Jecam 2017-2018

Zvao sam rekli tek u četvrtak da se javim.I ta varijanta mi odgovara ali bi sada jel mogu da radim bez problema,kod nas je retkost da uđemo u njivu u ovo doba.
 
Ja planiram 200kg/ha uree i to bi mu bilo sve. Nonius je u pitanju. Negde dobio predsetveno 150kg/ha MAP negde nista. A ostavicu jednu najmanju parcelu od 40a kao neku vrstu ogleda ici cu AN dva puta po 150kg. Desava mi se da polegne gde sam godinu-dve pre jecma za kukuruz izvlacio osoku i stanjak i ako ne idem u tim slucajevima nista predsetveno.
 
Meni je u planu na ječem 125 kg/kj ana, ali trek početkom ili sredinom marta...
 
Dali ima neki preparat za prskanje protiv divljeg ovsa u jecmu.

Послато са F3111 уз помоћ Тапатока
 
да ли је бољи ан или уреа јасам бацо уреу видим у срему ан
 
Da li tko sije jari ječam i kakva su mu iskustva sa sjetvom prve reprodukcije?nemogu naći sjemenski pa bih probao sa prvom reprodukcijom..da li je osjetljiviji na bolesti i da li su prinosi bolji ili losiji?hvala
 
Hitno potreban jari ječam,molim za pomoć ko zna gde ima da se kupi seme.Zvao sve i svi završavaju da moram u Maltineksu završiti ugovaranje.Svaka pomoć dobro došla.
Inače ove ozime đubrim sa 100 uree+50 SAN,naravno obavezno regulator rasta.
Ima moj kum celu prikolicu prve reprodukcije, meni je nudio, ali ja ne planiram sejati jati jecam. Ako ti treba javi se na PP
 
DSC_0008.jpg
[/URL][/IMG]
DSC_0009.jpg
[/URL][/IMG]
 
Danas stiglo seme i odmah posejano 4.2ha jarog ječma Scarlet firme Cosun Cereals.Na 4.2 ha otislo oko 890 kg semena.Seme nabavljeno zahvaljujući članu Talianu.
 
Ima AGRO SAVA, preparat je nov i zove se Amanet i ide ga 1,2 l po ha.On jedini može da ide u ječmu,a za pšenicu može i Palas ali ne i za ječam.
Cika Aco(vidim da vas tako oslovljavaju na forumu) hvala puno na info. imam neki jecam iz sopstveme prerade ali mi se pojavilo veoma malo divljeg ovsa pa bih da ga se resim.

Послато са F3111 уз помоћ Тапатока
 
Danas stiglo seme i odmah posejano 4.2ha jarog ječma Scarlet firme Cosun Cereals.Na 4.2 ha otislo oko 890 kg semena.Seme nabavljeno zahvaljujući članu Talianu.

Probaj quench nabaviti, dosta rodniji i nema tendenciju poleci kao scarlet. Posij ga 25.10-5.11. Ako mozes u njivu i da vidis kako rodi
 
Čiji je on? Spominjao mi Direktor CS-a da imaju još jednu sortu a jbg zaboravio sam kao je rekao da se zove mislim da je ta što spominješ. Čitao sam da su iz sladaer Gradiška radili neke oglede i da se pokazao dobro jedino nisam uhvatio kakve su mu pivarske karakteristike.
 
Cika Aco(vidim da vas tako oslovljavaju na forumu) hvala puno na info. imam neki jecam iz sopstveme prerade ali mi se pojavilo veoma malo divljeg ovsa pa bih da ga se resim.

Послато са F3111 уз помоћ Тапатока
Pronela se vest da ću iduće godine da napunim 60 pa me zato tako zovu.
 
ppk gradiška nama plaća 20% više na pivarski ječam (quench u ovom slučaju) naspram žita. potencijal prinosa mu je manji naspram žita za recimo 10% što je vrlo dobro ali računaj da je realno 15-18% manji prinos. doduše ne ide urea, ja baš idem full zaštite pa u ječmu su 2 sasvim dovoljne, nekad i 1 od bolesti, sjetvena norma je 175 kg po ha ove godina bila. e sad ako proizvodiš za pivarski ječam, dosta se dobro nosi da ti proteini ne odu previše naspram drugih ječmova, scarlet je imao problema sa proteinom i nije ni blizu ovih prinosa bio. jedino što i mi očekujemo neku novu sortu ječma jer su ga vamo bolesti počeli načimati uključujući ramulariju i mrežnu pjegavost gdje samo određeni fungicidi imaju djelovanje na te 2 bolesti. u biti su to sve francuske sorte manje više a gradiška ih dorađuje.
 
Svaka čast za informacije.
Kod nas(sladara Maltinex) je Nektaria zastupljena na 95% površina i npreostalih 5 % eksperimentišu sa LG sortama ,koji su ujedno i njihovi rojal kupci pa ne možeš doći do semene nikako i imali su kangoo ali ne znam ni jedan podatak za njega.Skarlet je imao problem sa proteinima zbog jesenje setve ,direktor iz CS-a me je pitao jel planiram za stoku ili za slald zato što su proteini u korelaciji sa dužinom vegetacije ali isto tako je dužina vegetacije u korelaciji sa prinosom.Tako da mi u prolećnoj setvi dobijamo manji prinos i bolje pivarske karektiristike ali se postavlja pitanje rentabilnosti.U zapadnoj evropi se ječam za slad masovno seje u proleće u jesen nikako,ali ne žive od roda nego od subvencija,za naše terene su veliku primenu su našle te plastične sorte koje možeš sejati od oktobra do aprila.Kod mene u selu živi čovek koji zastupa firmu saten union i vidim da imaju veliku paletu ječmova a ne mogu ga nahvatati ko da je brazilu a ne dve ulice od mene. Imali su ogled eno iznad par postova rezultati,mislim da ih zvanično ne uvoze.
 
Svaka čast za informacije.
Kod nas(sladara Maltinex) je Nektaria zastupljena na 95% površina i npreostalih 5 % eksperimentišu sa LG sortama ,koji su ujedno i njihovi rojal kupci pa ne možeš doći do semene nikako i imali su kangoo ali ne znam ni jedan podatak za njega.Skarlet je imao problem sa proteinima zbog jesenje setve ,direktor iz CS-a me je pitao jel planiram za stoku ili za slald zato što su proteini u korelaciji sa dužinom vegetacije ali isto tako je dužina vegetacije u korelaciji sa prinosom.Tako da mi u prolećnoj setvi dobijamo manji prinos i bolje pivarske karektiristike ali se postavlja pitanje rentabilnosti.U zapadnoj evropi se ječam za slad masovno seje u proleće u jesen nikako,ali ne žive od roda nego od subvencija,za naše terene su veliku primenu su našle te plastične sorte koje možeš sejati od oktobra do aprila.Kod mene u selu živi čovek koji zastupa firmu saten union i vidim da imaju veliku paletu ječmova a ne mogu ga nahvatati ko da je brazilu a ne dve ulice od mene. Imali su ogled eno iznad par postova rezultati,mislim da ih zvanično ne uvoze.

Ma jasno, mi i jesmo scarlet sijali u proljece al to je bio slabiji prinos iako daju 20% na cijenu zita. Kad smo ujesen sijali prinos je rastao al protein i poljeganje su bili problem tada. Al kad je quench dosao rjeseno je to bilo. Kazem 50 meteri uz full uloge mozes dobiti kod nas neki su vrh sa 55 meteri ostvarili. Ljudi koji ne ulazu oko 40 meteri je bilo lane.
 
Nazad
Vrh