Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

to je jedino čega se bojim, ja sam malo bangav u prste za te fine poslove,
A pa onda nema nista od toga, bataljuj ti to.
Kalemari su sve klavirstimeri i neurohirurzi sa istancsanim osecajem i smirenim rukama.
Radi se bre o transplantaciji organa sa jednog organizma na drugi.

Ma ne mlati se nego naosrti taj noz i rokaj :)
 
@barajevo
nisam imao nameru da nikog vredjam. glupostima sam nazvao stvari koje su pojedinci spremni da upotrebe pri kalemljenju u ovom slucaju drvofiks i izolir traku tekst je tu pa mozes jos jednom da ga procitas, i da ti kazem da stojim iza toga da je drvofiks i sl stvari glupost kada je u pitanju voce . a za tvoj slucaj kad vec strucnjaci na engleskom savetuju ja bih to odmah prihvatio prema tome nemoj da se premisljas kupi drvofiks i izolir traku i kalemi ukoliko ne nadjes drvofiks ima u farbarama silikonski lepak ili sintelan on je fleksibilan siguran sam da ces izabrati pravu stvar.

pre tri godine sam dogovorio sadjenje vocnjaka po sistemu kljuc u ruke, nisam bio prisutan kada su prekracivali sadnice pa je taj "majstor " taj presek premazao drvofiksom u toku te godine doslo je do susenja na svim sadnicama oko desetak cm na pojedinim je to islo i do 20 cm od mesta preseka pa na dole, posto mi se to nikada ranije nije dogodilo a i prvi put je upotrebljen drvofiks, ja polazim od toga da je to razlog susenja a sto je dovelo do toga da se sadnica sporo formirala i da se kruna nije formirala tamo gde sam hteo.
Verujem ti krcinac da si imao loše iskustvo s drvofiksom, ali da si samo malo pažnje obratio na moj post, primetio bi da ja nigde nisam spomenuo drvofiks već silikon ili akril, lepkovi koji vežu drugom tehnologijom u odnosu na drvofiks, a sigurno, i bolje brtve (silikonom se lepe akvarijumi). Malo sam oštro reagovao jer ne volim kad netko nešto odbacuje, a pogotovo da naziva glupošću, samo zato što nikada nije sreo, video ili probao. Možda je doista glupost ali šta ako nije, već jeftina, svakom dostupna, dobra zamena za vosak. I ovo (zeleno-sivo), uvezeno iz Italije, što se prodaje za premazivanje kalemova, sigurno nije vosak a odlično vrši posao.
Možda da pogledaš i ovaj link i vidiš još nešto što bi sigurno nazvao glupost da ti je neko preporučio: korištenje lepka u kalemarstvu:

http://www.youtube.com/watch?v=5Fd6tBQTTAg&feature=related
 
Danas sam probao kalemljenje grančicom na magrivu, mogu vam reći da je jako nezgodan posao za početnika pa imam par pitanja...

Prvo, muči me pravljenje reza, uvek mi nož pobegne na unutra tj ne mogu nikako pod uglom da isečem, krene lepo pa ode u vis, pogotovo magriva, jako je tvrda. Koja je tehnika za ovo, da li mogu granu lepo da stavim na astal pa da je pritisnem nožem, tako će sigurno biti bolje?

Drugo, vezivanje gumicom sam nekako i ispraksao, provalio sam da što je rez duži to je ovaj posao lakši, tako da to nekako i ide. Krenem od grančice, omotam dva kruga, onda krenem iza pupoljka, preko vrha reza podloge, pa ispred pupoljka, pa tu ravno jedan krug, jedan krug niže a onda ispod jedan krug i vezujem.

Treće, koliko je u praksi bitno da rezovi legnu jedan na drugi celom površinom, svestan sam zašto je ovo bitno i da mora što većim delom, ali u praksi da li se primaju one koje se tek toliko pomalo gađaju, znači ne mislim da moš da gledaš kroz spoj, nego onako, da ne bude neki?
 
Kolkiko komada si uspeo da nakalemis (a da se ne poseces : ))

vezivanje je ok, dobro pritezi gumicu i to je u redu

koliko je bitno da rezovi budu ravni kako bi legli jedan na drugi? Pa sto ravnije to bolje. Teoretski je dovoljno da se dodirnu i u jednoj tacki aliu praksi je bolje da su sto vece povrsine u kontaktu.

E sad oko secenja.
Nemoj to na sto pa da pritisces nozem, tako ces ih previse nagnjecivati.

