Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Следеће седмице ћу садити неколико шљива. Да ли ће се ишта примити ако на њих после накалемим кајсије?
 
Komadara, kajsije mogu da se kaleme na šljive.

Pričao ja sam stricem, on zapeo da plemke uzmemo 10. marta a da kalemimo 22. marta na mladence, kaže mora malo da krene vegetacija, ne da se otvore pupoljci ali da krene???
Onda ga ja ubeđivao da ne vidim šta više čekamo sa tim plemkama, pa mi on predložio da sledeći vikend skinemo plemke i odmah kalemimo, a da sadnice onda držim na toplom u kući, posađene u mešavinu piljevine i peska.
Takođe mi kaže da vosak nije bitan i da ako hoću da mažem voskom da je najbolji vosak od sveća da se otopi pa u njega umače.

Brate...?
 
Vosak je bitan jer ako ga ne stavis sokovi ce izlaziti na vrh pelcera i mozda se nece primiti sadnica. Najlakse je da uzmes vocarski parafin istopis ga pa kada iskalemis samo vrhove stavis u vosak,mozes i po desetak komada da spustis odjednom.Moze da se drzi u zatvorenom samo u vlaznoj piljevini i kada krenu da rade samo ih posadis u njivu i one nastavljaju da rastu.
 
Ma čovek je prolupao nervira me više, te ovako ćemo te onako ćemo, te kraj januara te kraj februara te početak marta, sad još da topim sveće nisam toliko prolupao, najbolje da ću u vreo vosak od sveća da umačem...
 
Možda je vosak za kalemljenje sasvim dovoljan da se namaže? Dovoljno je tečan, a opet kad otvrdne dovoljno zaptivan. Ne može da škodi, zatvoriće moguće pukotine "za promaju" kroz kalem, a ne košta toliko da se ne može objezbjediti za kalemljenje.
 
Možda je vosak za kalemljenje sasvim dovoljan da se namaže?
Kako to mislis da se izvede? :)
Jbt pa sto pises kad ne znas?

Evo gore je covek (vocne sadnice) lepo napisao kako se radi a ti opet teras neku svoju budalastinu.
 
Oktopod mozda je stari u pravu ja sam danas nekoliko kalem grancica ubrao i stavio ih u frizider od jabuka tresanja krusaka i td zabio sam ih u JABUKU ili KRUSKU ili DUNJU to iz njih ce piti sokove i ostati sveze a a i ja cekam 22 pa tamo dok krene vegetacija jos je jak mraz kod nas za spolja a ko ima uslova unutra to je nesto drugo vec
 
Ironman, pa zasmijavaš me kolega :) Upravo i govorim.

frenky9415, pa baš tako, mrazeva će još da bude, možda i dana sa "debljim" minusom, ko to zna.
 
ja sam koristio vosak od pcela + vosak od sveca nisam imao dovoljno i kupio par sveca vosak se greje(ja na resou) dok nebude teca ne mnogo vruc i kanta vode cim okalemljeni deo umocis u vosak onda ide u kofu sa vodom i bude izvoskiran kao na slici tako sam odradio pretprosle godine preko 1000 kom mislim da sam i postavio slike ali opet cu okacisti a prosle god isao sa ladnim mazao sa cetkom .
vosak nije glupost svako ko kaze drugacije nezna nista o kalemljenju
 
Ma nije vosak glupost vec si ti napisao glupost

Pise u komentaru

uzmes vocarski parafin istopis ga pa kada iskalemis samo vrhove stavis
Dalke, istopi se.
Jesmo li zapamtili?
Evo da ponovimo ISTOPI SE!!!!
Istopi se, znaci zagreje se, kad se zagreje on predje u tecno stanje i onda se u njega zarone kalemi. (ne celi, polako, objasnicu ti i to ako budes ovo shvatio: )

A ti si napisao:

Možda je vosak za kalemljenje sasvim dovoljan da se namaže? Dovoljno je tečan,
Dakle ti bi da mazes, nema zaranjanja. Ti kazes da je vosak sam po sebi dovoljno tecan (!?)

A kad sam rekao da je to sto si ti napisao budalastina i d aj evec objasnjeno kako se radi ti kazes


Upravo i govorim.

ti ne znas ni sta ti pises jbt :)

ps
E ako ovo ne mozes da shvatis stvarno i mnooogo glup.
 
Opet ne vidim u čemu je problem kolega ironman?
Valjda znaš šta je i da si nekad vidio vosak? Opušteno kolega, što si nervozan? Kažem ti, ponavljajući riječi drugih ne čini te to znalcem, upamti. :)
 
Kada je najbolje da se uzmu kalem grancice i koje debljine treba da budu, neki kazu ko olovka, ko cigareta..da li mogu i tanje.
Ja sam kalem grancice uzeo u februaru i cuvam ih zabodene u sitan pesak u podrumu , pesak svakih nekoliko dana nakvasim vodom da bude vlazan. da li je to u redu.
kako je najbolje da se sacuvaju do momenta kalemljenja.

Kad se moze kalemiti ,od kog datuma u martu mesecu, direktno napolju u basti podloge kruske, jabuke na tehniku procep i prosto spajanje i na koju visinu od zemlje se kalemi.
 
Biras debljinu kalem grancice u odnosu na debljinu podloge, koliko sam do sada zapazio bolje se primaju tanje kalem grancice bez obzira sto su nakalemljene na deblju podlogu.
Dobro si postupio sto si ih stavio u podrum bitno je da budu u hladovini da ne bi prerano krenuli pupuljci da rade. Mozes da kelmis odmah danas ako hoces a mozes i da sacekas da krenu sokovi u podlozi da rade(kada pocne sve da zeleni) posto nemas nesto puno da kalemis, a za visinu kalemljenja od nekih 10 cm pa na gore,neki kaleme i na 25 cm sve zavisi...
 
Poslednja izmena od urednika:
Evo jedna tresnja sto sam kalemio (2.03.2012) vec je poceo pupoljak da bubri i da se otvara ima da ga ove niske temperature ukokaju preko noci :sjasi:

 
Evo šta sam ja našao

www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]

Nanosi se četkom , suši se tri sata.
 
da , sa njom je lako raditi pogotovo je dobro jel ne mora da se maze voskom mesto spoja :)
 
Nazad
Vrh