Jesenje "plavo" prskanje

Da li mi je sad kasno da uradim defolijaciju sa ureeom i da li je moguce uraditi zajedno tretman sa bakrom ? Koliko vidim jos sutra je neka teperatura oko 10c , a list kao da nema nameru da odpadne.
Naisao sam na ovaj tekst >>

Prskanje voćaka s 5 – 7 postotnom otopinom Uree preporuča se obaviti prije promjene boje lišća ili tek nakon promjene zelene boje u svjetlo zelenu ili žutu, ili pak u žuto – crvenu, ali svakako prije prvih mrazeva. Osim zaseb-ne primjene Uree, za opadanje lišća (defolijaciju), ona se može koristiti u kombinaciji s 1 postotnim bakrenim kela-tom (Cu EDTA) ili 1,5 postotnim cink sulfatom. U tom slučaju Urea se primjenjuje kao 3 postotna otopina.

Da li ovo znaci da se moze koristiti sa bakarnim preparatima ?
 
Da li mi je sad kasno da uradim defolijaciju sa ureeom i da li je moguce uraditi zajedno tretman sa bakrom ? Koliko vidim jos sutra je neka teperatura oko 10c , a list kao da nema nameru da odpadne.
Naisao sam na ovaj tekst >>

Prskanje voćaka s 5 – 7 postotnom otopinom Uree preporuča se obaviti prije promjene boje lišća ili tek nakon promjene zelene boje u svjetlo zelenu ili žutu, ili pak u žuto – crvenu, ali svakako prije prvih mrazeva. Osim zaseb-ne primjene Uree, za opadanje lišća (defolijaciju), ona se može koristiti u kombinaciji s 1 postotnim bakrenim kela-tom (Cu EDTA) ili 1,5 postotnim cink sulfatom. U tom slučaju Urea se primjenjuje kao 3 postotna otopina.

Da li ovo znaci da se moze koristiti sa bakarnim preparatima ?


Evo sta kazu strucnjaci:

У случајевима када биљка не одбаци лист (на стаблу је више од 65%лисне масте), да би се спречиле негативне последице може се извршити прскање 5% раствором урее који се примењује као пестицид. Раствор урее ће натерати биљку да одбаци лисну масу јер спржи лист који потом опада, а истоврмено ће имати негативно дејство на презимљавајуће форме болести и штеточина (посебно чађаву краставост). Најбољи ефекат се постиже када лишће има бледо зелену или жуту боју. Биљка усваја азот из урее и транспортује га до корена, грана и пупољкака где га складишти за бубрење и развој цветних пупољака и пораст младара на пролеће.


Виолета Петровић-Луковић дипл.инг агрономије
 
A u februaru ,koju koncentraciju koristiš i kog ulja ako primetiš u voćnjaku štitaste vaši?
 
Zbog čega sada sa plavim uljem,to niko ne preporučuje čak kazu da nema nikakvog efekta,a mnogo je skuplje?Koliko vode koristiš po hektaru za prskanje plavim uljem? Ja sam danas naručio eos 1,5 % +0,3%fungurana, Kažu zaštitari u poljoprivrednoj stanici da je kvaltetnija zaštita od plavog ulja ili bakarnog ulja:sta::sta:
 
Isto je , samo sto ti odredjujes doze bakra i ulja, zar ne ?
Nisam koristio EOS ,ali vidim da ima malo vise ulja/l , da li su ti zato preporucili 1.5% ? Ja uglavnom kad radim sa Galminom idem jace doze + bakar koji nadjem
 
kazu da ulje koje je već sastvljeno sa bakrom tipa plavo ulje i ulje koje se kupuje posebno nije isto
 
Zbog čega sada sa plavim uljem,to niko ne preporučuje čak kazu da nema nikakvog efekta,a mnogo je skuplje?Koliko vode koristiš po hektaru za prskanje plavim uljem? Ja sam danas naručio eos 1,5 % +0,3%fungurana, Kažu zaštitari u poljoprivrednoj stanici da je kvaltetnija zaštita od plavog ulja ili bakarnog ulja:sta::sta:

Koliko mi je poznato Galenika fitofarmacija preporucuje Plavo ulje kao preparat za zimsko prskanje. Ako neko ima neki bolji predlog jeftiniji i boljeg efekta rado prihvatam. :ppozdrav:

Sto se tice potrosnje vode, zavisi koliko stabala racunas u hektar, posto prskam motornom prskalicom a ne atomizerom nije mi isto ako u hektar racunas 500 ili 1000 stabala. Hektar nema sanse da oprskam bez 500-600l vode, ali sve zavisi. U planu mi je kupovina atomizera, od naredne godine.
Koliko vode potrosis atomizerom po hektaru?
 
