Istocno frizijska ovca u Hrvatskoj

Lepe slike :D
vidim da idu na pasu,posto nikad ih nisam ni video samim tim ni imao,zanima me kako ih hranis?
prave li ti problem krpelji i praziti?
kakva je plodnost,mlecnost?
koliko jagnjadi prezivi do starosti od 6 meseci?
pitam sve ovo zato sto se koriste u melezenju u kanadi i americi dosta uspesno povecavaju mlecnost,format i odrzavaju plodnost,da se dobije odlicna majka za janjce za klanje
unapred hvala na odgovorima druze
:ppozdrav:
 
Za hranidbu su prave gospođe, jako puno i to samo kvalitetne hrane. Ako počmeš škrtarit sa hranom ili davati kojekavu škart hranu one brzo propadaju, postaju podložne bolestima radi pada imuniteta (najčešće i najbrže se nakalemi pneumonija-upala pluća- zbog kiše i propuha) i počinje sa ugibanjem. Zato se o njima piše dasu bolešljive i slabog imuniteta a sa dobrom i balansiranom hranidbom to funkcionira super.
Moje stado je izolirano (nemješam sa drugim stadima) i redovitim preventivnim davanjem preparata za dehelmitizaciju nemam skoro nikakvih problema sa parazitskim oboljenjima.
Plodnost i mlječnost je jako dobra ali opet ponavljam najviše zavisi od hranidbe.Uzalud vrhunski genetski potencijal ako je hranidba slaba. A vjerovatno ste već čuli za onu poslovicu ,,koliko u gubicu toliko u muzlicu".
Kod janjadi pazim puno na mogući proljev ili temperaturu. To se zna pojaviti ponekad početkom proljeća. Kad se primjeti u početnom stadiju izlječenje je učinkovito.
Evo kolega miladinović- želio sam da pojasnim što bolje (nadam se da nisam bio preopširan) oko uzgoja IF ovaca. :ppozdrav:
 
nikako,slobodno mozes i bit opsirniji :D,npr koliko krmiva po glavi otprilike dnevno?
ako se zasuse odmah posle odbijanja jagnjadi(2 meseca kad su janjad stara) pare li se odmah ili cekaju jesen?
kako ih stitis od bolesti,koji preparati i kada?
to su neka od pitanja za pocetak:)
:ppozdrav:
 
Istocnofrizijska ovca je rasa koja je zahtevna ali koja u dobrim uslovima gajenja moze sto mnoge druge rase ne mogu. Kao sto kolega antonio kaze, bez hrane nema nicega a to se prvenstveno odrazava kod rasa sa jako izrazenim odredjenim karakteristikama u ovom slucaju mlecnost. I za texela kazu da je osetljiv sto se plucnih oboljenja tice ali neke rase samo mogu vise greski da oproste koju odgajivac pravi a neke ne prastaju. IF je u svakom slucaju za one ljude koji znaju sta hoce od te rase i koji su spremni da joj obezbede odgovarajuce uslove gajenja. To je neko moje malo iskustvo koje sam stekao na manjem broju ovaca koje imamo kod nas u stadu na fakultetu odnosno iz price jednog mog prijatenja inace veceg odgajivaca IF u Austriji, koji se ozbiljno bavi proizvodnjom sira i jako je uspesan u tome
 
Antonio, kako ide sa jagnjenjem, jagnje li se tri puta za 2 god, ili jednom godisnje, koliko jagnjadi imas u proseku za godinu od jedne ovce, koja je prosecna kilaza ovih tvojih lepotica a koja ovna, mnooogo pitanja ali zanima nas :ppozdrav: pozdrav :ppozdrav:
 
Hranidba je jako širok pojam i može se sastaviti iz više varijanti npr. ako ovca ima dvojke ili je vrhunska muzara -1300gr. smjese na dva obroka, sastav smjese za 100kg; kukuruz45kg, zob30kg, sojina sačma(44%proteina)10kg, suncokret stočni10kg, premiks(ovisan-sano)3kg, stočna kreda(kalcit)2kg.
Meni se ova receptura pokazala dobrom a može se staviti više soje i suncokreta u zamjenu kukuruza, neće biti problema.
Mislim daje neizvodivo odmah nakon janjadi zasušiti, ja ih muzem a ovna pripuštam u stado 10. 08. svake godine tako dase počinju janjiti oko nove godine.
Prije odbića janjadi dajem Valbazen(Bayer)-albedazol 10% aktivna tvar (sigurno ima i kod vas proizvod sa istom aktivnom tvari).8-10ml po ovci.
Početkom 7mj. opet Valbazen i u 12mjesecu Ivektin-2ml po ovci (kod vas Neomectin- FM PHARM Subotica)
miljko-dali je moguće stupiti u kontakt (e-mail i sl.) sa tvojim prijateljem u austriji.
Kilaža otprilike 60-80kg manje, 80-100kg veće, ovan 90-110kg.
Janje se jednom godišnje (poslje odbića mužnja) prosjek 170%. Od 160% do 190% ali ja pišem o broju janjadi kod odbića.
 
