Kako smanjiti kiselost zemljišta ?

cukaneca je napisao(la):
Miladin je napisao(la):
A šta je Kalk?
Dobijen mlevenjem prirodnog krečnjaka-sadrži kalcijum u obliku karbonata min. 90% CaCO3
Namenjen za neutralizaciju kiselih zemljišta http://www.granit.rs/kalk.html

To je vjerovatno bolje od hidratnog kreča u prahu. Jato nisam viđao kod mene u Bijeljini.
 
Рецепт који сам препоручио је тако димензонисан да не може да направи никакву штету,већ може само да буде на корист.
Миладине,тим инструментом можеш да мериш и ЕЦ па би било интересантно да измерене вредности пре и после заливања и прикажеш.
 
Deda Lala je napisao(la):
Рецепт који сам препоручио је тако димензонисан да не може да направи никакву штету,већ може само да буде на корист.
Миладине,тим инструментом можеш да мериш и ЕЦ па би било интересантно да измерене вредности пре и после заливања и прикажеш.
Na ovom instrumentu nema ec ali sam u planu uskoro da kupim i taj instrument. Kad siga već spomenuo možeš li mi objasniti tačno koja je prava namjena tog istrumenta. Jeli tačno da sa tim istrumentom mogu da izmjerim dali u zemlji ima malo ili previše đubriva. Poz.
 
Миладине,препиши или скенирај то што пише у упутству тог 4 у 1 инструмента па пошаљи да видим шта си то купио.
За мерење количине макро и микро елемената у тлу који су доступни биљкама користе се посебне технике .Исто тако помоћу тих техника се мери и количина макро и микро елемената у самој биљци која је предмет интересовања.
 
Deda Lala je napisao(la):
Миладине,препиши или скенирај то што пише у упутству тог 4 у 1 инструмента па пошаљи да видим шта си то купио.
За мерење количине макро и микро елемената у тлу који су доступни биљкама користе се посебне технике .Исто тако помоћу тих техника се мери и количина макро и микро елемената у самој биљци која је предмет интересовања.

Deda lala, ukucaj na guglu hidroponika i tu ćeš vidjeti opis za mjerač 4 u 1. Mene je koštao 60 km a juče sam u Bijeljini vidio isti takav ali drugi proizvođač cijena mu je 49 km. U hidroponici ćeš vidjeti i EC metar malo ih pogledaj pa da čujem tvoju preporuku. Poz.
 
Deda Lala je napisao(la):
S obzirom na cenu malo sam skeptičan što se tiče kvaliteta instrumenta.Kvalitetna sokoćala za našu upotrebu koštaju malo više novca a i radni vek im je duži.Tačnost da ne spominjem.
Čim ugrabim vreme videću na licu mesta šta je to.



Pogledaj i EC instrument zemljišta imaju više varijanti pa vidi šta je povoljno za nas, mada meni jedan agronom što mi piše recepturu kaže da đžaba bacam pare nego samo da đubrim ono što mi on napiše.
 
Миладине,употребљиво сокоћало за мале паре.Потруди се да га добро употребљаваш и брзо ћеш укапирати
колико је значајан за посао који радиш.
У важном послу који сви ви радите потребна вам је и мало другачија и поузданија опрема за чију употребу морате да будете добро обучени-истренирани.
Да би сте могли да реагујете брзо ,кака је биљкама то насушно потребно ,морате мерити садржај одн.количину макро и микро елемената у самој биљци.За таква мерења су одавно развијене методе и опрема.
Заједничко за све је да се врло брзо може реаговати након очитавања вредности мерења.
Најефтинија хемијска метода кошта око 1300 евра (комплет је за анализирање 100 узорака примарних и секундарних макро елемената).Ако хоћете да знате и стање микро елеманата то кошта још два пута више.
Електронски инструменти коштају више хиљада евра,али ту нема ограничења броја анализирања.Тачност је велика и поуздана а резултати су у дигиталном облику и ти инструменти имају софтвер да могу да израчунавају и количину макро и микро елемената које је нужно додати биљкама било као прихрану или као основно ђубрење у тло.
Post je spojen: [time]1300825497[/time]
_________________________________________________
Заборавих ,ништа не продајем.
 
Te skalamerije su skupe aja imam samo 0.5ha plastenika. zasad je dovoljno ph, ec, vlažnost zemljišta itd.
 
@Deda Lala,

Po ovome sto si pisao, po nekoj mojoj matematici, nekih 300gr CaCO3/m2 bi trebalo da popravi Ph za 1 na vise? Jesam li u pravu?
 
