Ječam 2010/2011

Juce ovršio i prinos je blizu 4 t po kj. možda gresim a i ako je bilo manje mogu reći da sam prezadovoljan( nije mereno ali porikolice u koje staje 5.5 t i 6 t zrna kukuruza ili žita bile su pune do DŽ.) i to na 2 i 1/4 kj :ppozdrav:
Ćuo sam dve cene za ječam jedni plaćaju 18 din a drugi 20 din /kg
Veceras cuo da je covek terao jecam u Proteinku-Sabac i vratio zbog cene,davali 14din,ovo je neproverena prica a prica se i da su odbitci poprilicni.
 
Na Produktnoj berzi u Novom Sadu realizovano je prvo trgovanje ječom roda 2011. Cena ječma od 18,36 din/kg (17,00 bez PDV), je za sada najindikativniji pokazatelj o mogućoj ceni pšenice novog roda. Naime, dugogodišnja praksa pokazuje da je cena pšenice u proseku za oko 10% veća od cene ječma kada počne žetva.
 
gebi cantavir 16.80 din/kg sa PDV-om, ovo je avans, a krajnu cenu ce da kazu od 1. jula
 
Kod nas sav ječam ide tel - kel nema odbitaka,drugar mi kaže da zz raca plaća 18 din.
Juče mi član Petru pokosio dve parcele nisam merio pošto ide u hangar ali po mojoj proceni oko 23-25 metara po jutru.
 
Jucerasnja vrsidba jecma, sorta ns525:






prinos preko 3,2 t/kj, vlaga 11,3, hektolitar 69,3
agrotehnika: podrivac, stajsko 8 vagona/kj, oranje, folijarna prihriana (test slavol 5l.ha jedan deo i ekobuster2 1 l/ha, slavol se pokazao bolji), prosaro zastita od fuzarijuma, i puno puno nerviranja zbog vremena i poleganja jer je izrastao previse

vestak: po savetu sa instituta, preskoceno u potpunosti, kao i prskanje od korova - njiva bila cista!
sada se sprema postrna setva soje
rezultat: ja zadovoljan
 
Evo i mene! Na 40 ari tj pola lanca(našeg) 25 meteri, tj preko 6 tona/ha
Sejano na tanjirano repište, bez osnovng đubriva. Ječam je dobio "samo" 500kg AN-a/ha i tretiran je regulatorom rasta "Cycocel" Ne da sam zadovoljan, nego prezadovoljan! Ovaj regulator rasta ću morati da uvedem na listu preparata koji su neophodni za dobru proizvodnju! Mnogo slabiji ječmovi u okolini mojeg su ležali kao da je preko njih prešao parni valjak, a moj je doduše malo polegao u jednoj štrafti(otprilike gde je bio preklop kod rasipanja veštaka)skupljen do poslednjeg klasa! I gde je bio polegao i tu je heder lepo uspeo i bez podizača da ga ubere!
 
Danas prodao prijateljima u susednom selu jednu prikolicu 6-tonku ,ravna 4700 kg.
cena u zz milenijum lokve podignuta na 17,14 bez PDV . 18 za one koji nisu u sistemu PDV 18.51 za one u sistemu PDV.
 
danas ovrsen sestoredi jecam - otprilike dzak/ar , sutra cu bas da izmerim koliko je tezak dzak, nije bas lagan il sam ja kilav :haha:
 
upravo sam izmerio jedan dzak da vidim kolko je tezak - nije najveci, a ni najmanji gledao sam da bude neki srednji - merio 46kg, znaci negde oko 4500kg bi bio prinos na ha kad se preracuna - s obzirom da je u jednom delu pao nacisto i tu nije imalo nista - ja zadovoljan

ipak nisam bas mnogo kilav :osmeh:
 
Molio bih čika Jovu da nam opiše agrotehniku, čisto da bih mogao da uporedim razliku u troškovima proizvodnje, u odnosu na razliku u prinosu.....
 
agrotehnika druze 2 dzaka SAN u prolece na parceli koja se vodi 40ak ari, uska a dugacka, a pojele vrzine, purkace, orah, jasenje i stare sljive na jednoj strani ima jedno 1.5m, a na
drugoj mozda i jace ::sramota::
kaze mi i kombajner da tu ima oko 35 ari -al je naplatio 40 :haha:
stvar vadi sto je tu bilo jedno 40 godina voce - sljive madzarke koje je pojela sarka, a donji deo je bio basta , posle je tu isao kukuruz, pa zito, lucerka, kukuruz pa sad jecam
 
Pitam jer sam i ja imao parcelu od 40-tak ari, i ja sam bacio 2 džaka AN-a oko 10 marta i 2 džaka SAN-a oko 1 aprila i posle pojave prvog kolenca oprskao sam regulatorom rasta(cena oko 1000dinara/ha) i dobio sam prinos od preko 6t/ha... Još pride sejao sam na tanjirano repište(tanjirano malom oltovom tanjiračom) i nisam mu dao ni trunke osnovnog đubreta nego samo što je repa ostavila iza sebe! Njiva je bila u redovnoj duži, znači 400m x 10m
 
nisam nikad koristio regulatore rasta..
inace je jecam bio meni do pupka, a ja sam nesto preko 190cm, drzao se dobro i pao je u vratinama na oba kraja gde sam okretao sa ciklonom - nisam isao da bacam do kraja pa da gasim kardan okrecem pa da pustam nego sam ga "svitlao" kolko je to moguce duplaka i tuda je pao, al kad je kombajn isao posto sam ja vezivao dzakove tu nije ispalo ni 5 zrna otprilike su pojeli fazani i vrapci - sto se tice azota to mu je bilo po meni "knap"
 
Nazad
Vrh