Jagode-opšta tema

Definitivno radnici jesu veliki problem i veliki stres. Naročito kad je jagoda u pitanju..jabuke mozes obrati i danas i iduće nedjelje, a ako u berbi jagoda nemaš dovoljno ljudi, to je cista šteta.
Ponavljam, nama dolaze ljudi iz istočne i južne Srbije i ti su prilično dobri radnici. Neki cak i vrhunski (kod mog druga kog sam pomenuo i koji ih ima 11, prekjuce nabrano 417 gajbi, od toga on iznosio pola dana, a drugu polovinu grupovodja. Inače prave prosjek 350-370).
Ali mislim da smo otišli daleko sa čelom pričom oko radnika, a da na ostala moja pitanja ne dobih ni jedan odgovor.
Ne zamerite, ove godine Selim proizvodnju za Pančevo, pa me prosto zanima jer svaki region ima drugaciju mikroklimu i drugačije uslove.

Poslano sa mog Lenovo A2020a40 koristeći Tapatalk
Ne mogu da verujem da ti radnici toliko naberu.Po toj matematici 417 gajbi ispadne preko 2 tone jagoda ako su gajbe od 5 kg.Meni je njih 11 ubralo 600 kg za 5 sati sto je 120 gajbi a ja sam iznosio gajbe.Ispadne da ti vasi beru duplo brze i to 12 sati.
Sto se tice roda za ovu godinu ja jos nisam cuo da je ovde kod nas u Vojvodini neko dobacio 0,5 kg po zivicu.Nije mi jasno da ta npr Roksana moze toliko roditi.Po toj matematici vi ste dobri i na 100 din. a mi mozemo komotno da zatvaramo radnju.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Malo je nastala tu zbrka sa postovima, posto sam ja detaljnu kalkulaciju izneo u temi "Cena jagode", elem taj dan i to branje nije merodavno, posto je to bilo branje u piku i prosto je bilo "2 metara puna gajba".
U detaljnoj kalkulaciji tamo sam napisao da mi je za branje 15 100kg otišlo 133 radnika, sto je ispod 115kg po radniku dnevno ( Po svim merilima to je ocajno los prosek, ali sam imao gubitke u vremenu jer je zasad na 20 km od moje kuće i tih jagoda u drugoj godini. A inače, u nekim normalnim uslovima prosek po beracu za celu sezonu je 125-130 kg, bar sam tako imao ovih godina)
Sto se tiče prinosa, ja zaista ne mogu nista da kažem za Vojvodinu jer cu tek od iduće godine imati neka lična iskustva posto selim proizvodnju za Pančevo i mislim da cu sa 2ha biti koliko toliko merodavan. Ali ono sto znam je da je Roksana definitivno najsrodnija ( i ne bas ukusna), tako da smo imali i ove godine zasade sa 1,2 kg prinosa.
I uvek je to kontejnerski rasad kao prva reprodukcija.

Poslano sa mog Lenovo A2020a40 koristeći Tapatalk
 
slike.php
[/URL][/IMG] ljudi sta mislite sta moze biti
 
slike.php
[/URL][/IMG] ljudi sta mislite sta moze biti
Antraknoza ili pegavost lista.U svakom slucaju opici antrakol+signum(1kg+300gr)na 100l vode to ce ti resiti problem.Ovo je malo jaca doza ali proverena.I ja sam to imao na stalonama jedne godine i dobio preporuku od iskusnog zastitara.Drugar na paprici cak ide 1,5 kg antrakola sa 300grama signuma za kojekakve bakterioze.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Hvala ti pope i ja sam konto na antraknozu al nisam bio siguran . Najvise na stolonima se pojavljuje . Izgleda ko da si namazo naftu i na tim mjestu puca . Inace sadnice su sertifikovane iz intersajda ovo proljece posadjene. Jel jos ko sadio i ima li isti problema?jel moguce da su dosle zarazene il su pokupile bolest po sadnji?
 
Hvala ti pope i ja sam konto na antraknozu al nisam bio siguran . Najvise na stolonima se pojavljuje . Izgleda ko da si namazo naftu i na tim mjestu puca . Inace sadnice su sertifikovane iz intersajda ovo proljece posadjene. Jel jos ko sadio i ima li isti problema?jel moguce da su dosle zarazene il su pokupile bolest po sadnji?
Sve je moguce.Ko zna sta nam prodaju.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Jedan iskusan jagodar iz Loznice je tvrdio da italij.frigo sadnice stizu zarazene antraknozom i da su mu se njegove sadnice bolje pokazale.To je pricao Davidovicu u Boljoj zemlji.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Je l' bi mogao da postaviš neku fotografiju kompletnog zbuna/reda/zasada?
I ja bih rekao da je ovo antraknoza, al daj da vidimo kompletnu biljku, nije da sumnjam u bilo sta, nego me malo nervira taj "intersad".

Poslano sa mog Lenovo A2020a40 koristeći Tapatalk
 
Doneses je sa vec zarazenom rasadom.Posle se siri stalonama i kisnim kapima po zasadu.Simptomi se pojavljuju pri temperaturama vecim od 25 stepeni.Kad zahvati celu biljku odumre taj korenov vrat a drugi zakrzljaju.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Prijatelji da li vase jagode prskate njivski ili nekako drugacije?

Послато са HTC Desire 650 уз помоћ Тапатока
 
Pa kao kukuruz kada prskas.

Послато са HTC Desire 650 уз помоћ Тапатока
 
Ahaaaa, jasno jasno. Kod mene dosta ljudi radi tako, naročito oni sa parcelama u ravnici. A ja i jos neki drugari prskamo atomizerom za voce...neko regularnim pa prska dva reda (levo i desno) a neko prepravljeni, pa sa dve dodatne dizne prska i onaj red ispod traktora.

Poslano sa mog Lenovo A2020a40 koristeći Tapatalk
 
Imam atomizer pa sam mislio da dodam jednu cev sa par dizni da prskam kao kukuruz. I kako oprska sa atomizerom?

Послато са HTC Desire 650 уз помоћ Тапатока
 
Kako kazes okrenes donje dizne ka zemlji jel? I prskas dva banka odmah? Meni je dvoredna.

Послато са HTC Desire 650 уз помоћ Тапатока
 
Imam dodate dve dizne ispod samog ventilatora. A levo i desno imam otvorene po dve dizne i usmerene ka redovima, ostale su sve zatvorene.

Poslano sa mog Lenovo A2020a40 koristeći Tapatalk
 
Nazad
Vrh