Interesuje me razlika izmedu kalcijum karbonata CaCO3 i kalcijum hidroksida Ca(OH)2 (hidratni krec sto se koristi u gradjevini) u svrsi smanjenja kiselosti zemljista. Naime receno mi je da se za to koristi kalcijum karbonat jer kalcijum hidroksid ima brzu reakciju u zemljistu a da se kalcijum karbonat teze razlaze i ima ulogu u rastresitosti zemljista.
Dali moze da se koristi kalcijum hidroksid za smanjenje kiselosti (hidratni krec za gradjevinu) i u kom procentu vise ili manje od kalcijum karbonata?
Recimo ako je propisano 1000kg/ha kalcijum karbonata koliko u tom slucaju ide kalcijum hidroksida/ha ?
 
Poslednja izmena:
То што ти хоћеш да радиш је најгора варијанта од свих могућих варијанти.Калцизација богати очеве а сиромаши синове.
Оно што сви ви нећете је да сваку њиву посматрате као ооооогрооомммнннууу саксију и да земљу прилагодите биљкама које ћете гајити.Наравно,то није ни једноставно ни лако и траје пар година али онда ћете се само смејати сабирајући летину.
Већ је подоста писано какве су препоруке за разне типове тла у циљу поправке квалитета и подизања вредности ПХ па мало прочитајте.За конкретне препоруке се ипак мора знати више параметара тла а врло често се без конкретног личног увида на терену не може дати било каква препорука.У овом послу се грешке не опраштају а очас се догоде.
 
:sta::sta::sta: Ako pitam ne znaci da cu uraditi tako, ima primera i onih koji su tako uradili pa tu nevidim da je potrebna "nojeva barka" zbog toga. Uradicu kalcijum karbonatom manjom dozom od propisane za zasad koji je tu planiran, pa sledece godine posle ponovne analize videti koliko je potrebno jos..............
 
Deda Lalo, ja nikako da ukapiram ovo za siromašenje sinova. Ako zemlju kalcifikujem da bih je popravio (Ph), to je valjda bolje nego da je naslede kiselu?
 
:sta::sta::sta: Ako pitam ne znaci da cu uraditi tako, ima primera i onih koji su tako uradili pa tu nevidim da je potrebna "nojeva barka" zbog toga. Uradicu kalcijum karbonatom manjom dozom od propisane za zasad koji je tu planiran, pa sledece godine posle ponovne analize videti koliko je potrebno jos..............
Uradi tako i nema da brines. Sigurno je sigurno. A mozes se iznenaditi kao ja, da ti pH skoci za vise nego sto si ocekivao.

- - - - - - - - - -

Deda Lalo, ja nikako da ukapiram ovo za siromašenje sinova. Ako zemlju kalcifikujem da bih je popravio (Ph), to je valjda bolje nego da je naslede kiselu?
Problem kiselog zemljista nije samo pH vec, vec i elementi u njemu. Kod kalcifikacije-kalcizacije dolazi do "oslobadjanja" elemenata. Ali sta ako ih ima malo. Sta ako dodje jos do nekakvog nus efekta usled kalcifikacije. Ne radi se dzabe obimne analize i elaborati za kalcifikaciju.
 
Ако можете да се домогнете сатурационог муља било би најбоље јер тло од њега има најнижи степен калцизационог "шока".Помаже затим доломитно брашно (полако се разграђује)па тек,ако нема баш ничег другог,онда креч.Наравно,у Вашем крају би морало да се у тло додаје обавезно макар прегорели стајњак а најбоље квалитетно направљен компост обогаћен земљишним организмима 5-7 кг по 1м2.Слично важи и за Церовац.
Вишедеценијским коришћењем само вештачких ђубрива тло је скоро остало без хумуса а самим тим су скоро прекинути природни процеси у тлу.Биљке сада углавном троше снагу на тражење хране и влаге за опстанак,тако да је примарни задатак биљке, доношење плода, постао секундаран.
У озбиљним државама сваки хектар ораница мора да има 1 краву или коња,1 свињу и 100 комада живине.Сакупљање,складиштење,прерада и употреба стајњака је на нама незамисливо високом нивоу па су им и приноси завидни.Квалитет приноса,као и здравствена безбедност и заштита животне средине се подразумева.
 
Pored manjeg saturacionog soka, i velikog procenta CaCO3, saturacioni mulj sadrzi i dosta humusa. Ima takodje i N, P, K. Radio sam analizu s.mulja, i nije kao sto pise u prospektu, ali takodje su neke stvari i bolje.
 
Jel moze neko da objasni sta je CaCO3 i na cega utice njegova kolicina? Kojim kulturama prija ako ga ima vise, a kojima ako ga ima manje...?
 
Pre dva dana razbacao njival na 52 ara 1640kg.(3t/h).Posto je mala povrsina,sve rucno obavili nas trojica.Potrudili smo se da sto ravnomernije raznesemo.Sada idem sa 70-80kg.map-a i stajnjak 1.5t.Ako je za vajdu,videcemo?.Najveci je problem sto ne mozemo jos da udjemo sa plugom koliko je tvrdo i suvo.I ove godine ljudi lome plugove.Katastrofa!.
 
Nazad
Vrh