Kako i sa čime odseći rep kod jagnjadi (Kupiranje)?

Odg: kako i sa cime odseci rep kod jagnjadi

stavljam gumicu na treci prsljen/zglob/ repa. par puta sam se zezno i nisam potrefio zglob ali sam to resio dobro ostrim nozicem. malo povidon joda i spreja za povrede resava problem. nisam nikada imao uginuce zbog repa. inace muskima ne skidam rep jer ne vidim svrhu. ranije je zbog prodaje pa su govorili kao vidis nema rep to je 'sigurno w".
 
Odg: kako i sa cime odseci rep kod jagnjadi

Ja praktikujem da gumicu stavljam samo zenskim jagnjicima...iz vise razloga(vidi se polni organ,tako da mozes predvideti kada je ovca spremna za parenje...lakse jagnjenje...).A sto se tice trovanja i tih problema...to do sada nikad nisam imao...
 
Odg: kako i sa cime odseci rep kod jagnjadi

repovi se krupiraju iz više razloga jedan od razloga je baš to kod ženki se lakše vidi polni organ i lakše se vidi kad dodje blizu jagnjenja a i iz higijenskih razloga a kod muških se to radi iz higijenskih razloga i iz estetskih razloga postoje predeli gde je krupiranje nezamislivo a sa gumicama se to odradjuje vrlo lako efikasno i bezbolno
 
Odg: kako i sa cime odseci rep kod jagnjadi

Ja neodstranjujem repove jer nevidim razloga za to iako je bolja higijena i lakse je pratiti ako dodje do kakvih promijena narocito u vecim stadima.Moj kolega to radi ali ispod treceg prsljenja jer ako je jako kratko onda se ljeti prilikom velikih vrucina muhe skupljaju hoce "upljuvati"itd pa zna doci do infekcija.Ovo sam vidio svojim ocima kod kolege i nesvidja mi se taj poduhvat ali on i dalje radi to ali ispod treceg prsljena sa gumicama za kastriranje.
 
Odg: kako i sa cime odseci rep kod jagnjadi

ja praktikujem da jagnjetu "odsecem" rep na 2 prsljenu...jel onda ima dovoljno dugacak rep da ga pomera i tako brani od muva...tako da nemam tih problema... ::namigivanje::
 
Odg: Kako i sa čime odseći rep kod jagnjadi?

Diskusija se zahuktava,kupirenje repova između 3 i 4 repnog pršljena,to taman pokrije stidnicu(tu se u vreme mrke pojave kapi semena na koje dođu muve,izbace larvice-mioza se sručno zove,zahteva intervenciju,zbog toga treba ostaviti patrljak)njime se ovce štite.Stidnica se vidi i ne smeta kod porođaja.Kod ovnova izgleda lepše,ovce kad balegaju podignu malo rep tako da se ne zaprlja.Verujte mi ja sam veterinar
 
Tako je zmaj, da urban to se desava iako vidim da ponekad ljudi se ismijavaju sa necijim odgovorima pitaju i opet rade po svome,ali to je sve za ljude i neljude.Ja nekorupiram repove jer (po meni)nagrdjuju ovce i nevolim to iako je lakse sve pratiti kad je korupiran jer se lakse vidi kad dodje do problema sa vimenom,kod stidnice i analnog otvora itd.I nespasavam sto se spasiti neda jer prihod puta rashod =x,a sad nek moderator opet makne temu zbog moje iskrenosti ako treba.
 
naravno da se nisam ismevao niti ću jer nisam zbog toga ovde i poštujem svačiji stav i mišljenje svako ima pravo na svoje mišljenje, ja sam u francuskoj video sve repove do korena posečene i oni su nam objasnili sve prednosti toga načina i sam sam se uverio kod sebe da je tako kako su nam ljudu rekli i do sad nije bilo problema a svako u svom ovčarniku nek radi kako hoće i uspešno mu bilo
 
Drug nisam rekao tebi rekao sam opcenito da se pojedinci ismijavaju ponekim iskazima.Ok sve se da ako je na malo ali kad je puno ovaca i jos sto kakvog posla a radne snage malo ili nikako a covijek je primoran da drzi jer nema od cega dijecu skolovati dijeca zenska,zdravlje lose,pola vijeka preslo se, drzava u "banani"pa bilo koja republika eks Juge onda se postavlja pitanje sta i kako je ispravno.Kod nas glasi uzrecica u gazde su i goveda pametna.
 
kod secenja papaka kada se odsece dali treba papke oprati ili sapirati sa nekim rastvorom. cu sam da neki natapaju papke sa plavim kamenom posle secenja.
 
