Jabuka

Ja sam danas brao Jonagold , tacnije probirao one koje imaju i malo naznaku boje...
Kao sto rece Becarina vrlo slabo obojen ove godine, pretpostavljam da je zbog ove suse, ostale cu obrati do kraja nedelje, a Zlatni delises pocetkom sledece nedelje.
Kako stojite sa "ozegotinama"?
Kod mene je bar 20-30% oprljeno od sunca....
 
Primetio sam da u zasadima čiji se redovi protežu pravcem istok-zapad ima daleko manja pojava ožegotina!
 
Ove godine ništa od voćnjaka, stigla mi analiza zemljišta. Parcela što sam kupio i nekako, ali ova nasleđena gotovo bez humusa. Kako su mi objasnili mogu ići sa zelenišnim đubrivom. U mojoj okolini nema stajnjaka, krave mogu da nabrojim na prste.To kada sam bio lijen proljetos uraditi analizu.
 
I Zlatni obran. Rezultat jako loš, urod je manji nego prošle godine za 40 %, udio prve klase skoro 40 %. Suša i vrućine su napravili svoje, urod smanjen, kvaliteta isto tako, pojedine voćke se suše... sve u svemu katastrofalna godina. ::lose::
 
@Becarina pusta
Zar nemas sistem za navodnjavanje? Ako radis jabuku na velikim povrsinama, mislim da treba uloziti u sistem, jer jedna godina kao ova steta moze da bude u vrednosti sistema. Tu ne mislim samo na smanjen rod ove godine, vec na susenje vocaka sto izaziva 3-4 godine gubitak dok nova ne poraste.
 
Molio bih iskusnije za savet.
Još nisam počeo zlatni ali planiram od sutra prekosutra nego me muči što nema boju nekako je bledo zelen a ne žut. Jabuka je slatka i zrela.
Prvi put imam rod (3 godina) ,prošle je bilo nešto simbolično nisam ni obraćao pažnju.
Da li da ga berem ili ostavim još?
 
Beri tako, postace zut u gajbi kroz nekoliko dana.
dopuna:
Zet je danas poceo berbu zlatnog delisesa. Lokacija Stapar.
 
Poslednja izmena:
Pa ako su ti vrednosti za čvrstinu pokožice, jodno skrobni test i sadržaj kiselina u plodu karakteristične za sortu, onda možeš da bereš. Zlatni kasnije dobije boju!
 
@Becarina pusta
Zar nemas sistem za navodnjavanje? Ako radis jabuku na velikim povrsinama, mislim da treba uloziti u sistem, jer jedna godina kao ova steta moze da bude u vrednosti sistema. Tu ne mislim samo na smanjen rod ove godine, vec na susenje vocaka sto izaziva 3-4 godine gubitak dok nova ne poraste.


Imam susatv kap po kap no nemam dovoljno vode za ovako ekstremne uvjet kao što su ove godine jer temperature su stalno iznad 30 C što je ipak previše za tako dug period.
 
Auuuu...
Becarino, jel ovo kod tebe?
Ja sam Ajdared, Zlatni delises i Red Chief obrao u nedelju, ostalo na grani samo sitno, to cu u rakiju kad sazri potpuno.
Sa 1200 stabala oko 6500 kg jabuka.
 
dali neko zna kakva gamad polaže ova jaja pošto sam ih našao na dosta plodova u voćnjaku naročito na zlatnom ?
waiwpw.jpg
 
Nazad
Vrh