Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Hvala Miroljube, nije problem i da se kupi kajsija, nego sam mislio da iskoristim jacinu podloge da brze izgura kajsiju.Mozda budem posadio i jednu pored ove dok ne vidim sta ce biti sa ovim. U svakom slucaju javljam sta sam odlucio
 
Znam da odje nije to tema (na orezivanju nema nikoga odavno)ali mogu li poceti sa orezivanjem jabucastog voca s obzirom da odje zna da padne snijeg u februaru lagano? Pozz
 
Znam da odje nije to tema (na orezivanju nema nikoga odavno)ali mogu li poceti sa orezivanjem jabucastog voca s obzirom da odje zna da padne snijeg u februaru lagano? Pozz

Možeš slobodno. Ja i kolega počinjemo rezidbu još početkom novembra jer imamo puno da režemo i režemo skoro do kraja Marta. Eventualno ako su mrazevi ispod -2, -3 onda ne režemo inače radimo cele zime.

- - - - - - - - - -

Da li bi valjalo da na kajsiju nakalemim pola kajsiju pola breskvu i da li valja uopste kalemiti breskvu na kajsiju ( divlju )?
 
Poslednja izmena:
Danas sam pripremao grančice za kalemljenje
1_84291048_IMG_20180129_143329.jpg
 
Ja sam danas iskalemio 25 oraha ( od trideset unetih, na početku priče... one pet su bile predebele u odnosu na plemke...pouka za ubuduće ,svakako treba birati tanje podloge ).
Plemke skidane sa četiri različita oraha držane u frižideru ,po znanom postupku, kao i za druge voćne vrste...Podloge su pustile pupoljke, neke su izbile po nekoliko cm. ...možda je trebalo neki dan ranije...ali...
Iskaljemljene i voskirane i vraćene u supstrat i na toplo...
Sad čekam dalje....

- - - - - - - - - -

Ja moram opet postaviti pitanje, za iskusnije...
Sinoć prošao pored škole u susednom selu i u dvorištu nekoliko ,onih žalosnih ili ukrasnih dudova...Ja skinuo plemke...
U šljivaru kod mene izbio odnekle dud i ostavio sam ga upravo sa tom namerom da ga okalemim...sa gornjim plemkama.
Recite mi može li to tako, da li će uspeti ...ili da batalim ...?
Znam da ću i sam videti rezultat , no da li je to ko "pevac na plovku" ili ...?

- - - - - - - - - -

Nisam očekivao da će mi se spojiti dve poruke u dva dana u jednu!!!!
 
Nisam iskusan, ali sam dud kalemio grancicom vise puta i prima se uvek. Cak su mi se primile i neke grancice koje su vec uveliko krenule. A zalosni se visoko kalemi.
 
zalosni se kalemi na neki od sta znam koliko hoces visinu 2-3 metra i kalemi ga po spratovima,an svakom spratu po 2-3 kalema minimum
 
Ima li neko iskustva sa kalemljenjem tresnje na Oblacinsku visnju? Nasao sam neki rad gde su drasticne razlike izmedju kalemljenja iz ruke u prolece i kalemljenje cipovanjem u avgustu. Samo ne znam dal su oni to nesto zeznuli il je stvarno bas velika razlika? Npr burlat im je bio nesto oko 35% prijema, dok su neke sorte iz ruke imale prijem i preko 90%..
 
Mnogo je polemike oko tog,to bi morao da listas,definitivno je da ne postoji ni jedan zasad sa takvim vidom kalemljenja,postoji mozda par stabala isprobanih,a i cemu sve to kad ima vise vrsta podlopa u ponudi
 
Ima onaj cica iz bolje zemlje, prilog o tresnji na oblacinskoj visnji. Po meni mislim da je oblacinska visnja, odredjeni klon, ili stepska visnja, i tu ima polemike, srpska gizela, ali bez navodnjavanja. Steta sto ne postoje studije na tu temu, mada mislim da se u NS rade neka ispitivanja. Ovo kazem kao laik, a voleo bih da konacno cujem strucno misljenje ili procitam studiju o tome u skorije vreme.

- - - - - - - - - -

Mislis na ovu studiju http://scindeks-clanci.ceon.rs/data/pdf/0546-8264/2012/0546-82641201156C.pdf

Interesantno, jer se meni tresnja na visnji primala iskljucivo na pupoljak, na grancicu je smolotocila i imala los prirast. Doduse prosle godine je zbog suse, predpostavljam, prijem na cip bio dosta losiji nego prethodnih godina. A i oni u studiji ne navode u kakvim je usovima bila podloga za vreme kalemljenja, da li je navodnjavana, temperatura,...
 
Nazad
Vrh