Jabuka

1-2% industrije postize samo Delta Agrar u Celarevu. Da se ne lazemo, to je jako jako tesko postici. Takvi vocnjaci su sa jako velikim brojem biljaka po hektaru, sa mernim stanicama i prezicnom zastitom kao svajcarski sat. Za nas obicne je to jedno 50 godina ispred.
 
Pazi, industrija je cist gubitak, ako imase preko 2 % to dosta utice na proizvodnu cenu jabuke. Ako dodjes na 5 % tu je vec pitanje da li je proizvodnja isplativa. Tj. bice isplativa u godinama kada su cene visoke ali zato u godinama sa nizim cenama mozes lako da budes u minusu. Da je tesko postici jeste, ali nije neizvodljivo. Naravno, ako si mali proizvodjac moras mnogo toga da radis na tezi nacin jer npr. neces imati para za automatizovanje odredjenih procesa ali moze da se izvede. Mali proizvodjaci imaju mnogo problema, ali sa druge strane, njihova prednost je sto su im opsti troskovi nizi (porezi, doprinosti, nema sluzbi poput marketinga, pravnika i sl. koje treba placati) sto velike firme imaju. A i fleksibilniji su po pitanju mnogih drugih stvari poput prodaje i sl. Sve ima svoje.
Svakako, kako god okrenes, bio mali ili veliki, proizvod mora da bude sto jeftiniji u proizvodnji i mora biti adekvatnog kvaliteta. Posebno, posto konkurencija u proizvodnji jabuke kod nas ali u svetu raste iz godine u godinu, svaka improvizacija na ustrb prinosa i kvaliteta kosta mnogo vise od neke ustede koja se ostvari. Ovde, naravno, mislim na proizvodnju jabuke u smislu biznisa a ne za licne potrebe.
 
pre svega problem je trziste,kada imas trziste svaka roba ima kupca,trziste je bilo koliko toliko OK do prosle godine,kada je doslo do opadanja izvoza za Rusiju i ulazak evropskih jabuka za prepakivanje i dalji izvoz,nadam se da ce taj trend nestati vec ove godine i da se trziste normalizuje,ali po svemu sudeci kako je krenulo izgleda da ce mo mi biti samo zemlja potrosac bez mogucnosti za bilo kakve izvoze,no to nije do nas,nas niko ne pita nista,politika nase zemlje je takva i mi tu nemozemo da uticemo nikako. I pored svih muka izgleda da mi nemamo sta da izvezemo od poljuprivrednih proizvoda,iz Srbije se od domacih proizvoda govoto nista ne izvozi ili tek nesto zanemarljivo
 
Trziste postoji. Takodje, izvoz u Rusiju nije opao, cak naprotiv izvoz u Rusiju raste poslednjih nekoliko godina. Sto se tice uvoza i prepakivanja. Uvoz, sam po sebi nije neuobicajen a u ovakvoj godini je bilo za ocekivati njegov rast zbog pritiska velike kolicine jeftine robe iz Evrope a pre svega iz Poljske. Drzava jeste podbacila u kontroli reeksporta, ali nismo mi jedinstveni u tome. Svajcarci npr. takodje imaju slicnu situaciju. U krajnjem slucaju, to je nesto sto je svako od nas mogao ocekivati obzirom da znamo u kakvoj zemlji zivimo. Veci je problem sto smo mi dozvolili da skoro devedeset posto naseg izvoza ide za Rusiju cime smo postali iskljucivo zavisni od njih. I lako nam se moze desiti da prodjemo kao Poljaci. Sto se tice nasih mogucnosti za izvoz, mnogo zavisi pre svega od nas i nase proizvodnje. Ako postignemo konkurentnu cenu onda cemo moci i da prodajemo jabuku bilo gde. Nemojte misliti da je Italijani ili Poljaci proizvode dzabe, i njihovi troskovi proizvodnje su slicni. Medjutim, ono sto treba imati u vidu je da osvajanje novih trzista proces koji zahteva odredjeno vreme i sredstva. Niko ne ceka bas nas da mu prodamo svoj proizvod vec je potrebno da mi sami uradimo nesto kako bi se pojavili na novom trzistu. Italijanima je jedno od najbitnijih izvoznih trzista, trziste Nemacke, ali su oni ulozili decenije rada da dodju na nivo da 70 % njihovog izvoza bude plasirano tamo. Drugi je problem sto je svima lakse da prodaju rusima ili nekim nakupcima sumnjivog porekla, nego da se pomuce. rizikuju i nadju druga trzista i druge kupce. Ali, kako god, nasa drzava jeste neozbiljna i neodgovorna i mogla bi mnogo toga bolje da uradi ali ne treba bas ni biti nerealan i ocekivati da vam drzava trazi kupce i organizuje prodaju. Sto se tice toga da li imamo ili nemam sta da izvezemo, posto je ovde jabuka tema, nema svrhe da sirimo ali cinjenica je da mi (osim jos mozda breskve i nektarine) realno imamo velikih problema da obezbedimo kolicine i adekvatan kvalitet za vecinu ostalog svezeg voca i povrca.
 
Od nas jeftinije ne moze niko da proizvede. Mozda Kina jedino. problem je sto Italijani su podrzani od strane drzave. Imaju subvencije velike, a to je dovoljno da odskocis i budes konkurentniji. Cela je to mudrost. A cista cena kostanja kod nas je uvek, uvek manja nego kod Italijana, Poljaka i drugih.
 
Mislim da grešiš,kod nas je skuplja hemija ,djubre,gorivo nego svuda u okruženju,a za subvencije si u pravu.Ako je kod ns jeftinije što se uvozi jabuka iz Poljske ,prepakiva kod nas i izvozi za Rusiju,a naša jabuka koja je neuporedivo bolje boje i ukusa nema kupca
 
Nase jabuke uopste nisu toliko jeftine u prozivodnji pre svega jer zbog neprimenjivanja bas svih agrotehickih mera prinosi budu mali, pa ispadne skuplja dara nego mera. A sto se tice subvencija u EU, koje u Srbiji mnogi potezu kao argument, one postoje i jesu odredjena vrsta pomoci. Ali isto tako seljaci u EU imaju mnogo vise troskova koje nasi ljudi cesto izbegavaju. Tamo se ne moze desiti da imate pet gazdinstava na pet clanova domacinstva i da tako izbegavate placanje PDV-a. Takodje, u uredjenim drzavama je npr. nemoguce kupiti polovnu ambalazu od poslovodja u radnji i sl. Takodje, jako je tesko u zastiti koristiti nedozvoljena sredstva ili ona kupljena na crno. Tamo morate postujete zakon i da platite sve sto je propisano do poslednjeg centa da bi dobili subvencije i izbegli velike kazne. Inace, subvencije su samo mehanizam koji sprecava podizanje cena i zapravo mnogo vise stiti krajnjeg potrosaca a mnogo manje koristi donosi poljoprivrednicima jer oni zauzvrat imaju mnogo skuplju proizvodnju upravo zato sto imaju gomilu propisa koji ih kostaju. U osnovi, oni na kraju dodji na tih 0.25-0.27 eur/kg proizvodne cene. Naravno, tamo postoje druge prednosti, uredjeno trziste vazi i za ostale ucesnike mada prevaranata ima i tamo. Takodje, npr. poljaci imaju jeftiniju kartonsku ambalazu sto je opet posledica pametnijeg razvoja cele industrije pa imaju sopstvene kartonaze. Nasi ljudi misle da seljaci tamo predstavljaju elitu i da im drzava daje nesto na lepe oci sto jednostavo nije tacno. Otprilike, EU pokriva deo tih dodatnih troskova koji nastaju iz propisa koje su doneli. Njima je cilj da polj proizvodnju drze na priblizno slicnom nivou jer ne zele ni nestasice ali ni hipreprodukciju tako da je pogresno misliti da su subvencije toliko velike da bi mogle da pokriju greske u proizvodnji i male prinose.