Da bude lep ravan rez i uvek pod vrlo slicnim uglom se postize praksom,
Koliko sam ja tebe uspeo da shvatim ti seces "od sebe" guras noz, ne vuces ga ka sebi?
Tako je teze kontrolisati noz (ali su manje sanse da se povredis:)) Ako noz vuces ka sebi lakse ga kontrolises s tim da ti mesto preseka mora imati neki oslonac.
Ne znam kako da bolje da objasnim..u svakom slucaju, noz sto ostriji i sto vise kalemljenja.
 
prvu sam vezivao jedno sat vremena,naravno odbacio sam tu grančicu a podlogu opet secnuo :) onda sam za narednih 40 minuta nakalemio 5 :)
vučem ja ka sebi,al opet džaba,valjda ću izvežbati..bitno mi je da ne mora baš 100 posto poklapanje,mada sam svestan zašto je to bitno...
A nož je oštar,uspeo sam da isečem trenerku a samo sam je dotakao :D
 
Kad si brao plemke ,jesu li ti bile u frizider ili si ih direktno skinuo sa tresanja,ja sam danas kalemio 8 divljih tresanja na procep debljina podloga oko 1,5 cm do 2 a plemke sam brao pre 5 dana bile mi u frizider u pesak .plemke sam uzimao sa nekih strarih majskih tresanja koje znam da su dobre jos kad sam mali bio ostale mi u secanju .Pa hajd da probam da ih nakalemim. Pazi prste ja sam prosle god malo se posekao omakao mi noz ,mozes kad razrezujes podlogu koristiti rukavicu manja je verovatnoca da se poseces.
 
Vazno da si krenuo sa poslom,polako ali sigurno ulazis u svet kalemara.Srecno i samo nastavi vidis da mozes i bez strica.
 
Frenky, plemke sam skinuo pre jedno 2 nedelje i stavio u korito sa peskom, skroz ih zakopao, pesak je bio vlažan, sve sam to stavio u bivšu štalu, tamo je hladno i mračno...

Videćemo šta će ispasti, sutra i preksutra nastavljam, ako i ne uspe eto me u avgustu na pupoljak, to mi deluje lakše pa se nadam dobrom rezultatu na kraju balade :)
 
Probaj na jezicak (slika pod b) meni je tako mnogo lakse i ne moras da drzis grancicu kad vezujes. Kalemio sam juce 40 lesnika,postavljam slike ovih dana

 
Pa izgleda lakše za napraviti, a i veća je šansa da budu veće dodirne površine :) probaću svakako..
 
To kalemljenje na jezicak meni nikako ne ide , ja najcesce koristim kalemjlenje na procep i prosto spajanje :)
 
Pa isto je kao i prosto spajanje samo sto zaseces nozem po duzini i grancicu i podlogu nekih 2mm prema sredini od duzeg kraja
 
Gledaj samo da bude stainless tj nerđajući a ne od inoxa i slično. Ovo prvo ti je kresač, za skidanje grančica a drugi je za kalemljenje.

Ja sam moj kupio u Wobi house prodavnici alata za 250 dinara i odličan je, u startu je već naoštren odlično, ima ovaj gubavi vrh sa druge strane oštrice i još jedan mali alatić sa oštrim ćoškom.
 
Sutra sutra, danas sam na poslu, radim...dan noć pa dva dana slobodan i tako u krug..
 
Ja imam jedan nozic obicnan i jedan viladzerov kupio pre mesec dana sa kljunom oko 300 din i povremeno ih ostrim sa brusom ,rucno ostrenje Engleski spoj jeste malo nezgodan treba da se podreze plemka i podloga a cesto se desi da se razreze niz duz!
 
danas osetan napredak, nakalemio sam 30 komada za 2 sata, sutra krećem od zore pa se nadam barem 70 sutra i 70 preksutra i to je to,skoro 200 će biti a oko 100 magriva mi je ipak tanko pa ću na pupoljak u avgustu..samo da ih isklasiram i rasadim sutra..baš bih voleo da vidim strica u nebranom grožđu jer me je on odveo da kupim magrive i rekao da su prva klasa tj dovoljno debele, mada bi on verovatno i uzimao tanje grančice, makar i od milimetar al da otalja posao.. :D

fazon je kad se pravi rez da vučeš sve vreme ka sebi, do samog kraja, da pomisliš kad je budem presekao ode i sisa :D grančice i nekako, al što je tvrda ova magriva, na svakih par oštrim nož, možda i nije kvalitetan ali tako završava posao..
 
Nazad
Vrh