Kako sam stekao imovinu ??

Поздрав форумаши. Да се представим,ја сам Бојан,84-то,из Мионице(Ваљевске),прошле године сам дипломирао на грађевинском факултету у Бг, са братом радим у нашој грађ. фирми дужи низ година.Због кризе у грађевинарству и што ме веома привлачи пољопривреда све више се бавим њом.Од пољо. механизације имам 539 90-и неко годиште,веома очуван,1800 сати, од прикључака вукао само дрварку пар пута годишње,остало возикање деде...Од земље 70ари,од тога је 30 под шљивом. Е сад пре 4 год сам проширио шљивик на свих 70 ари.Прикључке позајмивао.Задњих месеци купио грубер,плуг и тањирачу.Пре десетак дана узео 1.5 хектара,треба ових дана да уговорим и осталих 1.5хектара те парцеле ако ме буду чекали мало за новац.Е сад земља је код наса веома повољна,око 20е по ару.Од ових 1,5х 50ари је запарложено остало ливада. Напомињем да имам неколико багера,камиона,...тако да ми таква земља одговара јер могу лако да је санирам.Ту парцелу припремам за јесењу садњу.Могу да обезбедим огромне количине пилећег ђубрета тако да ми ђубрење не представаља велики издатак.Мало сам off теме јер ипак тек стичем.Планирам временом да купујем земљу и све да иде у засад шљива.Код нас у крају ретко ко обрађује,већина издаје другима.Цена 1еуро по ару.Могу да узмем веће површине у аренду и ту земљу планирам за ратарство. Прво бих посејао луцерку,јер једна фирма којој радим грађ. радове ради одливке за имт Бољевац тако да ћу преко њих у компензацију узети косачицу,сунце и воћарску фрезу.Скупио бих паре првенствено још за балирку.Надам се за време експлоатације луцерке да бих успео набавити осталу ратарску механизацију тако да после ње иде класика(кукуруз,пшеница...).Толико за почетак,сваки добронамеран коментар како да дођем до повећања домаћинства је пожељан.
 
Ajd da vidimo kako je to sve krenulo kod mene... Deda i baba (sa ćerkom starom 2 meseca) se doseliše 1955. godine iz Like , na bukvalno prazan plac, sa trošnom kućom i 1 kj zemljišta. Iako je u istom selu bilo i nekoliko bolje situiranih rodjaka (bliskih) koji su se doselili pre niko nije došao da mu ponudi bilo kakvu pomoć. Uz mukotrpan fizički rad (često gladni ,odricajući se svega ili iz nemaštine ), nošenje džakova u žetvi (bez crvene knjižice) ,kopanje , jednom rečju nadničarski rad...napravio je malu štalu (primitivnu) i kupio svog prvog konja. Sa njim je radio uslužno špartanje po nekad i ceo dan i tako danima. Tata se radja 1959...odlučili su da sade duvan, pošto su se preko fabrika duvana dobijali gradjevinski materijal ili novac (avansno). Na taj način je zaradio još 3 jutra zemljišta (sukcesivno normalno) , drvenariju za kuću , šupu,štalu od tvrdog materijala , preuredio je kuću ... u medjuvremenu je imao po dve krave, nešto malo svinja i živine. Tito donosi zeleni plan, tu negde 1976. kupuje IMT 533, drljaču trokrilnu,špartač dva reda IMT, plug IMT 755 ,kikindsku prikolicu. I dalje se sadi duvan. U medjuvremenu kupuje još zemlje , tetka se zapošljava sa višom ekonomskom školom u banci, tata odlazi na studije (ekonomski fakultet) . Preuredjuje se kuća povećava se broj krava na 4 , rade uslužni tov svinja. Tata dobija svog prvog fiću . Dolazi se do neke količine zemljišta od 10,5 jutara. Radi se nešto malo arende. Tata se zapošljava , kupuje se kosačica IMT ,prskalica 350 l Morava. Tata se ženi 1988. godine sa mojom mamom , tih godina su radili semensku salatu za slovence,dobra lova bila. Mama se zapošljava u banci sa ekonomskim fakultetom , radja se moj burazer 1989. . KUća se opet preuredjuje (uvek po nešto jer nije bilo para za sve odjednom). Drži se po 10 bikova, kupuje presu Banford (pogrešna investicija) ,presa nije bila ispravna ,posle par godina se prodaje , radjam se ja 1991. počinje rat posle par meseci ... dolazi ekonomska kriza... 1993. prodaje IMT 533 i kupuju IMT 539 . Od tada se nije mnogo napredovalo , osim povećavanja krava, sećam se da je bilo jedno vreme prepuna štala, 8-10 krava tu negde. Prošlo bombardovanje, pao Sloba, svi rade u firmama i dalje, buraz i ja škola, polako počinjemo da se interesujemo za poljoprivredju i počinjemo da radimo . Drže se svake godine po 5 bikova,par krava, krmača itd. Leta gospodnjeg 2002. i 2003. opet sadimo duvan ,2002. dobijamo 1000 maraka od duvana i kupujemo naš prvi kompjuter :). Izmedju 2003 i 2004 kupujemo 5,5 jutara zemljišta (uk. 16 kj ) uz to i dalje držimo bikove . Radja mi se mali burazer 2003. . Buraz i ja sve intenzivnije radimo , 2004. godine smo imali 12 krmača, 5 bikova, 2 krave i jednu junicu, prasića i tovljenika oko 100 komada ukupno (tovljenika maks 40). 2005 godine tata napušta posao, diže kredit od min.polj. i 2006. kupuje Rakovicu 65 S novu i Lifam presu novu, kupuje Prskalicu Agromehanika Kranj 440 l. Početkom 2006. godine tata kupuje Dačiju Logan novu na kredit, te iste godine u avgustu umire mi deda,infarkt. Mama se razbolela ,rak dojke, sreća početni stadijum, hemoterapije i sto čuda, hvala bogu dragom da je živa. Držimo po 10 bikova, krava i junica nakon dedine smrti odlaze u klanicu 2006. godine prodajemo fergusona. Uzimamo u arendu 20 kj . Drže se svinje i dalje. 2007. kupujemo setvospremač i plug vogel Noot 2 brazde . 2007. kupujemo LTZ 60 AB , (pogrešna investicija) ,prestajemo da držimo bikove, prodajemo Rakovicu i LTZ i 2009. kupujemo MTZ 820 eulux sa 740 radnih sati. Ja krećem na poljoprivredni fakultet 2009. godine i tu odlazi mnogo novca tako da preživljavamo. U poslednje vreme, prestajemo da se bavimo sa stočarstvom, samo za sebe, kupujemo još dva jutra zemlje , menjamo dvoredni za četvororedni špartač , drljaču staru prodajemo i menjam dvobrazni vogel za trobraznii, presu prodali. U planu je u neko dogledno vreme da se uzme državna zemlja u zakup , a uz to i širokoredna sejalica. Sve u svemu, dosta težak put mog pokojnog dede, bio je ponosan na mene i brata jer smo hteli da radimo. Ja sam mu zahvalan što je uspeo da stvori nešto za svoju decu i unuke.

p.s. 2008 godine prodajemo stan i kupujemo kuću u Bačkoj Topoli, i tu odlazi mnogo novca na sredjivanje kuće...
 
to sam nov clan ova tema mi se usinila prikladna da se predstavim svima.
Ja se zovem Stefan Nikoli *91 godiste iz sela klek kod Zrenjanina zivim sa majkom i sestrom u porodicnoj kuci. Rodjen sam na selu i kako vec to ide zavoleo sam poljoprivredu jer sam od mali nogu imao dodira sa traktorima masinam i ostalim stvarima. Zbog te ljubavi prema masinama i traktorima sam upisao srednju poljoprivrednu skolu smer - rukovalac mehanicar poljoprivredne tehnike posle te trogodisnje sam zavrsio i za poljoprivrednog tehnicara tako da imam dva smera zavrsena. Hteo sam i poljoprivredni fakultet da upisem ali tu me je nesto prekinulo.. U aprilu 2006 godine mi je iznenada umro otac i ja sam sa 16 godina osta sa majkom i sestrom na selu da se bavimo poljoprivredom. Posle njega je ostalo 7-8 krava traktor, sve prikljucne masine i 20 jutara zemlje. E tu je nastala prava borba ja prvi srednje pre podne idem u skolu posle podne kuci uvek ima posla krave moraju da jedu, traktor imt 558 na oko solidan sve fabricki ali motor katastrofa duva na sve strane ugarim 5 jutara 10l ulja sipa e tu sam mora da zrtvujem neku zemlju da bi sredio traktror jer necim moram raditi. 2009 godine me je zvao jedan covek sto ima 6 zmajevih kombajna 142 da vozim traktor kod njega u zetvi jer on covek radi samo usluge. tu mi je malo laknulo rintao sam celo leto ali sam pokosio moje zito za dz i jos sam zaradio tad za mene fine pare. Svake godine u zetvi sam kod njega, vozim kombajn pokosim moje i jos uvek dobro zaradim. 2010 sam poceo da radim kod jednog prijatelja sa kojim i sad radim, on i jos jedan covek zajedno se bave poljoprivredom ali imanje su prosirili i trebao im je neko ko ce svaki dan da radi nesto jer su oni zaposleni i ne mogu sve da stignu. Sve moguce poslove radim od mehanicara do sofera sam odrzavam 5 njihovih traktora 1 moj i celokupnu mehanizaciju. Obradjujemo oko 200 jutara ja mojih imam 20 ostalo je njihovo. Trenutno imam registrovano poljoprivredno gazdinstvo uplacen pio i kad imam vremena radim usluge sa mojim masinama najvise berem kukuruz. Imam zmajev berac 222 ostao mi od oca ali sam morao da ga sredim tako da sam pre dve godine sve pare sto sakupim ulagao u njega i sredio sam ga da mogu bez problema da radim. Prosle godine sam sredjivao traktor IMT 558 motor posle generalne sto sam uradio je odlican ali gume nikakve hidrulika osrednja. Svaki dinar koji sam ustedeo sa strane je otisao u njega i sve sam sam popravljao a mnoge popravke sam radio po par puta zbog slabog iskustva da ne pricam da sam poklopac hidrulike skidao 5 puta u jednom danu ko se razume bicemu jasno i sto. Tako da to je ukratko ta neka moja prica i predstavljanje ima jos puno ali ovo je najvaznije.
attachment.php
attachment.php
 
Poslednja izmena:
Sta nam naprica ovaj Ciric jos samo deda Zaharije da ga ubedi da gaji puzeve.Oooo bruko i sramoto.
 
Moj put: rad u inostranstvu u kombinaciji sa štednjom i učenjem kako se to poljoprivredom bave uspešni (pre svih u Sjedinjenim Američkim Državama), a zatim pokušaj da se sve to prebaci u Srbiju, da se investiraju novac i znanja i napravi profitabilna proizvodnja. Neće biti lako, ali mislim da su obrti u poljoprivredi mnogostruko veći u odnosu na druge proizvodnje. Nije važno samo raditi mnogo, važno je raditi mnogo, a pametno.

Pozdrav.
 
Kako je moj zivotni put tekao-tragikomedija.Ja sam inace 84 godiste.Do 12 godine sam ziveo u republici srpskoj krajini.Moj otac se tamo bavio ozbiljnijom poljoprivredom,imali smo za to vreme tri relativno dobra traktora.Imali smo apsolutno sve masine sem kombaja za psenicu i cisterne za osoku.Imali smo IMT 565 kupili ga u Martincima,imali smo rusa t40 duplaka i mali rus dt20 jedan klip (koji je vecinom sluzio za veliki krunjac usluzno je krunio kukuruz vukao prikolice jer mu je hidraulika bila defekt).Imali smo zmaj berac dvoredni prepravljen na bunker.Radili smo nasu zemlju nekih 4 hektara i u arendu (vise da kazem zemlju hrvata koji su napustili Mirkovce u ratu) negde oko 15 hektara stim sto je otac i usluzno sve radio.Ja sam bio dete ali sam taj 565 vozio barabar sa njim u berbi kuruza jel je bio lak na volanu i ispravan u tacku jer smo ga mi uzeli ja mislim sa 4 meseca starosti.Toliko sam bio mali da nisam preko haube mogao da gledam vec sa strane.Pored svega imali smo lep kazan za rakiju i cale je usluzno za usur pekao rakiju tako da nikad u zimu nismo imali ispod 500 litara rakije (koju za zimu popije vojska).Zivelo se odlicno,nafta bagatela Naftna Industrija Krajine radila punom parom.Nesrecne 1996 godine covek koji je vozio berac kod nas (nas radnik) isao sa tim 565 kod kuce posle posla da ujutro nebi isao peske do nas i to vece mu bio rodjendan i isao u selo po gajbu piva i nedaleko od moje kuce ima direktan sudar sa milicajskom maricom milicije sa Kosova.Traktor je marica gurala 15 metra u rikverc kad ga je sopila i na kraju od sve muke traktor pukne na medjuploci izlomivsi i plocu i kuciste menjaca,blok a glava od siline pocupa brezone iz bloka.Rezime price jeste taj da smo morali posto nam je trebao taj traktor da nadjemo tu medjuplocu pod hitno.Negde po prvom snegu znaci par meseci posle resimo da ga sklapamo ali medjuploce nigde.Jedan Kordunas koji je takodje radio kod nas kaze da negde na jugu kod njegove porodice gde sada zive (oni su u oluji razbacani po srbiji a sposobni muskarci odmah vraceni kod nas u slavoniju na ratiste te otuda taj kordunas kod nas).Ni on tacno nije znao selo kako se zove gde su njegovi smesteni ali znao je da je selo kod Varvarina.I zaiste on i cale sednu na bus i direktno do Krusevca (350 km za medjuplocu).U Krusevcu na otpadu nadju taj deo i da bi prenocili oni odu kod porodice tog Kordunasa Milana u selo Zalogovac nedaleko od VArvarina.Kad su se malo ugrejali pocinje sledeca prica,kordunas Milan prica mome ocu - "Slusaj Mile,mi smo najebali u oluji,Knina vise nema ja mislim da je najpametnije da i ti polako dok mozes trazis kakav plac za tvoje i da pocnes da zidas kucu i Slavonija kao i Banija ce kad tad da pripadnu Hrvatima."I stvarno tako moj Mile stavi prst na celo i shvati donekle da je Milan u pravu.Sledece jutro odu kod komsije Milanovog na kafu i taj komsija kaze da u jednom selu 10 km dalje ima plac i oronulu kucu ako caleta interesuje on bi mu to prodao jeftino.Sednu u auto i dodju na plac gde je danas moja kuca u selu Bosnjane kod Varvarina.Kuca od blata,crep nista,kroz zid vidis komsiju.Nigde betona sem santraca od bunara.Ima lep podrum i moj cale mu da 1500 maraka kao pola para.Sutradan mi ih cekamo kuci da sklapamo traktor oni dolaze cale kaze kupio sam kucu i plac u Srbiji.Svi nasi Mirkovcani su u Rumi,Novi sad (Adice),Sid,Srbobran.....on kupio kucu u okolini Varvarina (nikad cuo do tada).I to je prica o selidbi.Dve ture kamion i prikolica (3000 maraka) jedan tamic pun delova masina i rasklopljeni masina i iza tamica nasicanka prikolica (kao cirkus) a na nasicanki taj traktor jednoklipac.E sada za sve to i za plac se potrosila ustedjevina na prolece se pocinje praviti kuca i tu se daje zadnja ustedjevina a nista nisi napravio.Pocinje prodaja jedno po jedno.Do samog pokrivanja ostao je samo traktor 565 bez ijednog prikljucka sve drugo smo prodali.Poljoprivreda je ugasena,zemlje ni stope nemas.Otac ratni vojni invalid doduse pokretan ali izmucen kao isus i pretucen 1991 godine sa strane kolega iz Vinkovaca zato sto je bio Srbin.Dosao si na tudju zemlju bez icega samo sa zivom glavom na ramenima.Malo se usluzno oralo sa tim traktorom ali taj traktor vise nikad nije bio sto je bio pre udesa.Bez masina i on nista nije vredeo.Doslo je vreme da se popravlja tu smo ga ostavili pod oras cetiri godine.Kupovali smo tovne pilice i klali te prodavali po pijacama i lepo smo ziveli.majka je radila u hladnjaci,robija li kad se mora mora se.Dodje kupac traktor menjamo za tamica i 1000 evra.Te evre pretvorimo u moju vozacku i kupimo audija 80 starog te ga popravimo.Malo nam je boljeposlo pilicarenje te sklopimo neku takoreci farmicu,uselimo i tovimo 1000 belih pilica.Taman smo ih utovili i kad smo trebali da ih unovcimo dodje jedan prekupac iz Vrnjacke Banje lopov uze nam sve i nikad nam nije ni platio.Znaci uzeo nam sav imetak sto smo imali,kupovali koncentrat.Od tada do sada otac i ja idemo da zidamo lomljeni kamen po celoj srbiji,korita reka,potoka....Zidine starih gradjevina popravljamo,tvrdjave.Robijaski posao.Sa 18 godina otvaram privatnu preduzetnicku gradjevinsku radnju.Potom zaposljavan sest radnika,i danas radimo isti posao.Znaci pre 16 godine ja sam se osamostalio u tudjoj zemlji a prihod sam apsolutno preko ruku morao dvaput da provaljam.To nije drugari kamen za u dzep to znaju da budu stene velicine fice pa ti zidaj.I pre sedam godina upoznajem moju sadasnju suprugu.Bas u to vreme u toj 2007 umre joj baba,deda i majka u godinu dana i umre deda sa oceve strane godinu pre.Otac joj je bio direktor export-import u 14 oktobar u Krusevcu,ekonomista.Imaju lepe parcele ali zapustene radjene samo tek da se rade.U prici sa tastom vidim da on ima kapital i da njega apsolutno ne interesuje zemlja kao ni kuca.Covek se razocarao kad mu je zena umrla a ima novca voli da popije i da pojede i ja sam se sa njim odlicno slagao i razumeo sam ga.Kod njega zaticem imt 533 plug 755 i platon.To je bilo sve.Prvu godinu ja poorem sa ferdzom njive duboko i te godine imali smo lep prinos kukuruza i psenice.Sledece godine umre i tast,zenina baba pokupi kes koji je on imao.Sva imovina je bila prenesena na njega a baba ima samo pravo plodouzivanja.Sa njim konstantni problemi sud....I onda sednemo zena i ja tada i resimo stvar da mi obradjujemo zemlju da cuvamo nesto stoke.I to je to radimo nasu zemlju i zemlju u arendu.Ferbusona damo za LTZ t40 dv,plug zamenimo za OLT Sremac visoki klirens.I iz svojih usta prvo kupimo bure za prskanje,fisher 400 litara odlicno.Platon odem u sumu isecem hrast i istruzem i napravim stranice i patos posto je sve to trulo bilo.Sve njive nadjubrim sa pilecim djubrom te godine.Posle kupim kosu.Napravim drljacu,tu istu drljacu zamenim za roto frezu koja sluzi mi mesto tanjirace.Kupim jedna gumena kola kod nas tako zovu,zamenim drvenariju dovedem u odlicno stanje.Uz sve to udjem u staru kucu u kojoj niko nije 20 godina ziveo kod zene i renoviram od A do S,uvedem vodu,kanalizaciju,sazidam kupatilo,spajz.Renoviram svinjac komplet ogulim i izmalterisem posto je bio uu losem stanju.Posle napravim drvarku prikolicu 4 metra.Zatim napravim auto prikolicu.Kupim ovce i odmah kupim secku za kukuruznjak za snopove.Posto sam zamenio drljacu sada sam napravio drugu cetiri krila.Auto prikolicu zamenim za 4 elektro motora.Jedan elektro motor dam u zamenu za secku za kukuruz sa sve motorom samo slabijim.Imao sam jos tri motora.Dva motora dam za dvobrazni plug olt slavonac i kupim jos jednu brazdu od clana CIRA i pravim trobrazni za rusa.Kupim drugi traktor STEYR 29 konja.Tu secku zamenim za sejalicu za psenicu koju sada upravo sredjujem.Znaci za jednu auto prikolicu pravljenu dobijem sejalicu za psenicu i dvobrazni plug stim sto prikolica nije atestirana bila mislim da je to dobra trgovina.Kupio sam sunce vucno u Backom Petrovcu i presu za polutvrde bale.Proletos kupim ciklon 300 litara.Uzmem spartac IMT sa kutijom za vestacko djubre i sredim ga kao fabricki.Eto to je moja zivotna prica i kako mi kaze komsija stariji covek farmer - "Nije sto smo komsije i sto vas cenim ali vi bre se primate kao pirevina,ja da sam morao da odem iz moga sela ja bi crkao nikad nebih mogao tako da radim i da se borim kao vi".U svemu tome imam podrsku porodice i moje zene bez njih tesko bi sve to islo.Ali sve je to na nekoj slaboj poljoprivredi nekih sve skupa oranica oko 6 hektara i manje sada imam toliko ali sam razorao livade.Kosim oko 3 hektara livada.Nije to nista ozbiljno od cega moze da se zivi ali radim imam strasnu volju i nemam velike ambicije.Moj neki moto je kad nesto radis racunaj na najmanje sto meozes da dobijes sve preko toga je premija i to tako i jeste i tako ja zivim.Mlad sam pa se jos dajem u taj kamen tj zidanje kamena tezak je to posao ali tu je i malo vec priliv novca te i iz toga ulazem u poljoprivredu.Ja se divim ljudima koji nisu ozenjeni i koji rade - ja ne mogu sebe da zamislim bez porodice oni su moj podsticaj mene ne zanima dal ce drzava da da subvencije ja nisam ni gazdinstvo registrovao meni je bitno da mi moja porodica daje podrsku i subvencije.Volim poljoprivredu i mucim se kao i svi i dalje kupujem masine necu da stajem i povecavam posede u arendi nisam finansijski sposoban da kupujem zemlju.Mozda cu da budem sada to nisam.Eto nadam se da je neko nesto naucio iz moje muke i da ce da promeni ono sto ja nisam znao.
 
Nazad
Vrh