Samo jednu stvar sam zaboravio, ova godina je specificna jer je EU odvojila dodatna sredstva kako bi pokusala da viskovi koji su nastali ne dospeju na trziste jer bi izazvali mnogo vecu stetu usled drasticnog pada cena. Zato su ove godine oni dosta para davali da plodovi ne budu ubrani, negde su finansirali lager u odredjenom roku ali uz obavezu da se ta roba ne stavlja na trziste, takodje su u jednom trenutku subvencionisali izvoz u zemlje izvan EU. Uspeli su da veliku kolicinu viska sklone sa svog trzista, i da dodju na nivo gde su im zalihe u decembru bile za oko 10 % vise nego prosle godine u isto vreme. Medjutim i pored svega toga, mnogi od njih su prodavali jabuku ispod svake cene kako bi povratili barem nesto ulozenog. I u ovom trenutku, cene su izuzetno niske u odnosu na prosecne cene kod njih. A inace, tamo ne mozete da izvezete gomilu jabuke i da je bacite pored puta, tamo i unistavanje kosta.
 
i kod nas bi ljudi radili sve preko racuna i po ps,konkretno za jabuku ne znam kako funkcionisu subvencije na teritoriji EU ali znam kako funkcionisu za proizvodnju svinja,na jednog jusovca znaci oko 120 kg proizvodjac ima 150e subvencije,vise on dobije subvencije po grlu nego sto kod nas kosta da prodas takvu svinju,prema tome da je kod nas tako svi bi radili u skladu sa zakonom,ljudi nemaju odakle da plate zdravstvo a o penziskom i da ne pricam. E sad gospodi iz gradova Srbije jedino odgovara ovakav rezim jedino oni mogu da se hrane za dzabe i samim tim i razumem post kolegee iz Beograda
 
Narvno, tipicno srpska prica, uvek je neko drugi kriv i uvek postoji opravdanje. Ja ne znam zasto je nama Srbima toliko tesko da ponekad kazemo: pogresili smo, ne radimo kako treba. Nego uvek postoji neki izgovor, da li je u pitanju losa vlast, losa drzava, subvencije EU, zavere CIE i Vatikana ili nesto trece, nije bitno. Vazno je da mi uvek imamo opravdanje zasto radimo na sopstvenu stetu. Eto sad su ovde nesto zgresila "gospoda iz gradova", verovatno su doticna gospoda kriva sto nam se navodnjava bednih nekoliko procenata polj. zemljista, sto su nam prinosi takvi kakvi jesu itd. Vidi prijatelju, ja zivim i radim u Beogradu a nisam iz Beograda, tu sam zato sto sam tu nasao mogucnost da zaradim i prezivim. Ne pripadam visoj kasti u ovoj drzavi niti plivam u parama.
Ako mi se pruzi prilika da odem negde drugde otici cu jer pre svega razmisljam sta je dobro za mene a ne trazim izgovore u drugima. E sad, sto je nekim ljudima lakse da krive duge za svoje neuspehe to nije moj problem, to je samo njihov problem. A najlakse je uperiti prstom u nesto drugo ili nekog drugog i reci - eto krivca zasto sam ja neuspesan. A za to vreme, drugi rade, ulazu razvijaju se pa smo eto doziveli da nas npr. Poljaci preteknu u svemu kada je poljoprivreda u pitanju, iako se mi i dalje busamo u grudi sa svojim kvalitetom i poljoprivredom. Oni rade i zaradjuju, a mi kukamo i trazimo izgovore. Polako ali sigurno i jedna Albanija nas sustize sa tom istom proizvodnjom jabuke, ulazu u zasade, trguju, rade. I verovatno ce za par godina biti ljudi koji ce i za to naci opravdanje i uperiti prstom u nekoga.
 
