Ječam 2013

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ječam se nikada ne seje na ječam i ili na pšenicu, pre svega zbog zajedničkih bolesti donjeg dela stabla .
 
Ja sam na ovaj jecam-poleg imao pola parcele psenicu kao predusev,a pola kukuruz.Bas sam gledao da vidim razliku,posebno kada je krenula bolest i nisam primetio nikakve razlike.Jedina razlika je bila,da tamo gde je bio kukuruz i nije totalisano,korovi su bili izrazeniji.E sad neznam ja(nisam strucan),koje su to bolesti iz donjeg dela stabla?.
 
  • Like
Reagovanja: PKB
Xaxa...slucaj kod Urosa nekog organizatora proizvodnje pivarskog jecma.Kaze rade sa svim pivarama,cena je bila zagarantovana 20,80 ali bonifikacija samo na dole,znaci odbijanje.Prosiruju proizvodnju,seme za sledecu godinu se doradjuje nesto je vec gotovo,ugovara se za sledecu godinu.Pita ga jel cena garantovana i koja je?Kaze za cenu ne znam,ali znam da semenski jecam na preko 20 t iznosi 46.400 dinara po toni!Smejurija,svi znaju koliko njihovo kosta,a seljak i paor koliko mu drugi odrede i kazu!Sramota gde god se okrenes,treba usranu motku uzeti u ruke i redom krenuti...
 
  • Like
Reagovanja: PKB
Posejan je jecam na jecam a psenica na psenicu dve parce;e jecam na jecam i dve parcele zito na zito . Jecam je u extra stanju malo je bio samo po vrhovima poceo da zuti na jednoj parceli ali prihranjen pa je pala kisica bacen kan i odmah se povratio i za nedelju dana se vidi razlika koliko je poceo da gura . A psenica je u boljoj kondiciji gde je posejana na psenicu nego ova na kukuruz hahaaha e sad videcemo do kraja sta ce biti u planu je samo jedan tretman od bolesti da se radi eventualno dva . Podelicu posle iskustva nakon zetve najbolje , jos danas lepa kisa pada znaci mnogo posto na nekim mestima se video ogroman nedostatak vlage . (konkretno na jecmu i psenici ne ali sam gledo uljanu repicu tacno se vidi da je pocela da se susi od nedostatka vlage)
 
Juce prihranio jecam sa 100 kg/h kana, pa cemo jos jednom za 20-tak dana. Primetih da je vise podgoreo u odnosu na psenicu, a i vec ga napala mrezasta pegavost::jako_besan::. Extra je nikao , izbokorio, ali se ponovo podkrala ista greska da je pregust (malo veca setvena norma, a odlicni uslovi nicanja).E kad je pregust, sta kazete ici sa vecom dozom azota ili smanjiti? Kako kazu strucnjaci treba smanjiti, a meni je to malo nelogicno, da brojnijoj vojsci smanjis kolicinu hrane.
 
danas sam u basti pored kuce posejao 2ara jecma.jesenji ali danas sejan,nisam znao sta drugo a visak placa.dali ce nesto biti od njega?nije bitno kad stigne za kosenje.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh