Kajsija

Ja imam novosadsku rodnu i mađarsku najbolju. I sada kad bih ponovo sadio samo ove dve sorte. Ja sam prezadovoljan i rodom i kvalitetom i to svake godine rađa. Za gajenje kajsije treba dosta da se zna, kao i za ostalo voće, i da se na vreme odradi sve ono što je potrebno.
U planu je sadnja novih sadnica i to opet isto ne menjam.
 
Kod kajsije je bogami najbitnije da nema kasnog mraza i da nije kotlina sa čestim maglama (čitaj: opet mraz tako je :) ), pa tek onda dođe i sorta.

Ja sam više puta kačio link do mog videa sa domaćim, one su neprevaziđene po slatkoći i redovnom rađanju, ali nisu krupne i ne podnose transport pa se prodaju samo ili na pijacama ili rinfuzno.
 
Значи доста кад је кајсија посађена на брду. 2012. су моје кајсије цвјетале на 362 метра, а у граду на 135 нису уопште. Али је прољећни мраз обрао оно што зимски није. Слично је било и са јоргованом те године.
Разлике могу да буду видљиве и на само ститињак метара. Бјелошљива која је на брду и има високу крошњу је 2012. родила, а у ували стотињак метара даље није било ни једног плода на другим бјелошљивама.
 
Sorte su Roksana,Rodna i Rana ,nadmorska visina 280m ,da imam breskve i nektarine i mislim da je mnogo profitabilnija nego kajsija
 
Васовац, ипак је твоје село у долини, док је код Слобе на брду. Код мене кајсија од три године једне не роди уопште, друге роди одлично, а треће половично.
 
Васовац, ипак је твоје село у долини, док је код Слобе на брду. Код мене кајсија од три године једне не роди уопште, друге роди одлично, а треће половично.

Posto kajsija cvete rano i cesto je skine proletni mraz uobicajeno je da kada se racuna rod uzmes rod u 3 godine i izracunas prosek. Kao sto si rekao obicno je jedna godina izuzetna, jedna srednja i jedna bez roda. To sve vazi za vecinu nas koji nemamo protivgradne mreze i sisteme za orosavanje radi zastite od mraza. Ko ima sve to moze da racuna na rod svake godine. Samo ja nisam cuo da neko kod nas to radi sa kajsijama. Sa jabukama da ali izgleda da je za kajsiju to prevelika investicija i da se ne isplati.
 
Васовац, ипак је твоје село у долини, док је код Слобе на брду. Код мене кајсија од три године једне не роди уопште, друге роди одлично, а треће половично.
Tako je kod svih ,samo što to neki nećeju da priznaju
 
Kako se ponasaju kajsije kod vas,miruju li jos?Za sada je vreme povoljno,ovi jutarnji mrazevi je jos usporavaju, mada mi se cini da se polako bude.
 
Poslednja izmena:
Kod mene se na nekim kajsijama kad se pogleda cvet sa prednje strane vidi se ljubicasta boja latica a inace na svima su pupoljci nabubrili.
 
Za komšiju Radašina, što se NS rodne tiče:
70% od 1ha kajsije mi je NS rodna. Po meni, najveće mane su krtost (što se izbegava pravilnom rezidbom) i manje je obojena od nekih drugih (treba joj više sunca i prozračnosti).
Dobro rađa, krupni plodovi, čvrsti.
Ove godine je imala jak napad monilje ploda, jbga, nismo prskali (karenca, blato...)
Da sad biram, sadio bih NS 4 i NS rodnu, i još manje Mađarsku za rakiju i džem.
Za NS 4 nemam iskustvo. kradem tuđe. prvenstveno zbog boje.
Ruža je definitivno lošijeg kvaliteta, mada ne mnogo, crvenija je, ne znam kako rađa.
Lepo ti pitaj otkupljivača šta da sadiš, oni su najmerodavniji (ako se razume u sorte).
 
Kod mene se na nekim kajsijama kad se pogleda cvet sa prednje strane vidi se ljubicasta boja latica a inace na svima su pupoljci nabubrili.
Ne znam da li neko razmislja o prskanju,moglo bi se za vikend,javljaju preko 10 stepeni u nedelju.Interesuje me i da li je neko prskao preparatom nordox od singente.Ja sam kupio plavo ulje ali ovaj nordox puno puno jeftiniji a kazu da je dobar.Mogao bi da vratim plavo ulje i da uzmem taj nordox i ostaje mi skoro razlika od 15ooo dinara.
 
Nordox ti je fungicid na bazi bakra i to bakar oksid, znači najslabija varijanta, slabija i od bakar oksihlorida (cuprozin, bakaroksihlorid50), a kamoli od bakar hidroksida (funguran). Plus ti treba ulje.
 
Ja sam za moje (jesenas posađene) uzeo Plavo ulje i do vikenda čekam da se malo smiri vetar pa ću oprskati.Ja ću verovatno proći sa litrom ali za veću količinu treba malo taktizirati naravno ako se ne gubi na kvalitetu.
 
Nordox ti je fungicid na bazi bakra i to bakar oksid, znači najslabija varijanta, slabija i od bakar oksihlorida (cuprozin, bakaroksihlorid50), a kamoli od bakar hidroksida (funguran). Plus ti treba ulje.

Odakle ti informacija da je Nordox najslabiji. Od vise ljudi iz mog kraja, koji se bave vocem u mnogo vecoj kolicini nego ja, sam cuo da se kunu u Nordox. Ja sam ga prvi put koristio za jesenje plavo prskanje prosle jeseni tako da jos nemam licna iskustva. Do sada nisam naisao da je iko ista lose napisao o njemu, naprotiv kuju ga u zvezde.
Objasni svoj stav malo podrobnije molim te, mozda si ti i u pravu.
 
Nazad
Vrh