Kajsija

Видио сам знакове шарке на коштицама једне кајсије. На плоду и лишћу нема знакова шарке, а плод је сладак. Не знам да ли да сјечем то стабло или да оставим. Плашим се заразе осталих кајсија. Али и да посјечем ту су комшијске шарком заражене шљиве.
 
Nemas problem, ima toga i kod mene, desi se i na plodu da ima kao prsten nacrtan ali joj to ne umanjuje trzisnu vrednost a nisam primetio da kao sljiva opadaju pre nego sazreju, opadaju normalno kao i sve kajsije pa se desava da bude i neka nezrela naravno.
 
Meni je na mladim kalemovima primetna sarka na nekim ,razmisljao sam dali da ih odmah menjam dok je vreme ali niko mi ne garantuje da nece biti ni na drugim sadnicama koje kupim.Rasadnicari imaju neku klauzulu da 500 metara oko rasadnika ne sme biti napustenih vocnjaka ali kada uzme kalem grancicu u Grockoj on nezna dali je zarazeno drvo sarkom ili nije .Ovo sada sto je sarena kostica nije alarmantno bice nezgodno kada predje na plod budu kocentricni krugovi po njoj i kao neke fleke i te sarene cu da proteram kroz lulu na kazanu a sad koliko mu treba vremena da zarazi ostale neznam nadam se da to ide sporo ,ali gledam ove kajsije sto donose proizvodjaci iz Beogradskog regiona tu je uletela sarka samo tako sareno da nemoze biti sarenije, sigurno je nema na podlozi vinogradarska breskva sad nemam vremena za eksperimentisanje drugi put
 
Није ни мени ова много стара да је ишчупам, али кад је све около болесно не знам има ли смисла. Док нема знакована плоду отпорна је. Ја сам неколико кајсија малих већ повадио, али на овој је лишће чисто.

- - - - - - - - - -

Не знам шири ли се шарка опрашивањем.
 
I mene bas interesuje sta raditi sa mladjim stablima zarazenim sarkom. I na koji nacin se siri na zdrava stabla, posto ova koja su zarazena su sigurno sadnice bile zarazene.
 
Ako moze pomoc u determinaciji sta je ovo? Moze se reci da ce za 4-5 dana biti u punoj zrelosti obzirom da je danas krenula da se oseca "mekoca" na suncanim plodovima. Krupna je dosta i negde ima ove specificne pegice, a negde su plodovi cisti. Slikao sam i jedno i drugo. Moguce da su suncani plodovi sa pegicama, a ovi sakriveni bez.







 
Lepo si primetio, suncani su sa pegicama. Ponajvise oni na granama koje se saviju toliko da pucaju.

Ne mozes tu nista osim da pravis zasenu a ko ce se time zezati sa kajsijama.

Drugo sta mozes je sledeci put proreda plodova tako sto ces skinuti ove sa gornje strane grane.

- - - - - - - - - -

Moja skromna "racunica" za ovu godinu, zanimljivo onima koji imaju 10-20 ari kajsija. Skoro sve je otislo na otkup kao konzumna, tako mi je bilo lakse ove godine a i radnik mi je dva dana brao 500 kila, nisam mogao da stignem, radim i zivim u gradu.

Ima i nekih 100 kila da je otislo na rinfuz, dzem itd.

20 stabala Ruze stari oko 10-12 godina.
816 kilograma (+100 gore navedenih)
38.560 dinara - 9.000 radnik = 29.560 dinara

Prosecna cena 47.7 dinara / kilogram

Prosecan rod blizu 50 kilograma po stablu.


Troskovi goriva za prskanje, kosenje trimerom, hemije su oko 3.000 dinara.

Profit je znaci oko 26.000 dinara. Oko 1300 dinara tj 10 eur po stablu.


Kako je ovo moguce ako je bilo stabala i sa 100 kilograma a prosecna cena 47 dinara izracunajte sami.

Poredjenje sa proslom godinom kada sam sve sam brao i prodavao poznanicima jer sam imao vremena za to.

Moja konacna racunica za ovu godinu je sledeca.

Sa nesto manje od 20 stabala sam prodao 695 kilograma za 49.600 dinara, Prosecna cena 71 dinar. Preko 100 kila je otislo po 120, prva tura zelenih za probu, dalje je islo po 65-90 zavisno od kupca i kolicine.

Oko 130 kg je otislo za rakiju, natrulilo, bile sitne za probiranje smaranje i slicno.

Ukupan rod znaci oko 850 kg sto mu dodje oko 45kg po stablu.


Nevezano za ovu racunicu, ona je drugacija na vecem broju stabala, ja sam siguran da nikom ne bih preporucio da sadi kajsiju za konzum.

To je pijacna roba, to je zajebancija.

Na kraju mozda dodjes do oko 2000 eur / hektar (dal profit ili promet?) sto nije lose ali je jako upitno, a posao, vreme, stres su neuporedivi sa tresnjom. I nije u svakom kraju svake godine ovako pun rod, vec upravo obratno.