Ako nesepaju nenamaci s niscim samo obrezi da pravilno staje samo si zadavas posla bez potrebe a nesmeta namociti isto kao u more saku soli baciti da bude slanje.
 
entuzijasta je napisao(la):
mislim da ima smisla to sa ostavljanjem malog repica ne samo leti zbog muva nego i zimi zbog hladnoce, da koliko toliko zastiti analni otvor... po meni...
konja nema, ako izuzmes mene :haha:
pa i lepa devojka je jos zgodnija u tangicu,nego da je gola :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1267638515[/time]
_________________________________________________
ostavite ovcama tangu da bi ovnovi imali motivaciju
:ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
zorami je napisao(la):
kod secenja papaka kada se odsece dali treba papke oprati ili sapirati sa nekim rastvorom. cu sam da neki natapaju papke sa plavim kamenom posle secenja.
Uvijek poslije sječenja papaka perem papke sa otopinom plavog kamena, još dobro naropim dlaku iznad papaka pa da se cijedi niz papak kad se ustane.Mislim da je to dobro.Za par minuta pobijeli sve što nije eventualno zdravo, dezinficira se međupapčani prostor, od kojeg obično počinje šepavost.To obavezno radim u rukavicama, jer je otopina dosta agresivna.
 
Evo da i ja kažem koju o kupiranju.Vidim da se piše kako su janjci otrovani nakon kupiranja repova,što je smiješno,govorim to jer znam o čemu se radi.Nikako ne može doći do otrovanja nakon kupiranja,jer je to beskrvna metoda kojom sprječavamo krvotok i time se počinje proces sušenja i odvajanja kupiranog dijela repa.Do tzv. otrovanja može doći nakon odsjecanja repa,ili nakon ulaska patogena kroz pupak.
Da razjasnimo takodjer da nema problema ni kod kupiranja repova ni kod starijih grla.To znam iz iskustva jer smo kupirali ovce i nema frke s time.Treba duže da rep otpadne,ali je sigurna i pouzdana metoda.
O visini kupiranja ne bi se trebalo generalizirati,jer svaka pasmina ima svoj standard.To opet može ovisiti o gazdi,ali najviše o zoohigijenskim prilikama.Britanske pasminw(Suffolk i sl.) se kupiraju visoko,tako da praktički ni nema batrljka repa,jer je njihovo autohtono obitavalište otočna hladna oceanska klima u kojoj nema toliko muha od koje bi se ovce trebale braniti.Kod nas je to druga priča i obavezno je ovci ostaviti repa bar da pokrije vulvu,kako ne bi došlo do pljuvanja muha.

Kad stignem,poslikat ću postupak kupiranja pa da imamo i to na forumu.
 
@abrkili
Prvi put te vidim na našem Forumu Ovčarstvo i ..., uz dobrodošlicu i uspešno post-ovanje samo da napomenem da već video tvoju veliku i kvalitetnu aktivnost na hrvatskom poljo forumu ::svaka cast::, što naravno očekujemo i ovde.

:ppozdrav:
 
Prije neki dan sam bio kod kolege koji ima 180 ovaca, uglavnom Wirtenberga, svakodnevno su na paši.Kada je kupirao repove radio je to vrlo visoko, gotovo na 2 zglobu repa.Cijelo ljeto ima problema, jer malo-malo pa neka ovca ne može mokriti jer obadi polože jaja u vaginu i razviju se crvi pa sve natekne.
Važno je upozorenje koje je napisao abrkili, da kod nas treba paziti da se ostavo dovoljno dug rep da pokrije vulvu.
 
Maestro je napisao(la):
@abrkili
Prvi put te vidim na našem Forumu Ovčarstvo i ..., uz dobrodošlicu i uspešno post-ovanje samo da napomenem da već video tvoju veliku i kvalitetnu aktivnost na hrvatskom poljo forumu ::svaka cast::, što naravno očekujemo i ovde.

:ppozdrav:

naravno.samo sad treba vise vremena za 3 foruma,ali trudit cu se koliko mogu.
 
Nazad
Vrh