Pa da preporučuje za zimsko prskanje ali se pod tim podrazumeva prskanje krajem februara a ne ovo koje smo uradili za ovo ide samo bakar, inače eos i funguran je jeftinija kombinacija od plavog ulja . Količina vode za bakarno prskanje koju koristim je 1000 litara a za ostala prskanja je 650 litara
 
Upravo tako, i ja sam na početku "karijere" voćarske malo mešao termine, zimsko prskanje nije sada već maltene na proleće, pred bubrenje pupoljaka...

Nešto ne pronalazim nikako na netu sastav EOSa, ali po nekim uputstvima stičem utisak da je to samo mineralno ulje, bez bakra, kao recimo Galmin?

Plavo ulje ima 100 grama bakra, 700 grama ulja, crveno ima 100 gr bakra, 550 ulja a neretko je i skuplje, tako da je između crvenog i plavog uvek BOLJE kupiti PLAVO.

Što se tiče mešanja bakra i ulja u sopstvenoj režiji, ja sam jedne godine to radio i nisam shvatio poentu što se tiče cene, izađe me isto, plus ne znam da li se to tako dobro pomešalo kao kad vidim bukvalno ulje plave boje.
 
Kod nas se može naći samo crveno, plavo još nigdje nisam našao.
A što se tiče cijene to mi ne predstavlja veliki problem kad imam oko 20 stabala i da sve okupam do najmanje grančice ne potrošim više od 30 litara vode. Za velike proizvođače se tu nakupi dosta, ali meni par evra godišnje ne igra neku ulogu.
 
Pa da preporučuje za zimsko prskanje ali se pod tim podrazumeva prskanje krajem februara a ne ovo koje smo uradili za ovo ide samo bakar, inače eos i funguran je jeftinija kombinacija od plavog ulja . Količina vode za bakarno prskanje koju koristim je 1000 litara a za ostala prskanja je 650 litara

U redu sto se tice cene. Ne vidim u cemu je greska oprskati plavim uljem, kad u njemu vec ima izmesanog bakra, ulja i insekticida :sta:. Ja sam to shvatio kao bolju soluciju nego sam da mesam bakar sa uljem.
 
Eos je isto sto i galmin , samo ulje ali ga ima u malo vecoj koncetraciji na 1l , 960gr/l , a galmin 860gr/l mozda nisam napisao tacno u gram , ali to je neka razlika kad sam gledao.

Ne vidim u cemu je greska oprskati plavim uljem, kad u njemu vec ima izmesanog bakra, ulja i insekticida :sta:

Po meni nije greska, samo je jeftinije sad isprskati samo bakrom , a na prolece bakar i ulja, ako imas mogucnosti moze i sad i u prolece ulje, a sto se tice Plavog ulja nema u sebi i insekticid, vec samo ulje i bakar , koji imaju fungicidno i insekticidno dejstvo , a to mozemo sami praviti kombinacijom eos , galmin (ulje) + funguran , bakarni oksihlorid (bakar) u dozi koju zelimo i izadje nesto jeftinije, za vece povrsine sigurno osetno jeftinije.
 
Eos je isto sto i galmin , samo ulje ali ga ima u malo vecoj koncetraciji na 1l , 960gr/l , a galmin 860gr/l mozda nisam napisao tacno u gram , ali to je neka razlika kad sam gledao.



Po meni nije greska, samo je jeftinije sad isprskati samo bakrom , a na prolece bakar i ulja, ako imas mogucnosti moze i sad i u prolece ulje, a sto se tice Plavog ulja nema u sebi i insekticid, vec samo ulje i bakar , koji imaju fungicidno i insekticidno dejstvo , a to mozemo sami praviti kombinacijom eos , galmin (ulje) + funguran , bakarni oksihlorid (bakar) u dozi koju zelimo i izadje nesto jeftinije, za vece povrsine sigurno osetno jeftinije.
Potpuno si u pravu

- - - - - - - - - -

Upravo tako, i ja sam na početku "karijere" voćarske malo mešao termine, zimsko prskanje nije sada već maltene na proleće, pred bubrenje pupoljaka...

Nešto ne pronalazim nikako na netu sastav EOSa, ali po nekim uputstvima stičem utisak da je to samo mineralno ulje, bez bakra, kao recimo Galmin?

Plavo ulje ima 100 grama bakra, 700 grama ulja, crveno ima 100 gr bakra, 550 ulja a neretko je i skuplje, tako da je između crvenog i plavog uvek BOLJE kupiti PLAVO.

Što se tiče mešanja bakra i ulja u sopstvenoj režiji, ja sam jedne godine to radio i nisam shvatio poentu što se tiče cene, izađe me isto, plus ne znam da li se to tako dobro pomešalo kao kad vidim bukvalno ulje plave boje.
Lepo si napisao sastav plavog i crvenog ulja. još jedno ulje je u prodaji kod nas to je bakarno ulje -bakar 155g ulja 550 g ,ko ce onda da mi objasni zašto je preporučena doza plavog ulja 2-3% a bakarnog ulja 1.5%
 
Nazad
Vrh