Isplativost i zarada gajenja povrća u plastenicima!!!

Veruj mi da nije,bar sa moje tacke gledista i sa onim cime se ja zadovoljavam.
Ako radis paradajz u svakom slucaju zavrsavas u avgustu a posle.....Treba to da isprati jesenja proizvodnja da bi se sacuvalo to sto se uzme.Moze se ziveti sto kazes i od 1000m2 ali treba malo i uzivati u zivotu.Ako samo radim i radim to nije resenje.Svi mi volimo bar nekakav provod.Na more se ne moze ici jer je tada sezona u punom jeku.Ostaje samo zima,a tada da bi se opustio i malo uzivao u plodovima tog rada treba malo vise para u ovoj truloj drzavi.Da bi se organizovao kako treba sa povrsinom koja je samoodrziva i da imas bar dva radnika,koje ces placati cele sezone.Analize trenutno kazu 15 plastenika po 300m2,za nekakav normalan zivot sa aspekta para da se nema trzavica,ali da radimo kao konji.
Proizvodnja na povrsini koju ja imam,mora imati i adekvatnu jesenju proizvodnju da bi sve funkcionisalo kako valja.Govorim iz iskustva.
 
Auu, bre Ivane ti samo kalkulises.
Postavi bar jedan plastenik da vidis kako je. :ppozdrav:
 
Ja sam samo o paradajzu pričao ne dotakavši se proizvodnje luka, salate, spanaća... Naravno da plastenik mora da "radi" cele godine...

Ima odmora, nije sve ni samo rad, to pričam za nkog ko ne radi još sa plastenicima...
Ko hoće 1000k2 plastenika i još + da radi redovan osmočasovni posao, taj bolje da zaboravi na slobodno vreme, ili spavanje kad dođe sezona... Ali ako se rade plastenici i možda po nešto kod kuće onda je stvar drugačija...

Sve u svemu slažemo se... Svako zna šta mu je mera u životu i sa čime se zadovoljava, ja sam privatniki i još dodatno, polako, planiram širenje kvadrature...


@Janoše... Iskuliraj, ovde smo da pričamo o isplativosti i ZARADI od gajenja povrća u plastenicima, pročitaj naslov... :ppozdrav:



Ja verujem da treba podstaći ljude da dižu plastenike, da malo živne ova država... Dosta ljudi ima prostor ali se "boji" (nema se para) da počne pravu proizvodnju pod plastikom... A verujem da bi trebali...
 
Pre par godina je bila katastrofa.Krastavac afera o eserihiji a paradajz cena mizerna.Veliki proizvodjaci nisu mnogo osetili to jer prema njihovim recima kada se uzme prosek od nekoliko godina bude ok.Mali nemaju taj luksuz.
zarade ima ali se mora i znati mnogo o ovom poslu,stalno se pojavljuju nove bolesti,novi problemi i treba se nositi uspesno sa tim.
 
Nemam razloga da kuliram.
Koliko ja postavim plastenika za godinu, toliko ti ne vidis za 5 godina.

A to pametovanje po forumima i savetovanje kako DRUGI treba da rade, primeni na sebi, pa postavi
bar jedan plastenika, da vidis koji je ulog i rad.
A zarada, ako bude. :ppozdrav:

Te fore da seljaci postavljaju plastenike sto vise, a u gradu da gradjani jedu sto dzabalije.
 
A i ja sam budala što mislim da možemo pričati kao ljudi i savetovati jedni druge... Aj pa ko zna i da li se vidimo.... :ppozdrav:
 
Janosh
nema potrebe za tako ostrim tonom.Jednostavno se covek odusevljava nekim stvarima i zeli sebe da vidi u tom polozaju.E sad kada bude dostigao to videce gde je i sta mu je dalje ciniti.To sto svi imamo razlicite poglede na to sta i kako i koliko to je licno.I ja zelim da postavim plastenik dimenzija 80x10 sa bocnim otvaranjem i mislim da je to nesto ekstra ali znam da ima i bolje.Ovde samo razmenjujemo svoja iskustva i to je to.
 
Pitanje za Janoša:

Ako si već toliko iskusan sa plastenicima, koliko je minimalno koliko jedan plastenik od npr 320m2 može da zaradi za godinu dana? Da radi recimo samo paradajz i salatu? Molim te konkretnu cifru...

Isto tako, koliko taj plastenik košta da se napravi?

Dakle, pitanje je krajnje jednostavno, e sad, koliko ko misli da mu treba da bi lepo živeo od toga, nekom treba 3 plastenika a nekom 30, sve je stvar afiniteta...