Moze da sadi onaj ko se bavi i trgovinom oko pijaca, obicnih i kvantaskih. Ja nemam kad da cekam u redovima na otkupu, da jurim gajbice ko ima, cekam isplatu, losiju robu teraj na pijac al pozuri lik te ne ceka, onda te lik zove i pozuruje jer je subota ujutru i slicno.
 
Не знам ја шта се исплати садити. Некад је кајсија била исплаТива. Ја имам неке подлоге гф677 намијењене за кајсију буда, али сад размишљам да накалемим бадем.

- - - - - - - - - -

Koja sorta kajsije daje najkrupnije plodove?

То бих и ја волио да знам. Ја имам кајсију џиновских плодова (нека из Клисе) и на једном стаблу је преродила па је ситна, а на другом је умјерено родила и тешка је око 70 грама, а има их и преко 100 тежине. имам и једну Нс 6 која је око 70 грама. За румунску виорику кажу да је просјечно тешка преко 100 грама.

- - - - - - - - - -

Француска извезе кајсију по просјечној цијени око два долара, а Србија по 0,6 евра.
 
Sve sto je OKTOPOD rekao je potpuno tacno sadnju kajsije nebi preporucio ni rekreativcima ako te nema na pijaci i ako ne peces rakiju ,ona je nezna dosta opada ne odgovaraju joj sv i tereni tesko se plasira a za kvantas moras da izbacis odgovarajucu krupnocu jer sitna roba ne pije vodu,ja je volim samo zbog jedne stvari kod prodaje si ti gospodar situacije i dirigujes cenu za razliku od breskve gde dosta puta proizvodjac proda breskvu na otkupu po 8 dinara kod kajsije ne krs kajsija za rakiju je ove godine 35 dinara i nemoze za 30 din znaci uzmi ili ostavi ali sve ovo je inzenjer OKTOPOD precizno izracunao SAMO JE ZABORAVIO DA SE BILANS KOD KAJSIJE IZVODI NA TROGODISNJEM NIVOU znaci 3 u 1 sto kaze onaj Madjar na YOU TUBE kad je nema nema je al kad rodi zemlji je tesko. za MARKA nisam siguran sta je ovo na slici mozda ROKSANA ZATO SAM PITAO NA JEDNOM POSTU BILO MI JE CUDNO DA ONA STIZE PRE ZAKLOPACKE RUZE ,tri zadnje sorte bi trebalo da budu ROKSANA,BERZERON I KECKEMETSKA RUZA ,OVA ZADNJA JE MALO SITNIJA bERZERON JOS NIJE ZAZIVEO moguce da je ROKSANA A ZA KOMADARU ovu Rumunsku cemo da nadjemo u to nema sumnje samo ma zanima DACIJA koju sam sadio nepostoji zvanicno u papirima neko je prekrstio od nasih a DRAGAN VS je pomenuo neke 2 Rumunske sorte dali ima rasadnik u Temisvaru
 
Poslednja izmena:
sve ovo je inzenjer OKTOPOD precizno izracunao SAMO JE ZABORAVIO DA SE BILANS KOD KAJSIJE IZVODI NA TROGODISNJEM NIVOU znaci 3 u 1

Izneo sam za dve godine, nije neka razlika. A ako cemo na 10 godisnjem nivou, prvih 5 nisam imao rod uopste, cvetaju al dal mraz dal sta roda nula, od 50 stabala ispade 25 ruza 25 m39 prokleti sve sam povadio pune smole i rupa jednom nabrao tacnije sa poda pokupio zelenih 10 kila sa 25 stabala za 7 godina
 
počele pripreme za jesenju sadnju
1_68188393_IMAG0146.jpg
1_68188393_IMAG0147.jpg
 
Mi smo do 2015 imali kajsije na 0.15ha. Nekih 45 komada je bilo posadjeno, malo se susilo mi zanavljali i na kraju u jesen 2015 preostalih 25 kom (toliko je ostalo na kraju nismo ni usadjivali) pocupao sam sve i uopste mi nije bilo zao. Da idem na pijacu nemam vremena a i sortiment je promasen bio. Jednom u 5g je bio neki dobar prinos, ostalo sve je bilo lose (mraz ih zvekne redovno u prolece). Teska je za manipulaciju, zeznuta za skladistenje, mora ici odmah a platezna moc je uzasna u lokalu. Sada na nagovor zene cu posaditi 2 kajsije u dvoristu da imamo za kucu i to je to.
 
Meni je interesantna ns rodna ona ima neki pljosnatiji plod i pljosnatu i široku košticu.....
 
Hvala, to isto zovemo domaca ali to nije prava domaca kad se kaze, prava domaca je okruglija i jednolicne boje uglavnom vise zuto crvena nego ovako
 
Nazad
Vrh