Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Ja sam probao na trešnji i jabuci. Kalemio sam pod koru krajem februara,samo moraš vezivati kalem grane kada se prime jer hoće pod naletom vetra da se odvoje.
54ac587985ea89677748224de0d2d829.jpg

1291f4e32b6004b09cdecc1582f38596.jpg


Послато са GT-I9505
 
I ja sam mislio da nakalemim na ramenim granama. Samo ne znam koliko bi bilo dobro kada bih kalem grancice skinuo sa kajsije i odmah nakalemio na ovu sljivu? Koliko danas? Nikad nisam prekalemljavao stara stabla...
 
Ovih dana skini jednogodišnje lastare i stavi u posudu sa peskom.Pesak dreba da je prirodno vlažan.
Lastari treba da budu 1/3 u pesku.Takvu posudu ostavi u nekoj tamnoj ,hladnoj prostoriji i sačekaj da vegetacija krene i onda radi.
:ppozdrav:
 
I ja bih da kalemim na deblje stablo, mada prvi put mi je da uopste nesto probam oko toga.
Evo klip>
https://www.youtube.com/watch?v=PbJheDOR4_I

Meni su samo problem kalem grancice, jer su tanke i nezne. Stabla sa kojih sam uzimao grane su stara i jednogodišnje grane su par mm debljine. Mene interesuje kakva kalem grana treba da bude da bi mi uspelo ovo kalemljenje pod koru na deblju podlogu. Inace sam probao (vezbao) kalemljenje na procep sa podlogom oko 2-3 cm debljine i tu odgovaraju i tanje plemke. U slučaju kod kalemljenja pod koru, vidim da mora grana da se gura i malo zakucava u podlogu.
 
Jel kalemio neko vinovu lozu? ono na licu mesta da se kalemi direktno na podlogu starije loze.
Ja sam probao 2 puta i nista mi se nije primilo a ove godine planiram opet pokusati.
Ako je neko probao i imao uspeha neka objasni ukratko sta, kako i kad :).
 
Ajde kad je kalemljenje u pitanju da i ja nešto priupitam. Nije klasično kalemljenje ali sam čuo da može.
Kažu da se u stablu duda izbuši rupa i provuče vinova loza malo zalijepi ilovačom i ostavi. I dud i loza dalje nastavljaju razvoj svako na svojem korjenu. Kad to sraste onda odsjeći lozu od korjena i ona nastavlja da živi iz stabla duda. Dali to može ?
 
Jel kalemio neko vinovu lozu? ono na licu mesta da se kalemi direktno na podlogu starije loze.
Ja sam probao 2 puta i nista mi se nije primilo a ove godine planiram opet pokusati.
Ako je neko probao i imao uspeha neka objasni ukratko sta, kako i kad :).
Kalemiš na engleski spoj ili jezičak. Uzmeš sa središnjeg dela loze, maksimalno da imaš dva pupoljka. Kalemiš negde pred kraj februara,zavisi od vremenskih uslova.

Послато са GT-I9505
 
Ajde kad je kalemljenje u pitanju da i ja nešto priupitam. Nije klasično kalemljenje ali sam čuo da može.
Kažu da se u stablu duda izbuši rupa i provuče vinova loza malo zalijepi ilovačom i ostavi. I dud i loza dalje nastavljaju razvoj svako na svojem korjenu. Kad to sraste onda odsjeći lozu od korjena i ona nastavlja da živi iz stabla duda. Dali to može ?
Čuo sam i ja da može.

Послато са GT-I9505
 
Kalemiš na engleski spoj ili jezičak. Uzmeš sa središnjeg dela loze, maksimalno da imaš dva pupoljka. Kalemiš negde pred kraj februara,zavisi od vremenskih uslova.

Послато са GT-I9505

A dal loza treba da place u to vreme ili da se kalemi pre toga?, to mene zeza pravi tajming jer ako kalemim previse rano nece uspeti a ako zakasnim opet nece uspeti :)

Ja pre kad sam pokusavao kalemiti plakala ko luda i nista se nije primilo.
 
Nazad
Vrh