ne lupajmolim te,jel znas koliko paradajza se uvezlo iz Albanije? Koliko grozdja iz Makedonije?
Koliko jabuka iz Poljske??? koliko mesa je uvezeno?
Nisam ih ja uvezao,zna se ko je i nemoj mi reci molim te drzava je zabranila da se prepakuje roba iz drugih drzava i izvozi u Rusiju
sva ta roba je uvezena kod nas i izvezena za Rusiju,to svi zivi znaju
A POSTO SI U bg znas kako se cuva socijalni mir ??? Samo daj najvecoj masi biraca da imaju jeftinu hranu i eto mira,bas to nasa dryzava i radi,uvozi sve sto mi proizvodimo da bi nase cene pale da bi biracka masina Beograd imala socijalni mir. daj molim te za jednu platu od 300e mozes da kupis 2 svinje po 150 kg. I sam rece da si morao da pobegnes za Beograd zasto si pobegao i zasto kazes da ces mozda ici i dalje verovatno van Srbije ako je drtzava sve lepo regulisala i kako ti kazes da smo mi sami pojedinacno krivi za svoju propast a ne politika i uredjenej drzave,jer ovo i nije drzava
 
Pre svega, nema razloga za toliko nervoze. Drugo, podaci o uvozu nisu tajni, ako nekoga interesuje moze dobiti podatke o uvozu u 2014. kao sto moze dobiti i podatke o izvozu. A na sajtu statistickog zavoda imas podatke zakljucno sa 2013. Ja nigde nisam rekao da nema uvoza, kao sto sam rekao da je bilo za ocekivati da se pojave trgovci koji ce se baviti reeksportom i takodje sam rekao da drzava jeste podbacila u kontroli.
Drzava jeste podbacila u kontroli reeksporta, ali nismo mi jedinstveni u tome. Svajcarci npr. takodje imaju slicnu situaciju. U krajnjem slucaju, to je nesto sto je svako od nas mogao ocekivati obzirom da znamo u kakvoj zemlji zivimo.
Kazes da lupetam, a namerno ili iz neznanja pises jednu veliku neistinu a to je da drzava nesto uvozi
bas to nasa dryzava i radi,uvozi sve sto mi proizvodimo da bi nase cene pale da bi biracka masina Beograd imala socijalni mir.
Ova tvrdnja neistinita je jer drzava ne uvozi i drzava ne trguje nicijom robom i ne treba to da radi. Drzava treba da obezbedi sistem koji ce da funkcionise (sto svakako nije uradila ali to je druga tema). Trgovci su ti koji se bave uvozom i izvozom i to rade ako vide prostor za zaradu. Ja znam koliko je onih koji nikada u zivotu nisu radili sa jabukom a sada se odjednom pojavljuju kao uvoznici i trgovci, i verujem da ih i ti poznajes. To su ljudi iz tvog ili susednog mesta koji su videli da mogu da uvezu jeftinu poljsku jabuku i preprodaju je rusima, ili drugim trgovcima. Danas skoro da svako trece dvoriste u Srbiji radi uvoz i prepakivanje poljske jabuke. Ono gde je drzava podbacila je sto im je dozvolila reeksport na rusko trziste sto je prosto nedozvoljeno i moze biti stetno po sve nas i tu je njena krivica. Ali ne lakse je uperiti prstom u drgoga nego reci, da medju nama ima onih koji su neposteni i koji ne rade posao kako treba.
Dalje, opet se vracamo na to da su svima iz unutrasnjosti krivi oni iz velikih gradova. Vidi ovako, ja kao sto rekoh zivim u Beogradu zato sto su mi se tako sklopile neke stvari u zivotu. Nemam nista posebno protiv niti Beograda niti unutrasnjosti ali mi neverovatno smeta sto niko u ovoj zemlji nece da krene pre svega od sebe. Stalno se upire prstom u druge i trazi krivac i opravdanje. Evo sta se desilo sa jabukom, kao i svake godine, svi su proizvodjaci tvrdoglavo cekali vece cene odbijajuci da je prodaju cak i po cenama koje su bile solidne. Istovremeno zaboravljajuci da ce Poljaci u jednom trenutku poceti da nude svoju jabuku ispod cene jer je njima u interesu da je prodaju a ne da je bace. I upravo se to dogodilo, vec u decembru su pocele da pristizu prve kolicine jabuke iz uvoza jer su domace cene bile vise od uvoznih a vise nije bilo zastitne sezonske carine. I sad je to uzelo maha. A jedan od razloga je sto, jedan veliki broj ljudi nije seo i razmislio logicno da trgovci nece platiti vise nego sto moraju a da ce poljaci biti spremni da drasticno spuste svoju cenu jabuka. A ono sto je najgore u svemu tome je sto su svi znali po kojim cenama se trguje poljskom jabukom u okruzenju (Hrvatska, BiH, Crna Gora) i umesto da gledaju da prihvate solidne cene pre pocetka uvoza, svi su cekali kao da ce cena domace jabuke rasti u nedogled. Istovremeno rusi veoma dobro znaju sta se radi kod nas ali to dozvoljavaju jer im to trenutno odgovara. Ali isto tako, uveliko vrse pritisak da se cene spuste. To je prosto bila losa poslovna odluka. Jos gore je sto veliki broj nasih ljudi svake godine pravi istu ovakvu gresku is vake godine im propadnu velike kolicine jabuke ili ih na kraju prodaju po visestruko nizoj ceni. E vidis za takve stvari nisu krivi krivi drzava ili "gospoda iz gradova" vec oni koji su takvu odluku doneli.