Frizijke su jako mliječne,dosta neotporne,zahtjevne ovce,nisu dugovječne,slabo mesnate jer svu svoju energiju troše na proizvodnju mlijeka,mi koji imamo iskustva sa kravama možemo povući
paralelu između istočno frizijskih ovaca i istočno frizijskih holstein krava,koje imaju slične zajedničke osobine...
Onom tko se ne bavi isključivo proizvodnjom mlijeka ne bi preporučio niti jedne niti druge.
Jagnjad IF ima meso bez onog specifičnog mirisa koje krasi jagnjetinu,pa oni koji mrze taj miris i radi njega ne jedu jagnjetinu,mogu pojest ovu od IF.
 
Frizijke na Sajmu u Gudovcu(Bjelovar):


33lm5ua.jpg

tamoea.jpg

23ueheh.jpg
 
Ist.friziska ovca je nesporno jedna od najmlecnijih rasa u svetu (awassi improved,ist.frisian, assaf,affec assaf ,Lacaune,Sarda, Hios..itd.za produkciju mleka od 400-500 lit.mleka u laktaciji ali PAZITE ,SAMO U MATICNOJ ZEMJI ,regionu ist.frizije koji se nalazi na nivou mora,sa bogatim kultiviranim pasnjacima ,stalnih padavina i u izuzetno maksimiliziranih uslova odgajanja i ad libido ishranom.
Izvan tog maticnog podrucja je slika sasvim drugacija,rekorderka u mlecnosti postaje rekorderka u neaklimatizaciji i smrtnosti.
Njena se proizvodnja mleka smanjuje i do 80% u odnosu na proizvodnju u maticnom regionu(pogledajte Izvjesce Hrv.stoc.vet..centra od 2000 god-objavljen u Mlj.listu br.5/2001) gde je na osnovu kontroliranih i zaklucenih laktacija od navedene akreditirane institucije za kontrolu nad 157 cistorasnih ist.fr.grla prosjecna mlecnost po grlu 154,9 lit.mleka ,Istarska ovca=111,92 lit., Paska= 96,61) sto je za samo 40-50% visa od domicilnih rasa ,t.e.manje mlecna od boljih stada cigaje (mlecni tip).
Ono sto treba da se zna za ovu rasu kad se donose odluke za njeno gajenje je sledece;
-da ona nema stadni instikt i nemoze se gajiti u velikim stadima ( na pasi ,u praksi to znaci 4 ist.fr.ovce na 4 starne sveta) jer se ona gaji na malim porodicnim imanjima,u malim stadima2-5-6 grla "na kolac' kao koze,za sopstvenu proizvodnju mleka na gazdinstvima.
-da ima roze -nepigmentiranu njusku,izuzetno njezne koze koja nije u stanju da iskoriscava nase pasnjake (korovi,trnje,zbunje,kamen i sl....sto je u kombinaciji sa nedostatkom stadnog instikta cni skoro neupotrebljivom za osbiljnije napasanje izvan dvorista...
-da nema dovoljno serej-a u vuni ,koja je brani od kise i kad se natopi se tesko susi
-da je izuzetno neotporna na piroplazmozu ,bolest koja se pronosi ujedom krleza i krepelja (bukvalno umire za par dana posle ujeda)
-da je izuzetno neotporna na bronhopneumoniju-zapaljenje pluca
-da nema genetsku predispoziciju da zivi na vecim nadmorskim visinama( iznad 500 m)-(vezano za iskoriscavanje kisloroda)
-da je izuzetno nezna i neotporna posebno kopita koja se bukvalno "rascvetaju".
-da ima izuzetno los raspored kod polova ( 1:4 ) u korist muske jagnjadi ( znatno umanjena mogucnost da stado raste normalnom dinamikom)
-nepogodna kompozicija mleka za spremanje sireva( nizak randman sireva) zbog nedostatka normalne kolicine,vrednost proteina u mleku koje cini kazeinsku vezu koja je za 4 puta vaznija za randman sireva od sadrzaja mastiju(oni daju ukus,buke)
Iskustva zemalja u okruzenju koji su nekoliko puta uvozili ist.frizike ovce i pokusavali da je aklimatizuju (Makedonija,Bugarska,Grcka, Rumunija i dr) su porazavajuca; invazija bolesti, skupa lecenja,skupa odgajivanja, veliki masovni pomori i odraslih grla ,posebno jagnjadi,cela stada su nestajali za samo godinu dve a u ovcarskoj se nauci smatra da je jedna rasa aklimatizovana tek posle 5 odgajenih (pazite)generacija a ne godina ,u godinama je to oko 15-20 (u zavisnosti trajanja gen.intervala).
Zato je ova rasa ostala namargini izbora ozbiljnih ovcarskih zemalja za odgajanje u cistoj rasi.
Ona se danas koristi u shemama ukrstanja-melezenja za poboljsanje nekih osobina( plodnost,kolicina mleka,konfirmacija vimena-masinsko vime) ali ne vise od 15-30% u shemi ukrstanja.
Svako ukrstanje,sintetske populacije,melezi,koji imaju vise od 30% krvi(kao gornja granica) su jako rizicni za odgajenjne( u Mkd su cela stada jagnjadi ,njih nekoliko i u kontinentalnom i u med.delu izumreli do jedno u shemi ukrstanja ; domace pramenke (ovcepoljka,sarplaninka) x ist.friziski ovnovi ,znaci F1 gen.sa 50% krvi ist.friziske ovce).
Bugarska ima slicna iskustva.
Izbor prave ,soodvetne rase (za odgajanje u cistoj krvi ili kao rasa meliorator) je znacajna odluka za opstanak farme,stoga drage i postovane kolege " dvaput merite -jednom secite".
 
Hteo bi da pitam dali netko ima iskustva kakvo je ukrstanje IFx romanovska ovca kakva su janjenja ? ja imam romanovske ovce zadovoljan sam sa njihovom mlječnosti ali bi htio meleze za mužnju. ako ima što samo dajte, jer je ovo ovca o kojoj se malo piše.
 
Da se digne tema malo.
Radio sam jedan rad o farmi od oko 250 grla frizijki. Za mljeko su drzane iskljucivo.

Inace,dosta jake ovce :D
Drzi li ih netko od Vas?
vidim da se ne pise na temi vise,pa sto nitko nema?

Bilo bi dobro da se ime teme promjeni iz ovog sada u: Istočna frizijska ovca
 
Za hranidbu su prave gospođe, jako puno i to samo kvalitetne hrane. Ako počmeš škrtarit sa hranom ili davati kojekavu škart hranu one brzo propadaju, postaju podložne bolestima radi pada imuniteta (najčešće i najbrže se nakalemi pneumonija-upala pluća- zbog kiše i propuha) i počinje sa ugibanjem. Zato se o njima piše dasu bolešljive i slabog imuniteta a sa dobrom i balansiranom hranidbom to funkcionira super.
Moje stado je izolirano (nemješam sa drugim stadima) i redovitim preventivnim davanjem preparata za dehelmitizaciju nemam skoro nikakvih problema sa parazitskim oboljenjima.
Plodnost i mlječnost je jako dobra ali opet ponavljam najviše zavisi od hranidbe.Uzalud vrhunski genetski potencijal ako je hranidba slaba. A vjerovatno ste već čuli za onu poslovicu ,,koliko u gubicu toliko u muzlicu".
Kod janjadi pazim puno na mogući proljev ili temperaturu. To se zna pojaviti ponekad početkom proljeća. Kad se primjeti u početnom stadiju izlječenje je učinkovito.
Evo kolega miladinović- želio sam da pojasnim što bolje (nadam se da nisam bio preopširan) oko uzgoja IF ovaca. :ppozdrav:


U svakoj rasi pogotovo ako je rasa naprednija, kako bi ona mogla pokazati sav svoj potencijal hranidba je na prvom mestu, dok kod pramenki je obrnuta stvar
 
U svakoj rasi pogotovo ako je rasa naprednija, kako bi ona mogla pokazati sav svoj potencijal hranidba je na prvom mestu, dok kod pramenki je obrnuta stvar

kolega delim vase misljene da bez vrhunske hrane nema ni vrhunskih rezultata,ali nisam razumeo ovo da je kod pramenki obrnutu,ako biste mogli malo da pojasnite.
 
Nazad
Vrh