Ja radim i radio sam plastenike, i mislim da treba konkretno objasniti ljudima nešto, a ovde na svih 24str svi samo palamude nešto i sreću temu, niko cifru bre okvirnu ljudima da da i da kaže šta i kako... Isključio sam se iz priče jer stvarno ne razumem ljude koji pljuju a pritom ništa ne kažu...

Dakle:
1- Koliko može da zaradi plastenik od 320m2 za godinu dana?
2- Koliko košta da se taj plastenik podigne?

Može i Jura da odgovori, ili bilo ko drugi...
Dakle, konkretne cifre..

Pa ću reći i ja moje cifre!!! Jer, ovo je tema o tome....
 
Jedan ili vise plastenika povrsine od 320 m2 u toku jedne godine, mogu da obrnu tri ciklusa proizvodnje.
Npr salatu proletnju, paradajz i jesenji krastavac ili kornison.
Sve zavisi od ponude - potraznje, uvoza - izvoza.
Da ne bih sada izvlacio kalkulaciju za celo godisnju proizvodnju recicu ti ukratko za salatu.
Koja je trenutno aktuelna.
Kod nas se prodavala do pre nekih 10-tak dana za nekih 300-350 din po kutiji (od banana).
Sada sve zavisi kakvog je kvaliteta roba.
Ako ambalazu platite 60-70 din po kutiji, dizel po 150 din za litar, ulaz od nekih 2500 - 3000 din (zavisno od kolicine robe) +
jos neki sitni troskovi, vidite i sami koju zaradu imate.

Ova racunica se izvodi bez rada, folije za plastenik, malc folije, kupovine semena, kupovine djubriva, kupovine hemije za zastitu,
goriva za pumpu za zaliv i jos kojekakvih sitnijih toskova.

Ovako treba izaci pred javnost i izneti pravu, realnu situaciju.
Samo da dodam, da je (koliko sam cuo) zadnjih par dana cena salate porasla na nekih 750-800 din.

Licno vec par godina ne uzgajam istu.
Nimalo bolja situacija nije bila ni sa krastavcima 2011 godine, kada sam prodavao kvant po 5 dinara, jer je navodno bio zatrovan
negde u Nemackoj.
Takodje je i paradajz godinama u jeku imao cenu od 20-30 din, da ne pominjem sramnih 10 din po kg.
Prosla godina je bila izuzetak sa cenom od 80-100 din, i to ce se dugo pamtiti.
Nadamo se da se ponovi, ali sanse su nazalost male.

Sve u svemu, iz godine u godinu sve se manje isplati bavljenje povrtarstvom.
 
Ok, znači, kad neko bude pitao da li se isplati gajenje povrća u plastenicima nek znaju da se NE ISPLATI!!!!

Hvala i :ppozdrav:
 
Ha ha pa ko moze da kaze konkretnu cifru kada nema zagarantovane cene.
E sad ima tu malo i majstorstva,ne oberu svi isto.
Postoje tu mali trikovi koje nece niko da ti kaze,a koji podizu nivo kvaliteta i kvantiteta.Ja recimo idem na dve proizvodnje u pojedinim plastenicima a gde je paradajz tu do ove godine nisam isao drugu proizvodnju.
Krastavac a i paradajz djubrim u berbi 6x nedeljno,a to kosta i to poprilicno.Tako da glavni ali ne i jedini faktor je cena.Koliko prve klase oberes isto je vazno.Mnogo faktora utice na tu cifru.
Ne cekaju svi samo tebe ili mene da kupe robu .
A napraviti jedan dobar plastenik treba oko 2000evra.
E sad u pravu si da svi palamude pa nece ti niko ispostaviti sta zaradjuje.
 
Pa, to, palamudi se...

Ja samo znam da mene proizvodnja paradajza konkretno ne izađe više od 10din po kili i do sad nikad nisam prodao u proseku po ceni ispod 24din, to mi je najlošija godina... Dobar plastenik može biti i za manje od 2000eu ukoliko se malo više angažuješ i ti obaviš većinu posla...

Znam velika je stvar cena, ali se na nju ne može NIKAKO uticati i samo je stvar napraviti kvalitet za što manju cenu i to je to...
Ja idem na tri proizvodnje, ali su mi paradajz i luk najbitniji, tačnije, idem na to da mi jesen/zima pokrije troškove proleća i još ako ostane extra...

A što se prodaje tiče, lepo si ti Jura rekao, sve se već posle prve godine rešava telefonom ;)

Zavisi i od đubra sve, ali fakat je da je ovo isplativ posao samo ako se radi kako treba i na količinu, i ja, samo to da radim, trebalo bi mi sigurno 3000m2, i sa tim bi moje potrebe bile zadovoljene...
 
Izvinjavam se sto ovako upadam u temu vidim neki pisu o plastenicima od 3000 kvadrata, pre 5 minuta sam bio u prodavnici koja se bavi plastenicima i kvadratni metar plastenika kosta 10evradi. Potreban mi je plastenik za sejanje rasada za postrnu sadnju kupusa. Posto mi je ovo preterano skupo moracu sam da napravim cevi i razvucem najlon.

@Ivaners plastenik od 3000m2 izadje 30 000 evra. bez semena,djubriva i svega ostalog. Da sam na tvom mestu i da imam te pare poceo bi neki drugi isplativiji i manje rizican posao.
U svakom slucaju neka ti je sa srecom :ppozdrav:
 
Plastenik od 320m2 me izađe oko 2.000eu +-200eu (ugrubo račnunato) sa svime!!!
Nema tu puno filozofije, izračunaš koliko treba šipki od po koliko cola, tamo gde kupuješ hoće ljudi i da iseku po meri, majstora plati da savije, ja sve premerim i zavarim, malo namazati protiv rđe (to je malo skuplje ali vredi) navučem foliju i gotovo, nije to Boz'je slovo, za par dana gotovo... Rasad i prihrana sa KPK i malč folijom izađu max 40din po biljci (paradajz, u tome sam sad), a u 320m2 ih imam malo više od 1000kom... Sve je jeftinije ako se malo pomučiš... Obiđi gvožđare, videžeš...

U radnji je ta cena, ili je još veća, i to je OK, i oni ljudi naplaćuju svoj rad...
To ti je isto kao kad porediš cenu mesa i cenu žive vage, u cenu mesa ulazi i cena rada mesare, da ti da "kilo od buta bez kosti i masti, iseckano na šnicle" a ako ti kupuješ i kolješ izađe uvek jeftinije, ali se i namučiš malo, e to je ta razlika u ceni ;)

Eeee, da imam samo upola od te tvoje cifre sad, gde bi mi kraj bio :ppozdrav:
 
Nije rec o jednom plasteniku od 3000m2 nego ukupno pokrivene povrsine,recimo 10plastenika po 300m2,Gde to ima plastenik da se kupi po toj ceni?
@ivaners
Mene semenka kosta 8din,a molio bih za savet kako da za 2din dovedem paradajz do berbe.
 
Nije rec o jednom plasteniku od 3000m2 nego ukupno pokrivene povrsine,recimo 10plastenika po 300m2,Gde to ima plastenik da se kupi po toj ceni?
@ivaners
Mene semenka kosta 8din,a molio bih za savet kako da za 2din dovedem paradajz do berbe.

Ako si mene pitao, ima da se kupi u jednoj radnji u u palanci. Ako si zainteresovan poslacu ti kontakt broj na pp da ne pisem na temi ispasce reklama.
 
@Jura
Uzmeš i puštaš mu Ivicu Dačića kako peva Miljacku i Karleušu sa tonske probe, i korov od paradajza samo niče :ppozdrav:


Pažljivije čitaj, ja kažem da mene kiloram paradajza izađe 10din.... Rasad plaćam 25din/kom, sećaš se, pisao sam o tome...

Nebitno, nek radi svako kako mu je volja... Ja sam mislio da je Ok da kažemo svako kako on radi i da olakšamo nekom ko želi da počne da radi plastenik dali za sebe ili za prodaju, nebitno...
 
@ivamerms
A da u pravu si izvinjavam se,nego kad tako lepo sve znas zasto ne postavis tih 10 plastenika i eto para ko blata.Ovako se da izvines svodi isto kao na sve ove poruke kako ti ono rece palamudjenje
@gorski car
ne zanima me to su verovatno mali plastenici.U svom rezimu ispadne malo jevtinije.
 
A ko je rekao da neću :)

Ja ovde samo iznosim svoje mišljenje i u skladu sa njim ću i raditi, puno sam naučio sa ovog i drugih foruma, puno sam priičao i gledao, puno puno radim u njima, i imam neko znanje o nečemu čime želim da se ozbiljnije bavim.
Trenutni problem mi je smeštaj tih plastenika, ali polako, radimo na tome :ppozdrav: Inače, neće biti 10kom, biće manje, jer imam ja još šta radim, ali biće biće ;)
 
Nazad
Vrh