dalje verovatno van Srbije ako je drtzava sve lepo regulisala i kako ti kazes da smo mi sami pojedinacno krivi za svoju propast a ne politika i uredjenej drzave,jer ovo i nije drzava
Ja nigde nisam rekao da je drzava sve lepo uredila i da je sva krivica iskljucivo na pojedincima, ali cinjenica je da veliki broj ljudi ovde ceka da neko drugi radi njihov posao cak i kada ih u tome ne sprecava ni drzava ni niko drugi. Zato valjda postoje i oni koji sasvim lepo rade i zive od poljoprivrede u ovoj zemlji (a nisu veleposednici niti tajkuni). Prihvatili su realnost i uradili sta je do njih, ulozili su u proizvodnju trude se da prate nove tehnologije koliko su u mogucnosti, a ne traze izgovor.

A sto se tice cena hrane, evo reci cu ti otvoreno iako ces me verovatno ispljuvati najgore. Kao neko ko zivi od svog rada i plate koju zaradi, necu da bilo kome (pa bio to i srpski seljak) da placam njegovu neozbiljnost. To sto neko nema sistem za navodnjavanje ili mrezu, i sto mu je prinos oko 20-30 t a ucesce prve klase jedva 50 % se mene ne tice. Zasto? Zato sto ni meni niko ne daje milostinju i sto od svojih para zelim da prisutim sebi sto vise mogu a sto necu moci ukoliko budem placao nerealne cene bilo cega. Kao sto ne trazim da mi neko nesto poklanja tako ni ja necu da platim vise neciju nezainteresovanost.
 
pre svega ako je drzava donela zakon o zabrani prepakivanja a to se radi sta je to? Svaka normalna drzava se trudi da zastiti svoje proizvodjace u bilo kojoj oblasti,privredi,poljoprivredi cemu god,samo se nasa trudi da zajebe sve to i da nam drugi kroje kapu,ja licno se trudim i uspevam nekako,nije rec o meni vec o velikoj vecini koja proizvede i nemoze da plasira svoju robu na trziste nase ili bilo koje bas zbog te nezainteresovanosti drzave tj njenih predvodnika,ti ljudi su osudjeni na propast,ako je problem u nama nek aistupi neko javno i neka kaze,to i to vase sto proizvodite se nemoze izvoziti zbog tog i tog a ne da nam pricaju kako su nase jabuke odlicne,zdrave i sl a nedaju nam da ih izvezemo pa prepustaju drugima da prepakuju,ja nemam zasad jabuka niti me to licno pogadja,ali ljudi u pravom smislu reci najebase
 
