Kajsija

Da, lisce je bez rupica, osim po koja od grada, Imam oko 70 stabala novosadsku 4 i 15 stabala oprasivac, ali sam zaboravio koja je sorta. :(
 
Mislim da je to i sortna karakteristika...moram da prooverim al čini mi se da je kod mene ns4, džersi i zaklopača čista a ns6, cegledi i tzv hindikuš puna ovih pega a sve je rađeno isto.
 
Mislim da je to i sortna karakteristika...moram da prooverim al čini mi se da je kod mene ns4, džersi i zaklopača čista a ns6, cegledi i tzv hindikuš puna ovih pega a sve je rađeno isto.

E sad si me bacio u razmisljanje, mozda je i moja ns6, bio sam totalno nezainteresovan kad sam krenuo u sve to, tek sam se sad vatio brige oko vocnjaka..
 
Аурора је код мене стигла пар дана раније али је у односу на Свит ред подложнија монилији плода (мора један фунгицид више). Мало је мање обојена али је облик на који је наше тржиште навикло. Крупнија је од Свита и коштица јој је већа а у устима је знатно сувља. На жалост нисам имао рефрактометар да их упоредим.
Стабла добро и брзо напредују а што се тиче еластичности грана видећемо за пар година кад уђу у пун род.
 
Ovogodišnji rod kajsije je na fotografiji. Ovo je domaća rana. Par plodova smo ranije probali a ostalo je još 4-5 plodova na sadnicama i desetak plodova oktopodove ruže i još 3 ploda novosadske rodne.

2ed38f7.jpg
 
Komadara definitivno zaslužuje neku nagradu tipa "najrevnosiji kajsijar":osmeh:, ali ako pričamo o parama -to je druga tema, i prvo mesto bi verovatno odneo neko iz okoline Bg na brdima. Ja se lomim oko "većeg" zasada u ravnici i pele mi je svetao primer da je to moguće al profesori ...Čitao sam neki drmr rad da kajsije u ritopeku stradaju 2 u 10 godina a u ravnici 3 u 10. To i nije neka razlika ako je realno.

Sve u svemu kajsija je za voćare sa kockarskom dušom.
 
Moje mišljenje je da da je podizanje zasada kajsija na parceli koja je ispod 200mnv veliki rizik, a ispod 100 ogroman! Ja podižem par hektara na 220-240mnv. Pored te moje parcele ima dosta kajsija starih između 10 i 15 godina, čini mi se da nikada nisu stradale od mraza. Opet, ovo je samo moje mišljenje...

--------------------

Jedna nakalemljena pre malo više od 2 meseca.

f8fedb04fc3d5b922d09e83ec0e2936d.jpg


-------------------

3dddc7853a2f3fa5252628d399e1aaec.jpg
a7c0baaec6c16c9449453427203f79a5.jpg
 
Poslednja izmena:
Jel zna neko cenu kajsije u vojvodini okolina zrenjanina i jer imaju neka mesta za otkup posto nece moci bas sve u rakiju i dzemić hehe??????
 
Ovogodišnji rod kajsije je na fotografiji. Ovo je domaća rana. Par plodova smo ranije probali a ostalo je još 4-5 plodova na sadnicama i desetak plodova oktopodove ruže i još 3 ploda novosadske rodne.

2ed38f7.jpg
Kako mislis ovogodisnji rod?Ako se ne varam ti nemas malu povrsinu!

- - - - - - - - - -

Komadara definitivno zaslužuje neku nagradu tipa "najrevnosiji kajsijar":osmeh:, ali ako pričamo o parama -to je druga tema, i prvo mesto bi verovatno odneo neko iz okoline Bg na brdima. Ja se lomim oko "većeg" zasada u ravnici i pele mi je svetao primer da je to moguće al profesori ...Čitao sam neki drmr rad da kajsije u ritopeku stradaju 2 u 10 godina a u ravnici 3 u 10. To i nije neka razlika ako je realno.

Sve u svemu kajsija je za voćare sa kockarskom dušom.
Ja sam na 80 metara nadmorske visine.Posadjene kajsije u jesen 2009.Rodne godine su bile:2010(nije bilo mraza ali su sadnice bile mlade)2011(2.5 tone) 2013 (5 tona) ,2014(38 tona).2016 (30 tona) i ova 2017 se ocekuje oko 15tona(tukao me grad 2x).Dakle preko 90t/h.Mislim da ni oni na 400m nadmorske visine koja je idealna nisu bolje prosli.Sve je to stvar srece i onog odozgo koji diktira vreme.
 
Imam 50 i nešto 'stabala' kajsije ali su sađene u talasima. Prve su sađene u martu 2015-e a ta godina je bila veoma sušna kod nas u kraju. Zato nju i ne računam. Samo mi je bilo važno da prežive kajsije. Prošle godine je bio mraz a ove su rodile na nekoliko stabala i još na tri stabla ns rodne po jedna. I na nekoliko stabala oktopodove ruže. Većina sadnica je posađena kasnije, jedan deo u jesen 2015-e, pa u proleće 2016-e pa onda nešto i u jesen 2016-e.
Plus ako uzmemo u obzir da ja redukovano prihranjujem i štitim (a ne štitim uopšte) i izrabljeno zemljište i specifičnu pomotehniku (bez mnogo čačkanja) onda... Da, moja 'proizvodnja' nije intenzivna... a s obzirom da nemam velika očekivanja sve što rodi to je uspeh.
Ali da se ne lažemo.... niko nije imun na profit... samo što neki razmišljaju o desetinama (kao ja) a neki bi odmah iljade.... ove godine sam razmišljao o nekoliko plodova po stablu na tim prvim posađenim a za sledeću razmišljam i o 20-50 kg ukupno ako ne bude mraza.

Nisam siguran da li sam već negde pisao, ove domaće rane, sa fotki, imaju slatko jezgro. Jezgro u košticama plodova na onoj velikoj kajsiji je gorko. Znači ima vše klonova te domaće rane....
 
WUX kakva o kakvoj pomotehnici pricas to su mladi kalemovi SAMO SADNJA U RIGOLOVANO I PO MOGUCSTVU VODA da se zalije i bice CUDO ,NEGO NA KOJOJ NADMORSKOJ VISINI TI SE NALAZI PARCELA ,da nije izmrzla malo sa proleca
 
Lepe su ali mi se cini da nisu za otkup. Deluju mekano i podlozne pegavosti od gljive supljkavosti lista, to ce ti biti sve gore sa godinama ako se ne zaustavi.
 
Na zadnjoj narudzbini sam rekao rasadnicaru ubaci i jednu kolicinu ranih samo da nije nju dzersi ,ovo sto sada stize mnogo lepo izgleda krupnoca super aroma prva liga znaci neke su zrele a neke za dan dva tri . Pretpostavljam da je DACIA jel ima neko Daciju radi indentifikacije i sta jos stize ovih dana osim nje HVALA POZZ
 
Nazad
Vrh