Kajsija

Diferenciranje cvetnih pupoljaka za narednu godinu pocinje od 15. avgusta pa se zato preporucuje zelena rezidba do tog roka. A amino kiseline i mikro elementi idu da biljka lakse preboli stres narocito sto je iscrpljena velikim rodom ove godine. Treba je pripremiti da rodi i iduce.
A sto se tice orezivanja i prskanja tvog buduceg zasada to bi bilo isto kao kada bi u svojim dunjama primenio isti princip. Moze ali zasto ako je dokazano sta je bolje za biljku.

Što se tiče dunja samo što im ne dajem "tičije mleko"... jbga mora... A što se tiče kajsija podigao sam ja "normalan" zasad na 5x4 i tu režem normalno ali ne preterujem sa hemijom, a ovo što spominjem kajsije na 6x6 to ću da sadim na pčelinjaku ima prostora pa greota da stoji prazno. Imam posađene dunje, šljive, trešnje i kajsije, i od svega toga kajsija traži ubedljivo naj manje hemije. Što se tiče kajsije pitanje je šta je dokazano da je bolje za biljku, godinama u nazad se nemenja sortiment i podloge na koje se kalemi... a mi bi baš da menjamo način gajenja.
 
Do pre desetak godina kajsije u mom kraju se nisu ni orezivale ni prskale. Danas to vise nije moguce. Ko tako radi ima rod jedino kao izuzetak kakva je bila ova godina.
Sto se tice kajsija u pcelinjaku slazem se da treba teziti minimalnoj hemiji.
 
Nisan, ne lovin :p Šta nađen pustin da ide ća.

U Hrvatskoj nema kajsija tj marelica, na pijaci se prodaju sitne kao u evropi, nema krupnih kajsija, sve kalibar jedva 40. Cena na pijaci je oko 30 kuna, puta 17 za u dinare znaci 510 dinara kilo. Grozdje je 20-30, breskve 30. Jabuke nisam video ni jednu.
 
Pozdrav svima. Nov sam na ovom forumu ali ga pratim vec duze vreme. Imam oko 30-ak stabala kajsije i planiram ove jeseni da zasadim jos oko 200 stabala, pa me interesuje da li je neko imao iskustva sa rasadnikom Polis-mzs, posto su im cene dosta povoljne.Hvala.
 
Pocele pripreme

Razno_avgust_2017_101.jpg
[/URL][/IMG]

Razno_avgust_2017_103.jpg
[/URL][/IMG]

Razno_avgust_2017_106.jpg
[/URL][/IMG]

Razno_avgust_2017_107.jpg
[/URL][/IMG]

Razno_avgust_2017_108.jpg
[/URL][/IMG]
 
@pele

Koje sorte planiraš, na koji razmak? Činimi se da si negde pisao da si sadnice već naručio?
 
@pele

Koje sorte planiraš, na koji razmak? Činimi se da si negde pisao da si sadnice već naručio?
Porucio sam jos u martu u V.Drenovi-Kalem produkt.Idem sa ns4,zaklopacka ruza,dm1,bergeron,krupna rana,roksana.Razmak 5x5

- - - - - - - - - -

Pozdrav svima. Nov sam na ovom forumu ali ga pratim vec duze vreme. Imam oko 30-ak stabala kajsije i planiram ove jeseni da zasadim jos oko 200 stabala, pa me interesuje da li je neko imao iskustva sa rasadnikom Polis-mzs, posto su im cene dosta povoljne.Hvala.
Ja ne znam za njih,verovatno su tvom kraju ili?
 
Nisam.Nesto sam ranije dopunjavao od njih.Podloga standardna,dzanarika sa stenley posrednikom.
 
Nisam uzeo,negde sam procitao da je sk1 i sk3 od Keserovica na crnom trnu ali ja to nigde nisam nasao
 
Gledali smo svi taj filmić barem po jedanput u voćarskoj karijeri... ali sa svim preduslovima koje svako od nas ima teško da se nešto od toga može primeniti. Sve je tu urađeno kako treba od nadmorske visine preko navodnjavanja, sadnica i podloga i pg zaštite a možda i antifrost sistem. Ipak za to treba da se debelo uloži i da se, ako nemaš kontakt za otkup, kajsije opet prodaju po 40 dinara... što znači da ti treba količina i kvalitet i siguran otkup... sve to znamo i to bi voleli svi mi ali teško....
 
Ma ja hoću da posadim jedno 40-50 komada, da imam za sebe za rakiju, a hteo bi neku manje bujniju podlogu pa da mogu gušće da sadim...


Inače dja sam bio u ovom voćnjaku, ako se neveram pre 2 godine, da vidim trešnje, a gledao sa i kajsije, ali nisam mnogo obraćao pažnju na sistem sadnje sortu i podloge, sećem se da sam ih probao i da su bile vrlo ukusne...
 
DA ali bujne podloge kasno ulaze u rodnost, a i mora veći razmak sadnje, a ja bi da već u 3 godini imam roda... Da za rakoju sam mislio, a verovatno i pekmez za kuću...
 
А, ја сам мислио да си ти млад :). Црни трн на џанарици такође касни са родношћу. У Италији има пента и тетра (једна је од њих добра, пише у књизи). За слабо бујне подлоге треба наводњавање.
 
Nazad
Vrh