Pazi, svi znamo u kakvoj drzavi zivimo i ja tu sad ne bih tupio previse. Ono sto pokusavam da kazem, da je potrebno da svako od nas uradi koliko moze i najbolje sto moze u svom poslu a ne da konstantno trazi izgovor. Potoji mali milion problema u plasmanu i izvozu. Ali su mnogi od njih zapravo posledica toga sto se nasi ljudi tvrdoglavo drze nekih stvari a ne drzave, konkurencije ili subvencija. Nije drzava kriva sto neko npr. podigne 5 ha vocnjaka bez mreze i navodnjavanja i onda kuka sto mu se ne isplati proizvodnja jer su mu prinosi i kvalitet mali, umesto da je podigao 3 ha za pocetak ali stavio navodnjavanje i mrezu. Nije drzava kriva sto ce neko da posadi Ajdared i onda se zali sto ne moze da ga izveze nigde sem u Rusiju. Nije nam drzava kriva sto konstantno pokusavamo da podvalimo svojim kupcima, pa onda kukamo na sva usta kada prestanu da kupuju od nas. Hoces da budem surovo iskren?! Nije drzava kriva sto kod nas postoji stalna potreba da se od prvih zaradjenih para kupe besna kola i podignu kucerine u kojima nema ko da zivi, umesto da se ulozi uproizvodnju.
U normalnim godinama, sto ova svakako nije, cena jabuke u okruzenju i Evropi je takva da se moze izvoziti i ostvariti zarada ukoliko se ima realna proizvodna cena (pogledaj jedan od mojih ranijih postova). Nije nama drzava kriva sto su italijani sposobni da jabuku istog kvaliteta bolje zapakuju i prodaju je na zapadu ili u Dubaiju. Niko nam ne brani da izvozimo, problem je sto niko nece kupovati od nas samo zato sto mi imamo sta da prodamo. Ni domaci ni strani kupci nece placati povecane troskove lose proizvodnje i sl. Svako trziste i svaki kupac je prica za sebe, a oni koji prodaju mogu da upoznaju svog kupca i da se prilagode i posluju ili da ne posluju. Nisu prodavci ti koji diktiraju pravila. Samo vise treba da prestanemo da konstantno kukamo i trazimo krivca i da uradimo ono sto mozemo i koliko mozemo. Verovatno da odes sad u Italiju, Poljsku, Nemacku itd. i tamo ces cuti milion i jedan argument zasto je bas njima tesko ali su oni i dalje uspesniji od nas upravo zato sto rade ono sto mogu, najbolje sto mogu.
 
Nase jabuke uopste nisu toliko jeftine u prozivodnji pre svega jer zbog neprimenjivanja bas svih agrotehickih mera prinosi budu mali, pa ispadne skuplja dara nego mera. A sto se tice subvencija u EU, koje u Srbiji mnogi potezu kao argument, one postoje i jesu odredjena vrsta pomoci. Ali isto tako seljaci u EU imaju mnogo vise troskova koje nasi ljudi cesto izbegavaju. Tamo se ne moze desiti da imate pet gazdinstava na pet clanova domacinstva i da tako izbegavate placanje PDV-a. Takodje, u uredjenim drzavama je npr. nemoguce kupiti polovnu ambalazu od poslovodja u radnji i sl. Takodje, jako je tesko u zastiti koristiti nedozvoljena sredstva ili ona kupljena na crno. Tamo morate postujete zakon i da platite sve sto je propisano do poslednjeg centa da bi dobili subvencije i izbegli velike kazne. Inace, subvencije su samo mehanizam koji sprecava podizanje cena i zapravo mnogo vise stiti krajnjeg potrosaca a mnogo manje koristi donosi poljoprivrednicima jer oni zauzvrat imaju mnogo skuplju proizvodnju upravo zato sto imaju gomilu propisa koji ih kostaju. U osnovi, oni na kraju dodji na tih 0.25-0.27 eur/kg proizvodne cene. Naravno, tamo postoje druge prednosti, uredjeno trziste vazi i za ostale ucesnike mada prevaranata ima i tamo. Takodje, npr. poljaci imaju jeftiniju kartonsku ambalazu sto je opet posledica pametnijeg razvoja cele industrije pa imaju sopstvene kartonaze. Nasi ljudi misle da seljaci tamo predstavljaju elitu i da im drzava daje nesto na lepe oci sto jednostavo nije tacno. Otprilike, EU pokriva deo tih dodatnih troskova koji nastaju iz propisa koje su doneli. Njima je cilj da polj proizvodnju drze na priblizno slicnom nivou jer ne zele ni nestasice ali ni hipreprodukciju tako da je pogresno misliti da su subvencije toliko velike da bi mogle da pokriju greske u proizvodnji i male prinose.

Samo jednu stvar sam zaboravio, ova godina je specificna jer je EU odvojila dodatna sredstva kako bi pokusala da viskovi koji su nastali ne dospeju na trziste jer bi izazvali mnogo vecu stetu usled drasticnog pada cena. Zato su ove godine oni dosta para davali da plodovi ne budu ubrani, negde su finansirali lager u odredjenom roku ali uz obavezu da se ta roba ne stavlja na trziste, takodje su u jednom trenutku subvencionisali izvoz u zemlje izvan EU. Uspeli su da veliku kolicinu viska sklone sa svog trzista, i da dodju na nivo gde su im zalihe u decembru bile za oko 10 % vise nego prosle godine u isto vreme. Medjutim i pored svega toga, mnogi od njih su prodavali jabuku ispod svake cene kako bi povratili barem nesto ulozenog. I u ovom trenutku, cene su izuzetno niske u odnosu na prosecne cene kod njih. A inace, tamo ne mozete da izvezete gomilu jabuke i da je bacite pored puta, tamo i unistavanje kosta.

Imamo i mi kartonazu sopstvenu. Alava ada, radio sam tamo. Takodje kutiju niko od nas ne moze jeftinije da napravi.


Zasto smo mi po meni najjeftiniji, samo iz razloga sto imamo najjeftiniju radnu snagu. To jeste zalosno, ali je tako. Ne slazem se sa tobom za prinose. Nas vocnjak vodi covek koji se bavi jabukama 40 godina, prinosi su odlicni i daleko veci od proseka. Cena kostanja da je 0.25e/kg mogli bi katanac u bravu odmah. Nemoj mi zameriti, ali mislim da nisi proizvodjac i da nemas realnog iskustva iz proizvodnje. Ili si trgovac ili student vocarstva jer imas znanje, ali je ono iz knjiga, ne iz prakse.:ppozdrav:


Navodnjavanje koliko je dobro toliko je i lose. Kroz 10 godina se pokaze kako je trebalo. Za nase zemljiste i za poluintenzivni zasad kap po kap nije nuzda. Mrezica za grad se slazem da je nuzda.

Jabuke koje se navodnjavaju i koje su na 0.7-0.8m u redu ne mogu da izdrze vise od 10-13 godina roda. Jabuke kakve mi imamo mogu ladno 20 godina. Rode 5-6t/ha manje prve klase, ali mi je ulog manji kao i rizik. Da zivim u Italiji naravno da bih radio najsavremenije, a posto sam u Srbiji necu da investiram 40k evra u hektara i da onda zaratimo sa Kosovom. Uvedu nam sankcije i sta ja da radim sa tom jabukom, a spucao novaca i novaca? Primer je potpuno realan.
 
@Bojcetic i Miroljubceful: Eto ponovo se vracamo na taj famozni argument "Ti mora da nisi proizvodjac" :osmeh: Nije ovo ni prvi ni poslednji put da cujem tako nesto, prosto uvek nekako dodje do toga. Toliko se cesto ponavlja, da cak pocinje da me zabavlja. Nekako, svi koji nesto rade misle da imaju monopol na to sto rade i da su popili svo znanje o tome. Ajd sad, svako od nas bi mogao da nadje nacin da nekome spocita da nesto ne zna ali to ne vodi nikuda. Niti vi, niti ja, niti bilo ko drugi za sebe moze da kaze da zna sve o vocarstvu. Poenta je... ovde smo da razmenjujemo stavove a ne da merimo ciji je veci :haha: Takodje, nemam nameru da se ponovo pravdam sta radim... Imate u mojim predhodnim postovima dovoljno.

