak cm treci za dalje grananje
uglavnom pupoljke kajsija - ima li ko iskustva sa ovim?
razmisljao sam da probam pa ako ne upali onda na prolece kalemljenje sa grancicom

da jos nesto zanimljiv nacin kalemljenja:
 
Jedno pitanje: kalemio sam juna meseca na budni pupoljak, krusku na podlogu dunje. Zaboravio sam skroz na to, i juce pogledam ni traka nije skinuta. Ajd da probam noktom i vidim zelen, ali sam jedan deo ocepio-vrh. E sad ne znam da li ima nade da na prolece krene? I ne znam sta mi bilo da ga diram?! A lepo sraslo.
 
Kalemite li još ili ste taj posao završili?

Kakva su iskustva sa kasnijim kalemljenjem, vlage ima jako mnogo ali je temperatura pala i sokova će verovatno biti malo manje.
 
Ja sam kalemio trešnju i višnju na trešnju pre nekih dve nedelje, kora se odvajala fenomenalno lako, mislim da bi neuk čovek viljuškom odradio posao :)

Da budem precizniji, imam jednu trešnju burlat na magrivi kalemljenu pupoljkom nisko, posađena jesenas a imala je 7 prevremenih jakih grana plus naravno centralna, sada sam na te grane nekih 30ak cm od debla umetnuo pupoljke od šarene trešnje, višnje, marele i tako, dok je centralna na gore ostala tj burlat, posle ću i to prekratiti pa ubaciti još sorti, malo se zezonišem.
Javljam šta se primilo.
 
Prema vasim uputstvima proizveo sam nekoliko sadnica Jabuke Kruske i Sljive sve sam lepo okalemio na spavajuci pup deluje mi da se to primilo sad me zanima dali treba da skidam celu rafiju ili samo da isecem da neurasta u deblo. Takodje me zanima kad da prekratim podlogu i koliko visoko iznad pupoljka. Unapred hvala.
 
Poslednja izmena:
Skini na proleće, sad ne smeta ništa jer kreće polako mirovanje vegetacije preko zime, tako da ta rafija lepo malo čuva mesto od zime i snega, tada i prekrati iznad pupoljka, što bliže to bolje, al nemoj da odsečeš i deo pupoljka, znači oceni sam nema greške i obavezno namaži voskom da se ne bi sušio ili trunuo taj presek koji će biti jako blizu pupoljka.
 
Hvala na lepom savetu. U nekim od ranijih pregleda video sam da se kod jenogodisnjih kalema prekracuje centralna zila kako bi ojacao bocni koren, dali bih trebao da im prekratim jesenas te bih vas zamolio da mi malo pojasnite kako se to radi posto je rijec o nekih 60 sadnica. Ja se malo sa sadnjom nasalio a ono izgleda krenulo za rukom:haha: . Uslikacu i staviti da pogledate siguran sam da cu dobiti i dobru instrukciju sta da radim dalje. Veliki pozdrav.:ppozdrav:

- - - - - - - - - -
 
Prilikom sadnje se obično prekraćuje centralna žila radi lakše sadnje i da bi bočne žile bolje napredovale. Takođe se svaka izrazito debela žila preseče negde na polovini otprilike, ravan rez, da bi se ispotenciralo razgranjavanje odnosno formiranje sitnih žilica.

Sitne žilice treba što više da se sačuvaju, tako da kada budeš vadio sadnice budi jako strpljiv i nemoj da čupaš nego polako okolo ašovom, a na kraju je nagneš pa ašovom capneš centralnu koja ide na dole, nemoj ni da prejako otresaš zemljujer busenovi kada opadaju počupaju žilice.
 
Nazad
Vrh