Kako kuvate kotlic/gulas ?

Чит'о ја, чит'о, ал' нигде не прочито: главни зачин за гулаш је ким. Значи гулаш без говедине и кима не иде, није гулаш већ паприкаш.
 
Један од многих...

p1040063.jpg


p1040069.jpg


А ево и главног места окупљања.

 
Мање-више то је и најважније за свако јело, ма како га ко називао. Али ја сам само желео да нагласим да је једно гулаш у правом смислу те речи, а друго јела која су њему налик а која су из њега проистекла - али нису гулаш: перклет, паприкаш и токањ.
Значи, гулаш подразумева: свињску маст, говедину, црни лук, алеву паприку, говеђу супу, со, ким, (бели лук, парадајз).
 
Poslednja izmena:
Мање-више то је и најважније за свако јело, ма како га ко називао. Али ја сам само желео да нагласим да је једно гулаш у правом смислу те речи, а друго јела која су њему налик а која су из њега проистекла - али нису гулаш: перклет, паприкаш и токањ.
Значи, гулаш подразумева: свињску маст, говедину, црни лук, алеву паприку, говеђу супу, со, ким, (бели лук, парадајз).

Sve potvrdjujem sem kima. Njega samo po zelji a i ne mora i isto ce biti gulas. Daleko je najbolji od govedine, ni jedan nema snagu kao govedji.
 
Ovciji gulas:

Ovčetina od buta – 1,2 kg; mast – 800 gr; crni luk – 2 glavice; krompir – 1 kg; zelena paprika; paradajz; beli luk; mlevena slatka paprika; kim; so. Za njoke: brašno – 1 šolja; jaje – 1 kom

Sprema se i kod nas, u okolini Subotice naročito, a najbolji ukus ima na obali Palićkog jezera. Zato, valjda, i Mađari ovo rado kusaju na obali Balatona.

Ovčije meso se iseče na komadiće za zalogaj, opere, prelije vrelom vodom i zatim u hladnoj ponovo dobro opere. U jednoj šerpi otopi se mast pa proprži sitno iseckani luk. Doda se aleva paprika, dolije malo vode, ubaci meso, doda pola glavice iseckanog belog luka. Poklopi se i na laganoj vatri krčka dok do pola omekša. Tada se ubaci na kocke isečeni krompir, zelena paprika i paradajz. Nalije se toliko vode da kad se sve dobro skuva ostane čorbe.

Od jaja i brašna naprave se njoke, što se na samom kraju ukuvaju u gulaš.
 
Pošto ovdje ima dosta starih majstora, ima jedno pitanje.
Hoću da kupim kotlić od inoxa pa me interesuje da li je dovoljna debljina 1mm. Prodavac sa kojim sam razgovarao me naravno ubjeđuje da je to dovoljno, ali ja sam nešto skeptičan ipak 1mm.
Inače do sad sam kuvao u emajliranom, gusanom, kotliću napravljenom od bačve za točeno pivo isl.
Od inox materijala (pored šerpa naravno) posjedujem kotlić napravljenom od pivskog bureta i to je fenomenalan materijal sa veoma debelim zidovima otporan na sve. Međutim prevelik mi je (25l), a žao mi ga da ga smanjujem pa sam odlučio da kupim drugi manji od jedno 10l
 
Mislim da je kod mene 1mm inox i mogu ti reći da sam zadovoljan,lagani su i zahvalni za održavanje(nerđaju) a nisu ni skupi tako da nemožeš nikako pogrešiti.A brzo se ugreju i prokuvaju,netraže puno toplote za zagrevanje
 
Danas kuvao kotli' od tri vrste mesa : domaća srnetina , svinjsko i goveđe , začini po našem ukusu da mogu i geca da jedu ,kotlić za 12 osoba ostalo par kašika čorbe u njemu:ppozdrav::bravo:
 
Pošto ovdje ima dosta starih majstora, ima jedno pitanje.
Hoću da kupim kotlić od inoxa pa me interesuje da li je dovoljna debljina 1mm. Prodavac sa kojim sam razgovarao me naravno ubjeđuje da je to dovoljno, ali ja sam nešto skeptičan ipak 1mm.
Inače do sad sam kuvao u emajliranom, gusanom, kotliću napravljenom od bačve za točeno pivo isl.
Od inox materijala (pored šerpa naravno) posjedujem kotlić napravljenom od pivskog bureta i to je fenomenalan materijal sa veoma debelim zidovima otporan na sve. Međutim prevelik mi je (25l), a žao mi ga da ga smanjujem pa sam odlučio da kupim drugi manji od jedno 10l
Inox kotlići su odlični za održavanje, ali najbolji kotlić je bakarni, bar što se tiče provođenja toplote
 
Taj kotlic ima vise od 30 godina. Kupila ga tetka, posle nasledio moj otac, a sad je kod mene. Jako dobra stvar, samo kad je malo vece drustvo onda bi nam trebao veci. Malo je zahtevniji za odrzavanje, jer moze da oksidira ali to nije mana kad se redovno odrzava. Ima nesto u tom metalu kao sto si i ti pisao.
 
Nazad
Vrh