@bojcetic: Elem, sto se tice proizvodnje, ja sam ranije vec rekao da svako treba da odluci sta mu odgovara. Ako tebi odgovara odredjeni nacin proizvodnje i zadovoljan si rezultatima, ja to pozdravljam. Ali isto tako treba imati u vidu da svaka odluka ima svoje posledice. U ovom slucaju, postavlja se pitanje konkurentnosti i rentabilnosti. Kao sto rekoh u nekom od prethodnih postova, ponekad se ustede na pocetku pokazu kao veliki trosak kasnije. Jedan primer, poslednjih nekoliko godina raste proizvodnja jabuke u Evropi ali i u svetu. Takodje, jedna od pretpostavki je da ce u narednom periodu doci do drasticnog povecanja kolicina jabuke u svetu jer se ocekuje da Kinezi pocnu da ulazu u poluintenzivne i visokointenzivne vocnjake sto do sada nije bio slucaj. Istovremeno, prodaja konvencionalnih sorti jabuke u zapadnoj Evropi stagnira a raste prodaja premijum segmenta (klupske sorte, kvalitetna pakovanja i sl.). Sve ukazuje na to da ce konkurencija biti sve zesca. Da li mislis da ce poluintenzivni vocnjaci, sa manjim prinosima i manjim ucescem I klase (gde god se oni nalazili) moci da daju konkurentan rod? Najverovatnije nece. Posledicno, bice sve veci pritisak u vidu jeftinijih jabuka iz uvoza sto ce dovesti do sve manjeg profita nasih proizvodjaca i na kraju do njihovog propadanja. Da li cemo i za ovo traziti opravdanje u drugima? Naravno da hocemo. Mozemo reci da ce drzava biti kriva zbog toga sto nije omogucila da se uspostavi sistem koji podjednako stiti sve ucesnike i tu necemo pogresiti. Ali da li to opravdava, one koji su tvrdoglavo odbijali da modernizuju svoju proizvodnju?! Pa i ne bas. Ok, kao sto rekoh gore, to ne znaci da svako mora da ulozi 40K po ha. Ali ako neko zeli da podize 5-10 i vise hektara sa ciljem da mu glavni biznis bude proizvodnja sveze jabuke za trziste, onda bi trebalo dobro da se zapita sta mu je ciniti. Mozda ce zakljuciti da moze da prodaje jabuku na lokalnim trzistima ili po nekom modelu gde ga uvozna jeftina jabuka nece ugrozavati i da moze da rizikuje vece troskove proizvodnje. Samo hocu da kazem da pre nego se bilo ko upusti u ulaganje u vocarstvo mora da zna sta hoce sa tim i da pokusa da sazna sto vise, jer se radi o dugorocnoj investiciji. I tu zapravo najveca greska moze da bude tvrdoglavost koja je tako karakteristicna za nas narod.

Sto se tice navodnjavanja, niko me nece ubediti da ono nije neophodno u Srbiji u danasnje vreme kada su klimatske promene vec postale toliko ocigledne.

Domace proizvodjace kartona necu da komentarisem jer sam imao prilike da vidim kako se ponasaju kutije proizvedene na ovim prostima (ukljucujuci i neke firme iz okruzenja) i reci cu samo da bi morali da mi daju konkretne garancije za kvalitet i da preuzmu rizik za eventualne reklamacije zbog problema sa ambalazom. A veruj mi, to ce retko ko od njih uraditi. Inace sto se tice cene kartonskih kutija, poljaci imaju itekako pristupacnije cene upravo zato sto imaju mnogo fabrika kartonske ambalaze koje su se razvijale uporedo sa razvojem vocarstva. Ima jedna apsurdna stvar, poljska jabuka u kartonskoj kutiji je jeftinija za oko 0.01 eur od one u drvenoj ambalazi (pricamo o ostoj kolicini u pakovanju) sto kod nas nije slucaj.

Sto se tice tvog poslednjeg argumenta oko rata i sankcija i sl... To bi mu doslo isto kao da neko kaze: Ionako cu umreti jednom, sto da se uopste trudim da nesto postignem?! Zar stvarno mislis da npr. u Spaniji ne postoji velika opasnost od gradjanskog rata, ili da Turci i Grci mozda vec sutra nece zaratiti? Ima jos dosta takvih primera. Pa nesto ne vidim da su oni digli ruke od ulaganja u privredu i poljoprivredu.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh