Kako naoštriti raonike od bor-manganskog čelika?

Odg: Kako naoštriti raonike od bor-manganskog čelika?

Više mi je bitno dali je drug zadovoljan daskama ?
 
Odg: Kako naoštriti raonike od bor-manganskog čelika?

Jeste, zadovoljan je sa daskama.Danas sam bio sa njim i već kada sam krenuo kući pitao sam ga za debljinu dasaka,mrzilo nas je da se vraćamo po šubler ali on kaže da su debele oko 7mm.
 
Odg: Kako naoštriti raonike od bor-manganskog čelika?

Sto se tice ostrenja tih raonika.Ja sam nasledio od dede ostrenje sa velikom brusilicom i kamenom za brusenje i polako da se ne pregreje ivica,a,oduvek smo ih ostrili sa GORNJE STRANE!!Zato sto donju stranu sam zemlja sjeda pa se ostri. :D :D
 
Odg: Kako naoštriti raonike od bor-manganskog čelika?

Dukej,ja sam novi na forumu, neki dan sam se prijavio,vidim da imaš problema sa raonicima.Inače student sam poljoprivredne tehnike na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu,uskoro treba da završim,ne govorim ti sve ovo da bi se hvalio,nego da ti kažem da kada su raonici upitanju postoje:samooštreći i iskivajući raonici.Ako su samooštreći nema oštrenja,nema iskivanja,radiš sa njima dok se ne potroše,a potrošeni su onog momenta kada ti oštrica raonika dostigne debljinu između 2,5-3 mm.Ako su iskivajući raonici,ispravnost oštrice raonika se održava isključivo iskivanjem i to kada oštrica raonika dostigne debljinu od 2,5 mm,obično iskivajući raonici izdrže najviše od 3-5 iskivanja.Taj te je debelo prevario,bez obzira da li ti je prodao samooštreći ili iskivajući raonik,ne sme debljina oštrice novog raonika da bude 4 mm.
 
Odg: Kako naoštriti raonike od bor-manganskog čelika?

Ok, nek me je prevario! Kaži ti meni šta ja sad da radim, (odnosno već je urađeno, ali da nije šta bi ti uradio), da li se ti raonici oštre ili otkivaju? :ppozdrav:
 
Odg: Kako naoštriti raonike od bor-manganskog čelika?

Ovo da se ne smiju "navuci" brusilicom kaze knjiga, a praksa kaze sasvim suprotno...

Imam samoostrece lemese na dva pluga i kad sam kupio ovaj s Vogel glavama, ljudi iz sela su odmah hvatali za lemes i tvrdili kako ih moram skinuti i odnesti na pokivanje jer su debeli... Po njihovim rijecima, lemesi na IMT plugovima 80-ih godina nisu dolazili iskovani, ni zakaljeni, nego samo u grubo ispresani i kad kupis plug novi, lamese skidaj i nosi na pokivanje.

Da se vratimo na temu. Lemese, naravno, nisam skidao, nego sam otisao s njima orati i da vidis kako im se lijepa ostrica formirala i ne moram ih skoro dirati.

Drugi par lemesa je takodjer na IMT plugu. Lemesi su poljske proizvodnje i uopce nisu bili skupi. vec ih imam 3 ili 4 godine na plugu 755 i vec su se dosta naorali. Tek prosle godine sam ih malo "popravio" brusilicom, jer su jos dosta "visoki" a malo zatupljeni, i posto ce pet 539 vuci taj plug, malo sam napravio ostricu.

Lemese ako i treba ostriti, oni se ostre SAMO I JEDINO S DONJE strane. kad ga odozgor naostris, zemlja ga potrosi dok kazes "keks" i opet imas tup lemes koji se brzo trosi. Ako je lemes dovoljno visok ("Stariji" od plaza i pete pluga) najprije se brusilicom malo stanji meso i onda se navuce ostrica na lemes i da vidis, nema problema ni s brzim trosenjem nit s cestim ostrenjem.

Ovi poljski lemesi su poorali debelo preko 100kj bez da sam ih dirnuo. Jos uvjek su imali ostricu manju od 1mm i jos uvijek su dobri po pitanju ostrice, samo im moram neki spic izmisliti, jer su se poceli zaobljivati na vrhu.
 
Odg: Kako naoštriti raonike od bor-manganskog čelika?

Pa ako su iskivajući ja bi ih odneo kod kovača da ih iskuje,nema druge.Ako su samooštreći stavio bi ih na plug i teraj,oni će se sami naoštriti.
 
Odg: Kako naoštriti raonike od bor-manganskog čelika?

@ Pecić

Ok, razumem ja šta ti meni kažeš, ali ja sam i postavio temu jer nisam znao da li su otkivajući ili samooštreći. Pošto nemaju onaj navareni pojas sa tvrdom elektrodom nisam mogao da tvrdim da su samooštreći. Opet, zbog materijala od koga su napravljeni nisam mogao ni da tvrdim da su otkivajući jer se termičkom obradom ovog čelika gubi njegova tvrdoća.

Kao što sam već napisao ranije, raonike su mi naoštrili brusilicom u firmi gde sam ih i kupio (one sa slika sam menjao za identične ali sa izmenjivim vrhom, pa su mi oni onda ponudili da ih i gratis naoštre). Raonici su uzorali svega 33 kj i izgledaju kao da nisu ni orali, ali to je i očekivano jer je to malo jutara da bi se primetilo neko trošenje. :ppozdrav:
 
Odg: Kako naoštriti raonike od bor-manganskog čelika?

slucajno sam pogledao ovu temu pa rekoh mozda vam ovo moze pomoci.ja sam kamenorezac i mi koristimo vodu kad brusimo kamen da ga nebi upalili i promenili mu boju.imaju specijalne flex brusilice 2000 ortaja kojima kroz osovinu prolazi voda i hladi kamen dok brusim. ja ovako ostrim nozeve za kucu.kad hocu dobro da skinem kamena da bih napravio oblik ja koristim dijamantski brus i normalnu brusilicu od 6000 obrt. 2000 w .nju drzim u jednoj ruci za gornji drzac a drugom rukom drzim crevo sa vodom i donji drzac gde je prekidac.mozda vam ovo pomogne da hladi metal dok formirate ostricu raonika.uzmite parce nailona i vezite oko sebe da vas voda ne isprska,cizme obujte.e sad,ako niste vesti,postoji opsnost od struje-bolje zamolite nekog ko radi kamenorezacki posao da vam naostri.kupite samo grubi brus za metal posto vama fino ostrenje ne treba
 
Odg: Kako naoštriti raonike od bor-manganskog čelika?

Kad sam radio plug kod majstora mogao sam da iskopam raonike koji su samoostreci ali to nebih nikako za moje potrebe.Naime imali smo takve raonike koji su doneseni na prepravku jos ne montirani.To je strasno za videti,dali su svi takvi ili samo ovi koji su kod majstora bili neznam.A da stavim nekovan raonik na plug-nema price.Drugo je kovanje a drugo ovo sto smo videli-masinsko brusenje raonika kako bi se dobila zadata ivica i ugao.I ostavljen zazor tjdebljina 4 mm i tako to da ide u zemlju nisam bas siguran :sta:
 
dukej, tek sads sam primetio temu ( nazalost ) raonike mozes slobodno otkovati ali pazi da temperatura neprelazi 1200 stepeni celz, a ako hoces da ih brusismoze i to samo ce ti trebati dosta brusnih ploca !
 
Hvala @bokib!

Kao što rekoh, raonici su na plugu i još dosta godina (s obzirom koliko imam ja da orem) bi trebali da rade posao pre potrebe da se ponovo naoštre. A kad dođe do toga, onda ću ih možda i sam probati otkovati (ako vidim da bih to mogao sam uraditi, za sad nema šanse).:osmeh: Koja boja bi odgovarala tim 1200 stepeni?
 
iz " crvene " u " narandzastu " (da ne postanu skroz narandzasti) tu samo omekani da moze lepo da se otkuje, nemoj kaliti posle samo ostavi da se ohlade i sigurno nece promeniti sastav.
 
Nazad
Vrh