Jagode

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja danas dobio novac od subvencije za 2010 :D
Post je spojen: [time]1298571514[/time]
_________________________________________________
A i da castim za jubilarni 100 post ::vino:: ::vino:: ::vino::
 
Pozdrav svima , evo kao što vidite ja sam novi na forumu.
Početnik sam u uzgoju jagoda ali imam nešto iskustva, prvi nasad sam posadio 2009 godine , sada planiram da posadim novi pa me zanima dali već postoji tema kako da se napravi kvalitetna sadnica zelena ili frigo .
Trebao bi za početak da napravim cca 5000 komada ali da zaista budu kvalitetne , pa ako imate iskustva na temu napišite mi nešto.
Imam još jednu dilemu , pa ako imate savjet , dali saditi u dvored ili u gusti jednored , u gusti jednored ide sadnica na svakih 15 cm.
Hvala vam odmah unaprijed , i zaista ne mogu da dočekam odgovore.
 
@ mojalovaa

Pa ajd da ne grickaš nokte čekajući odgovor :haha:
Prvo što se tiče gredica po meni je varijanta sa dvoredom praktičnija ali znam da se kod nas u nekim regijama praktikuje i jednored. I jedno i drugo imaju i dobre i loše strane.

Što se tiče rasada mislim da je negde u ovoj temi pisano nešto malo o tome. Ukoliko se odlučiš za proizvodnju sadnica neka budu kontejnerske a živiće uzimaj samo sa jednogodišnjih frigo sadnica. Najbolje je uzeti neku količinu frigo sadnica pa napraviti neki svoj mali "matični zasad" sa koga ćeš uzimati "pelcere" i pikirati u kontejnere.
 
Imam sada napraviti 560 komada za rasad i jako su se dobro užilili pa ih planiram posaditi za rasadnik , ako ih posadim sad u 4 mj dali stignem od njih napraviti rasad za polovicu 7 mj.
Vidio sam da je netko kod vas tu radio sljedeće , kada se na stalonu pokažu 3 mlada listića onda odsječe taj dio stalona te ih pikira u zemlju i zaljeva 2 puta na dan , to mi se čini puno praktičnije nego stalone zaturivati u posudice kraj jagoda.
Molio bi vas ako znate nešto o tom sistemu da malo više napišete pa i ako imate slike kako se šta radi još bolje , informacije za dobar jagodnjak možeš naći , ali za dobar matičnjak nema nigdje , pretražio cjeli net.

Koje su prednost jednoreda naspram dvoreda , ja sam imao problema na dvoredu jer su mi listovi narasli do iznad koljena , imao sam male razmake između redova nekih 35 cm , pa mi je lisna masa zaklopila te razmake , nije bilo dovoljno ni vjetra niti svjetla , a kada je krenula trulež , majko mila , 70% bacio , a još od 30 dana berbe 20 padala kiša i 3 led , ali opet dobro pokrio sam bar ulaganje , sa 5500 sadnica ubrao sam 650 kg dobre jagode , u probiranju sam ubrao još sigurno 500 do 600 kila trulih , poslije nisam niti gledao , ali na 3, 4 jagode trule došla je jedna koliko toliko ok.
Pozdrav svima
 
i kod mene je upravo to problem, pregusto posadjene jagode. a jos u plasteniku, u startu veci rizik od vlage.
al nadam se da nece biti bas toliko stete
 
mojalovaa je napisao(la):
Koje su prednost jednoreda naspram dvoreda , ja sam imao problema na dvoredu jer su mi listovi narasli do iznad koljena , imao sam male razmake između redova nekih 35 cm , pa mi je lisna masa zaklopila te razmake , nije bilo dovoljno ni vjetra niti svjetla , a kada je krenula trulež , majko mila , 70% bacio , a još od 30 dana berbe 20 padala kiša i 3 led , ali opet dobro pokrio sam bar ulaganje , sa 5500 sadnica ubrao sam 650 kg dobre jagode , u probiranju sam ubrao još sigurno 500 do 600 kila trulih , poslije nisam niti gledao , ali na 3, 4 jagode trule došla je jedna koliko toliko ok.
Pozdrav svima

Prošle godine smo svi imali isti problem. Kad budem imao malo više vremena napisaću nešto više o mojim skromnim iskustvima sa rasadom. Ima ovde ljudi koji takođe o tome dosta znaju. Možda da otvorimo i novu temu?

P.S. A tih 35 cm razmaka je definitivno malo, još ako si imao neke bujnije sorte katastrofa. Meni se najbolje pokazao razmak od nekih 60-70 cm. Za manje bujne sorte može i koji cm uže ali u principu to je to.
 
ajoj ajoj kod mene je razmak izmedju sadnica na jednom banku i sadnice da drugom banku 70 - tak cm. vazdusna linija :haha: hoce li to biti :udri:
 
Koja ti je sorta jagoda , kod mene je najgore prošlo kod Quen elisa sorta koja ima jako bujnu vegetaciju , ali ja sam sa njom prezadovoljan , može dati po sadnici i 1,1 kg.
Nego ajde malo da razmjenimo iskustva što se tiše matičnjaka i rasad jagoda , većinom svi znamo da se sada radi šišanje jagode , popravak navodnjavanja , špricanje plavim kamenom , odnosno kuperblau ili kako se već kod vas kaze , ali ajde da razmišljamo unaprjed , šta i kako trebamo.
Eto za početak ja pokrenuo pitanje matičnjaka i sadnica , pa ajde da razmjenimo iskustva na tu temu.

http://poljoinfo.com/index.php/topic,17320.new.html#new

Vidim da vi većinom imate redove podignute do max 15 cm a vidim većina vas nema ni dobri 10 cm , ja sad pravim mašinu da pravi do 30 cm visine.
Vjerovatno je i kod vas bilo puno kiše , kod mene jeste pa mi je pola jagoda ležalo izvan rovića i najlona na među rednom prostoru , vidim također da je i kod vas površina rovića ravna , naravno tu se dosta teže cijedi voda pa tu , naručito između 2 reda , list zakloni plod i pošto je površina ravna ne može da dođe do cijeđenja vode , a zbog lisne mase nemoguđe je i brzo sušenje vjetrom , naj više strada plod i odatle jako kreće trulež.
Nadam se da je i kod vas slučaj isti.
Eto tema za razgovor i kako i što treba riješiti , inače vidim da većina vas tu baci riječ dvije i ćao , ali ja bi želio , nadam se da ćete se i vi složiti sa mnom , da bi ovdje trebali razmjenjivati iskustva , pisati o novim stvarima koje primjenjujemo , novim idejama za poboljšanje našeg rada , samim time i prihoda .

Eto ajde da vidim kako i šta dalje raditi.
Pozdrav svima :cao: :cao: :cao: :cao: :cao: :cao: :cao: :cao: :cao: :cao: :cao: :cao: :cao: :cao: :cao:
::svaka cast:: ::svaka cast:: :bravo: :bravo: ::svaka cast:: ::svaka cast:: :sta: :sta: :sta: :sta: :sta: :sta:
 
Ovo neka nekome posluzi kao ideja. Ja sam ovo zamislio i ostvario, i sada se nadam ka boljem.
35mr335.jpg
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh